Inspirace

Vánoce trochu jinak: Pobavte se téměř zapomenutými tradicemi a zvyky

Od   | 

Zdobení stromečku, lití olova, pouštění lodiček nebo házení botou – to jsou vánoční tradice, které zná asi každý. Existuje ale i řada dalších, které už tak známé nejsou, a přitom se u nich také pobavíte. Zkuste je a zpestřete si letos Vánoce.

Vyzkoušejte i méně známé zvyky a tradice.
Zdroj: Canstockphoto

Do vánočky hrášek

Asi každý z nás před Vánoci peče vánočku. Do té bychom ale během pečení měli ukrýt jedno zrnko suchého hrášku. Ten, kdo hrášek ve svém ukrojeném kousku vánočky objeví, se v příštím roce nemusí bát o své štěstí. Tato tradice baví i mladší členy rodiny – každý čeká, kdo jediný hrášek objeví.

Kam pro nástěnná světla?

 

Věštění z vlašských ořechů

Věštit lze nejen z olova, či rozkrojeného jablka, ale i z vlašských ořechů. Vyberte si čtyři kusy a postupně je rozlouskněte. Jestliže jsou všechny ořechy uvnitř zdravé, bude se u vás držet zdraví a štěstí po celý rok. Pokud najdete škaredé nebo plesnivé, počítejte s nemocemi. Čím více ošklivých ořechů, tím déle se s nemocemi budete potýkat. 

Vnitřek ořechů vám napoví něco o zdraví. Zdroj: Pixabay

Věštění z jablečné slupky

Tradice s jablečnou slupkou je pro všechny nezadané. Stačí oloupat jablko tak, aby slupka vytvořila delší spirálu. Svobodná dívka, nebo chlapec spirálou třikrát zatočí nad hlavou a hodí ji za sebe. Slupka spadne na zem ve tvaru nějakého písmene, které musíte rozluštit. Písmeno pak znamená začátek jména budoucího ženicha nebo nevěsty.

I z jablečné slupky se dá věštit. Zdroj: Pixabay

Třesení stromečkem

Tento zvyk se dodržuje, pokud je v domácnosti svobodná dívka. Po štědrovečerní večeři jde dívka ven zatřást některým z malých stromků. Následně čeká, dokud nezaštěká první pes. Z toho směru, odkud pes štěká, odtud přijde ženich.

Vdavek chtivá dívka by po večeři měla jít ven a zatřást stromem. Zdroj: Pixabay

Natřete si tváře medem

Touto tradicí pobavíte nejen sebe, ale i vaše ratolesti. Podle předků byste si měli na Štědrý den namazat med na tváře. Díky tomu vás budou mít příští rok lidé rádi. Po namazání nechte med působit jen pár minut a následně smyjte. 

Med na tvářích bude bavit i děti. Zdroj: Pixabay

Poslouchejte zvony

Zvony mají magickou moc zejména na Štědrý den. Stačí před půlnocí vyrazit ke kostelu, kde se koná půlnoční mše. Ten, kdo zvony slyší, by měl najít opravdový poklad. Zvuk zvonů však můžete během Vánoc vnést i k vám domů. Stačí si pořídit roztomilé zvonečky, rolničky či jiná cingrlátka.

Zvuk zvonů vás dovede k pokladu. Zdroj: Pixabay

Udržte rodinu pohromadě

Naši předci během štědrovečerní večeře omotávaly celý stůl provazem, či řetězem, který měl po další rok udržet rodinu pohromadě. Pod stůl se navíc umísťovala sekera, na kterou si musel každý člen rodiny před večeří stoupnout. Ta ho měla ochránit před bolavými klouby.

Nohy stolu omotejte provazem nebo řetězem. Rodina tak bude držet pohromadě. Zdroj: Canstockphoto

Žádný úklid

Na Štědrý den se nesmí prát, ani věšet prádlo. Značí to smůlu v rodině a zdravotní komplikace. Pokud máte dobytek, neměli byste v tento den čistit ani chlévy, nebo stáje. Podle tradice by mohli zvířata začít kulhat. Zároveň bychom během Štědrého dne neměli plést ani šít. Říká se, že do druhého dne myši vaši práci naprosto zničí.

Zdroj: České Vánoce, Zvyky a tradice o Vánocích

Ohromný výběr stolních lamp

 

Fotogalerie:

 

Uložíte víc, dosáhnete výš

 

 


You must be logged in to post a comment Login