Koupelny

5 tipů pro vintage koupelny

Od   | 

Považujete koupelnu za relaxační místnost a v moderních koupelnách plných skla a plastu si neodpočinete? Inspirujte se těmi dávnými a vybudujte si koupelnu ve vintage stylu.

Místo vany na nožkách necky. A ozdobené voálem.

Vintage je převzatý anglický výraz, který se nejčastěji spojuje s určitým stylem. Znamená historický nebo klasický. Chceme-li tedy přizpůsobit koupelnu tomuto  stylu, musíme nahlédnout do dávných koupelen a inspirovat se právě jimi.

Základem jsou použité materiály na stěnách a podlaze, často i na stropě. Přestože jsou nabízeny obklady i dlažba, které bychom eventuelně mohli použít, mnohem lépe v koupelně ve vintage stylu vyzní dřevo, stěrka nebo malba. Samozřejmě použité tak, aby jejich vlastnosti odpovídaly potřebám a nárokům prostoru. 

Zvířecími, ale i květinovými motivy nic nezkazíte.

Volně stojící vana a ostatní zařizovací předměty

Základem koupelny ve vintage stylu je volně stojící vana, ideálně na ozdobných nožkách. Když už jsme se rozhodli pro tento prvek, dejme mu vyniknout. Umisťme vanu do prostoru, kde její křivky naplno zazáří, a doplňme ji baterií s obdobně ladnými tvary. Musíme počítat s tím, že tento styl patří k finančně náročnějším, ve výsledku se to však rozhodně zúročí. Zvolit můžeme i vanu připomínající necky nebo káď. 

Dříve se lidé myli v plechovém lavóru a vodu měli ve džbánku, který stál hned vedle. To je v současné době trochu nepraktické.  Ale i my si můžeme, byť v trochu v modernější podobě, tyto prvky přenést do vlastní koupeny. Lavór může nahradit umyvadlo podobných tvarů postavené na desce stolu a vodu přivedeme některou ze subtilních baterií. Velmi efektně může působit i kamenné umyvadlo, ideálně ze žuly. Svůj podíl na výsledném vzhledu bude mít i nábytek. I ten by měl být historizující. Bát se nemusíme vyřezávaných detailů, ale ani malby.

Konstrukce pro sprchový závěs je materiálově i tvarově shodná s podnoží umyvadla.

Barvy a doplňky ve vintage koupelně

Do vintage koupelny nepatří ostré a jasné barvy. Sluší jí jemné pastelové barvy, ideálně odstíny žluté, zelené, modré, bát se nemusíme ani fialové nebo oranžové. Nic nezkazíme hnědou. Barvy mohou být i různě strukturované. Vhodné jsou ty, které působí oprýskaně, nebo je patrný nátěr štětcem apod. Nebojme se použít dostatek dekorací, jako jsou vázy, háčky, obrazy. Je-li v místnosti okno, pak rozhodně nesmí chybět lehký voál.

Volně stojící vana si zaslouží umístění v prostoru.

Co do koupelny ve vintage stylu nepatří?

1. Plastové ani skleněné sprchové zástěny. Náprava: Textilní závěs.

2. Plastové doplňky. Náprava: keramické, dřevěné případně i kovové doplňky.

3. Vířivky, robustní termostatické baterie, velkorysé hranaté hlavové sprchy s LED diodami. Náprava: klasické kohoutkové baterie, kulaté hlavové sprchy úměrně velké sprchovému prostoru.

4. Pračka, kotel ad. Náprava: když už je nemáte kam jinam dát, schovejte je alespoň do skříňky.

5. Moderní svítidla (z plastu, pryže). Náprava: křišťálové lustry, svíčky, mosazná světla.

Do vintage koupelny patří nábytek s vyřezávanými detaily.

Fotogalerie:

Foto: Affinity Holydais, Design Ideas, Bungalov blue interiors, Decoholic, Denoxa, Desire to decorate, Grey chic, Home stredy, House to home, Interior design ideas, My home ideas a archiv

 


You must be logged in to post a comment Login