Rady a tipy

Velké srovnání: Přízemní, nebo patrový dům? Známe výhody i nevýhody

Od   | 

Rozhodli jste se pro stavbu svého vysněného domu? V tom případě si jistě pokládáte otázku, zda pro vás bude lepší přízemní nebo patrový dům. Patrové domy patří ke klasice, s níž se v současnosti setkáte velmi často, o slovo se však v posledních letech hlásí také bungalovy, jinými slovy přízemní domy. Která varianta je pro vás vhodnější a proč?  

Patrový rodinný dům vám umožní pracovat s mnohem menším pozemkem než u bungalovu Zdroj: Canstockphoto

Úplně každý, kdo se kdy rozhodl pro stavbu rodinného domu, musel hledat odpověď na otázku, zda je lepší jít do stavby přízemního, nebo patrového domu. Pokud stále patříte mezi ty, kteří váhají, čtěte dál. Připravili jsme si pro vás velké srovnání obou typů těchto staveb.

Ovládejte světlo hlasem

Bungalov – přízemní rodinný dům

Bungalov, jinými slovy přízemní rodinný dům, je jednopodlažní stavbou bez patra a schodiště. Na takovém domě můžete mít jakýkoliv typ střechy – ať už si vyberete plochou, pultovou nebo sedlovou, výběr je čistě na vás. Při stavbě a zařizování takového domu musíte dostat vše potřebné pro pohodlné bydlení na jednu úroveň. Taková stavba může být ve správném provedení velmi praktická. Vše budete mít na jednom patře, nebudete muset do schodů, dům může být zcela bezbariérový, což oceníte, pokud máte doma osobu s omezením pohybu. Pro stavbu přízemního domu však potřebujete dost velký pozemek, aby vám zbylo trochu místa i na zahradu.

Při vhodně udělané stavbě může být bungalov méně energeticky náročný, velmi často jsou však náklady srovnatelné s patrovým domem. U bungalovu máte více obvodových stěn, od kterých jde chlad, v patrovém domě zase musíte vytopit i prostor schodiště a chodby. Patrové domy mají menší tepelné ztráty.

Jednopatrové domy můžeme stavět jako bezbariérové. Zdroj: Canstockphoto

Výhody přízemního domu:

  • V případě potřeby jej lze postavit jako bezbariérový.
  • Je praktickým řešením pro mladé rodiny s dětmi, které by si mohly ublížit pádem ze schodů.
  • Jde o poměrně úsporné řešení a rychlou stavbu.
  • Vstup na zahradu můžete řešit z jakéhokoliv pokoje v domě.
  • Nemusíte počítat s prostorem na schodiště.

Nevýhody přízemního domu:

  • Budete potřebovat dostatečně velký pozemek, pokud chcete mít i zahradu.
  • Při stejně zastavěné ploše jako u patrového domu budete mít méně místností.

Z přízemí můžete jít na terasu z jakéhokoliv pokoje. Zdroj: Donate

Patrový rodinný dům

Patrový dům je jednoduchým způsobem, jak můžete vytvořit na relativně malé zastavěné ploše dostatek místa i pro velkou rodinu. Takové domy jsou většinou zařízeny tak, že se v přízemí nachází společenská zóna (obývací pokoj, jídelna, kuchyň), v patře pak najdete zónu soukromou, kde jsou umístěny pokoje, ložnice, koupelna či šatna. Ke stavbě patrového rodinného domu nepotřebujete příliš velký pozemek, ale místa budete mít dostatek. Nesmíte však zapomínat na fakt, že nepůjde o bezbariérové bydlení, navíc budete muset chodit do schodů, což může být ve stáří problém.

V patrovém domě budete vytápět schodiště i chodby. Zdroj: Pixabay

Když se pak děti odstěhují, zbyde několik prázdných pokojů. Ty však můžete upravit pro potřeby vnoučat, vždy se hodí mít pokoj navíc pro návštěvy. Také bychom vám doporučili, abyste si v přízemí nechali postavit jeden pokoj navíc – ten může zatím sloužit jako pokoj pro hosty. Až budete starší, můžete si tam udělat ložnici a patro může sloužit vašim dětem. Díky tomu, že budete pro stavbu domu potřebovat mnohem menší plochu, budete moct ušetřit klidně i stovky tisíc korun za pozemek. Ušetřit můžete i na konstrukci domu – stavební konstrukce, základová deska, ale i střecha mají poloviční rozměry, tudíž i poloviční cenu.

Výhody patrového domu:

  • Můžete zastavět menší plochu bez toho, aby byl váš dům menší.
  • I při malé zastavěné ploše můžete mít více pokojů než v bungalovu.
  • Můžete si více vyhrát s dispozicí, ale i umístěním domu na pozemku.

Nevýhody patrového domu:

  • Dům není bezbariérový.
  • Musíte počítat s prostorem, kam umístíte schodiště.
  • Podkrovní část domu musí být dobře izolovaná, aby v něm nebylo v létě horko a v zimě chladno.

Zdroj foto: Canstockphoto, Pixabay

Fotogalerie:

Proč nepřímé osvětlení?

You must be logged in to post a comment Login