Doplňky do bytu

Velikonoce jsou za dveřmi! Ozdobte svůj domov…

Od   | 

V křesťanství se slaví Velikonoce o víkendu, který přichází po úplňku, který nastal po prvním astronomické jarním dnu 21. března. Letošní Velikonoce začínají 25. března a vrcholí Velikonočním pondělím 28. března. Pro ty z vás, kteří Velikonoce považují jen za “den volna”, máme dobrou zprávu. Nově byl totiž Velký pátek prohlášen za státní svátek a nemusí se do práce.

Velikonoce patří mezi jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ke kterému údajně došlo 3 dny po jeho ukřižování na hoře Kalvarie (Golgota) v 1. století našeho letopočtu. Celým Velikonočním svátkům předchází takzvaný Svatý týden, který vrcholí třemi dny: Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a Bílou sobotou.

Jaro je tady také

Lidové zvyklosti spojené s Velikonocemi se místně liší. Vzhledem k časové blízkosti křesťanských Velikonoc a jarní rovnodennosti mají tyto tradice s největší pravděpodobností původ v pohanských oslavách příchodu jara. Právě proto se barevnost dekorací a aranžmá nejvíce blíží jarním odstínům – klasicky žlutá a světle zelená –, ale objevují se i ostatní odstíny, jako je lila, růžová, světle modrá, fialková ad.

Velikonoční symboly

Beránek: V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek obětovaný za spásu světa.
Vajíčko: Symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době.
Kočičky: Symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a používání popela z jejich spálení o Popeleční středě.
Zajíček:Má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavujících příchod jara, avšak např. v byzantské ikonografii představoval zajíc Krista. Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název křesťanských Velikonoc.
Křen: Symbolizuje hřebíky či hořkost utrpení Krista. Zvyk pojídat křen o Velikonocích se udržuje především v Polsku, Rakousku a Slovinsku.

Fotogalerie:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: www.affari.nu, www.shelternes.com, www.designrulz.com, www.digsdigs.com, www.amazon.com, www.lovethispic.com, www.lushome.com, www.pamaciba.lv, www.womandot.com, www.dijknatural.com

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *