Doplňky do bytu

Velikonoce jsou už opravdu za dveřmi! Ozdobit domov ale ještě stihnete

Od   | 

Velikonoce jsou v plném proudu, pokud jste ještě nestihli nazdobit svůj domov, přinášíme řadu neotřelých a originálních dekorací. Do večera máte hotovo.

Velikonoční věnec s květinami a zajíčkem uprostřed. Průměr 50 cm, cena 1 670 Kč, Amazon.

Velikonoční věnec s květinami a zajíčkem uprostřed.

Velikonoce patří mezi jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ke kterému údajně došlo 3 dny po jeho ukřižování na hoře Kalvarie (Golgota) v 1. století našeho letopočtu. Celým Velikonočním svátkům předchází takzvaný Svatý týden, který vrcholí třemi dny: Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a Bílou sobotou.

Jaro je tady také

Lidové zvyklosti spojené s Velikonocemi se místně liší. Vzhledem k časové blízkosti křesťanských Velikonoc a jarní rovnodennosti mají tyto tradice s největší pravděpodobností původ v pohanských oslavách příchodu jara. Právě proto se barevnost dekorací a aranžmá nejvíce blíží jarním odstínům – klasicky žlutá a světle zelená –, ale objevují se i ostatní odstíny, jako je lila, růžová, světle modrá, fialková ad.

Symboly jara a Velikonoc aranžujeme i na slavnostně prostřený stůl.

Symboly jara a Velikonoc aranžujeme i na slavnostně prostřený stůl.

Velikonoční symboly

Beránek: V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek obětovaný za spásu světa.
Vajíčko: Symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době.
Kočičky: Symbolizují palmové ratolesti, kterými vítali obyvatelé Jeruzaléma přicházejícího Krista. Tradičním křesťanským zvykem je jejich svěcení na Květnou neděli a používání popela z jejich spálení o Popeleční středě.
Zajíček:Má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavujících příchod jara, avšak např. v byzantské ikonografii představoval zajíc Krista. Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název křesťanských Velikonoc.
Křen: Symbolizuje hřebíky či hořkost utrpení Krista. Zvyk pojídat křen o Velikonocích se udržuje především v Polsku, Rakousku a Slovinsku.

Soška zajíčka osazena do hnízda z proutí, ozdobeného jarními květy a kraslicemi jsou symbolem jarních svátků Velikonoc.

Soška zajíčka osazena do hnízda z proutí, ozdobeného jarními květy a kraslicemi jsou symbolem jarních svátků Velikonoc.

Fotogalerie:

Foto: affari shelternes, designrulz, digsdigs, amazon, lovethispic, lushome, pamaciba, womandot, dijknatural

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login