Technika v domácnosti

Vířivky s vlastní hlavou

Od   | 

O vířivkách víme, že umí vhánět pod tlakem proud vody nebo vzduchu do akrylátové skořepiny naplněné vodou. Umožňují uvolnění ve víru bublin po únavném dni. Vířivka toho však může umět mnohem víc. Je vybavená arzenálem technologií, aby požitek maximálně zpříjemnila. Značku od značky se technologické vybavení liší, proto se při rozhodování o investici na dalších nejméně dvacet let vyplatí prozkoumat „mozek“ vířivky podrobněji.

Vířivý masážní bazén neboli spa je tvořen akrylátovou skořepinou různých tvarů i barev, pod kterou se nachází jakýsi „centrální mozek“ – rozvaděč. Ten vířivku řídí a zajišťuje chod velkého množství sofistikovaných funkcí.  Spa automaticky běží, umí se sama diagnostikovat, čistit, lze ji ovládat, ale i analyzovat na dálku, připojit na internet… Proto zejména na způsobu řešení tohoto rozvaděče závisí vaše spokojenost s celým výrobkem. Pokud se rozhodujete pro některou ze zahraničních značek, pravděpodobně dospějete k americké či kanadské produkci.  Ale pozor. Můžete narazit na prodejce, kteří za ověřenou americkou či kanadskou produkci vydávají čínské zboží. Rozhodně stojí za to domyslet celou transakci do důsledků i po technické stránce.

Spa nastavené na technologie vyrobené mimo Evropu jsou například konstruovány na  jednofázové připojení. Neumí tak využít výhody třífázového připojení spa, obvyklého pro evropský kontinent.

Budete se tak muset obejít například bez možnosti dohřívání vířivky v době masáže, které u jednofázového připojení s běžným domácím jističem není možné. Další typickou odlišností a výhodou zároveň je například kombinovaný chod elektrického topení a výměníku. „Toto řešení je pro české zákazníky stále atraktivnější, zvlášť s ohledem na rostoucí množství alternativních ohřevů vody,“ říká Michal Halda z showroomu českého výrobce vířivek.

Upgrade softwaru i pro vířivku

Chytré vířivky fungují na základě klasického „hardware“ a „software“. Pokud jsou tyto dvě oblasti pevně fixovány jedna na druhou, časem může u software logicky dojít ke stejnému morálnímu zastarávání, jaké pravidelně řešíme při upgradech chytrých telefonů či počítačů. Vířivku v hodnotě stovek tisíc ale nechceme každých pět let měnit. Proto se zaměřte na značky, které mají rozvaděč s oddělenou silovou částí a zvlášť s řídící deskou. Při pořízení vířivky se ptejte i na řešení drobných oprav. Preferujte možnost co nejvíce vyměnitelných a dostupných součástí. Taková drobnější oprava vás neochromí ani finančně, ani pokud jde o provoz vířivky. A výrobek se pak může velmi rychle   začít znovu používat.

Displej není jen tak

Inteligentní rozvaděč má na starosti dvě oblasti řízení: ovládání a udržování vířivky v čistotě. Přímo při provozu můžete vířivku ovládat tlačítky, dokonce i příjemně prosvětlenými pro večerní koupel po práci. Z hlediska uživatelského komfortu je však důležitější vybrat si produkt, který nabízí tlačítka oddělená od samotného displeje. K displeji umístěnému na lemu vířivky se budete muset neustále naklánět a měnit pozici při hydromasáži. Samostatný displej umístěný uvnitř spa nabídne dobře čitelné údaje, jako je teplota vody, čas, indikace chodu topení a filtrace, ale třeba i venkovní teplotu, což je údaj atraktivní zejména při zimním využívání venkovní vířivky. Pokud je displej vybaven i minutkou, bude snazší sledování celkové doby pobytu ve spa, která by se v rámci zásad hydroterapie neměla neúměrně protahovat.

Ověřte si, zda-li jsou pro vás údaje čitelné i bez brýlí, ty budete při užívání vířivky zřejmě odkládat.

Vířivka v mobilu

Na dálku můžete vířivku ovládat pomocí mobilu nebo internetu. Pokud vířivku připojíte k internetu, můžete ji navíc přes webové rozhraní ovládat odkudkoli na světě. V případě problému umí vířivka přes internet odeslat servisní log. Přes mobilní nebo webovou aplikaci lze s vířivkou provádět vše podstatné – od ovládání čerpadel, přes změnu teploty, zobrazení chodu čerpadel, lze získávat informace o chodu filtrace a upravovat ji, nebo můžete nastavovat úsporný režim chodu vířivky. Vířivka nemusí být za každou cenu připojena ani k internetu, některé vířivky na trhu lze plně ovládat pouze přes Bluetooth. Kvalitní rozvaděč umí identifikovat i počínající závady elektronických komponentů, nebo vás upozorní na včasnou výměnu vybraných dílů s končící životností. Také umí naplánovat úsporný režim spa. Stačí zadat datum a čas příštího užití vířivky a ta už sama provede další kroky, aby minimalizovala spotřebu energií. K zadanému termínu se sama ohřeje a přefiltruje vodu.

Automat na čistou vodu

Aby byla vířivka vždy čistá i při intenzivním každodenním využívání, může být její rozvaděč vybaven automatickým systémem pro trvalé udržování čisté vody. Takový automat ve vířivce v závislosti na intenzitě využívání a velikosti spa sám upravuje chod filtrace a čištění. Při posuzování těchto funkcí dejte pozor i na parametry energetické náročnosti.

Testovací jízda

Nakonec, než si spa pořídíte, nechte si předložit všechny certifikáty o nezávadnosti a o splnění evropských norem. Stejně jako u jiných typů zboží se už i u vířivek můžete setkat s přímo zdraví ohrožujícími, importovanými výrobky. Neuškodí prověřit si stejným způsobem i firmu, která vám vířivku dodává, respektive třeba i vyrábí.  Vyplatí se být zdravě konzervativní a vybírat mezi značkami, které už působí na trhu desítky let. U nich se  dá očekávat servis po celou dobu životnosti spa. Informace o skutečné důvěryhodnosti firmy se dají snadno najít na veřejně přístupných portálech státní správy.

Pokud byste se rozhodovali mezi dodavatelem a výrobcem, vždy se přikloňte raději k výrobci. Dostanete se přímo ke zdroji – výrobce se už dále nemá za koho schovávat, mezi ním a vámi odpadají nejrůznější zprostředkovatelé a celý proces od prodeje přes servis je transparentní. Vybranou vířivku si rozhodně také vyzkoušejte. Nové auto také nekupujete podle obrázku a užijete si testovací jízdu.

Plánujte dlouho dopředu – pořizujete si vířivku třeba pro dva, protože děti už mají vlastní život a bydlení, ale uvažovali jste o tom, že jednou si budete chtít užívat společné chvíle třeba s vnoučaty? Při plánování vířivky hleďte vždy daleko dopředu a raději si dopřejte o jedno místo navíc.

Text: Redakce, Foto: USSPA

Související články:

Jak na zelenou vodu v bazénu

Trendy krytiny do každé rodiny

Růžová je novodobá černá!


You must be logged in to post a comment Login