Inspirace

Vánoční zvyky na Štědrý den: Znáte je všechny, nebo jste některé zapomněli?

Od   | 

S Vánocemi jsou mimo jiné spojeny i nejrůznější zvyky a tradice. Připomeňme si ty nejznámější, ale i ty, které jsou dnes již téměř zapomenuté.

Víte, které tradice jsou dnes již minulostí? Zdroj: Canstockphoto

Stromeček k Vánocům rozhodně patří

S největší pravděpodobností se do Čech dostalo tradiční zdobení stromku až někdy v 19. století, a to i přes to, že první legenda pochází už z roku 573. Připisuje se misionáři Kolumbánovi z Bobbia, který měl v Burgundsku a Bretani přivést pohany ke křesťanské víře. Snažil se jim přiblížit svátek narození Ježíše Krista, a tak nazdobil jedličku zapálenými pochodněmi ve tvaru kříže.

Zdobení vánočního stromku je tradice. Zdroj: Canstockphoto

Lodičky z ořechových skořápek

Oblíbenou tradicí bývá také pouštění lodiček ze skořápek. Na vypuštění si připravte prostornější misku s vodou, prázdné ořechové skořápky rozdělené na poloviny a maličké vyšší svíčky. Aby svíčky ve skořápkách držely, trochu rozpuštěného vosku nakapejte do lodiček a přichyťte svíčku. Před štědrovečerní večeří svíčky zapalte a každý člen rodiny pustí svoji loďku na hladinu. Pokud se bude loďka stále stáčet ke středu, budete v příštím roce hodně cestovat. Jestliže se drží spíše při kraji, budete zůstávat nejvíce doma a budete mít šťastný, rodinný život. Pokud navíc svíčka hoří dlouho, věstí vám dlouhý život.

Lodičky ze skořápek se tradičně pouštějí před štědrovečerní večeří. Zdroj: Canstockphoto

Půst

Klasickou pověru představuje také držení půstu od rána až do večeře. Podle tradice totiž ten, kdo půst dodrží, uvidí u rozsvíceného stromečku zlaté prasátko, které symbolizuje peníze v dalším roce 

Lití olova 

Dalším zvykem je také lití olova. Tato tradice pochází z Řecka. V obchodě zakupte vánoční olovo, které doma rozehřejte ideálně nad ohněm. Rozehřáté olovo následně vylijte do nádoby se studenou vodou. Ochlazení vytvoří z olova originální tvary, ze kterých lze vyčíst, co vás čeká v následujícím roce.

Lití olova předpoví nadcházející rok. Zdroj: Pixabay

Krájení jablka

Zvyk – krájení jablek je poměrně hojně proslulý a jednoduchý. Každý člen rodiny si vezme do ruky jedno jablko a následně ho rozkrojí napůl tak, aby byl řez proveden ve středu jablka vodorovně. Pokud vám rozkrojené jablíčko ukáže hvězdičku, čeká vás úspěšný rok. 

Rozkrajování jablka bude bavit celou rodinu. Zdroj: Pixabay

Šupina z kapra 

Při přípravě kapra ke štědrovečerní večeři si nechte několik šupin, které umyjte, usušte a každému strávníkovi během prostření schovejte jednu pod talíř. Šupiny symbolizují peníze a proto by každý obdarovaný šupinou měl mít další rok hojný, co se financí týče. Musíte však šupinu nosit v peněžence!

Šupina má přinést finanční hojnost v dalším roce. Zdroj: Pixabay

Zapomenuté tradice 

Existuje také řada tradicí a zvyků, které jsou buďto úplně zapomenuty a nebo je lidé znají a dodržují jen zřídka. 

  • Zatřeste se stromečkem – tuto tradici by měly vyzkoušet svobodné slečny, které se chtějí vdávat. Pokud totiž dívka po skončení večeře vyjde před dům, najde nejbližší malý stromek, zatřese s ním a následně uslyší psí štěkot, bude se příští rok vdávat. 
  • Házení střevíčkem – tradice, která se opět vztahuje ke svobodným dívkám, které se chtějí vdát. O Štědrém večeru by se měla postavit zády ke dveřím a hodit za sebe střevíček. Pokud střevíček dopadne špičkou ke dveřím, znamená to svatbu v příštím roce, nebo odchod z domova. Pokud ke dveřím směřuje pata, zůstane dívka ještě doma. 
  • Studená voda – dříve se lidé na Štědrý den hned po probuzení šli umýt ledovou vodou, přičemž věřili, že budou zdraví. Následně vodou pokropili i své příbytky. 
  • Cibule – lidé dokázali určit, jaký bude následující rok, a to z pohledu sucha, nebo naopak deště. Stačilo vzít jednu cibuli a udělat z ní 12 plátků, které hospodáři osolili. Plátek cibule, který zvlhl značí měsíc, který bude v následujícím roce deštivý.
  • Oheň – oheň lidé odnepaměti opečovávali, a proto právě na Štědrý den do ohně házeli drobky, nebo zbytky jídla, aby se nasytil a v příštím roce nenapáchal žádnou újmu. O Štědrém dnu se také vykuřovaly domovy, stáje, statky, i chlévy, a to proto, aby se očistily. 

Mnoho zapomenutých tradic se týká svobodných dívek, které se chtějí vdávat. Zdroj: Pixabay

 

Plánujete v nastávajícím roce nové dveře? Navštivte SAPELI UNLIMITED 

 

You must be logged in to post a comment Login