Kuchyně

Užitečné tipy, jak zvýšit životnost chladničky a přitom snížit spotřebu energie

Od   | 

Při výběru chladničky automaticky předpokládáme (a také ji s tím vybíráme), že modely mají energetickou třídu A+, případně A++. Vyšší vstupní náklady si odůvodníme tím, že ušetříme za elektrickou energii. Jenže kvůli několika zvykům nebo dokonce zlozvykům náš spotřebič nemusí dosáhnout kýženého efektu. S pomocí pár jednoduchých tipů můžete snížit spotřebu energie i prodloužit životnost spotřebiče.

Potraviny by měly být v chladničce rozloženy rovnoměrně

Potraviny by měly být v chladničce rozloženy rovnoměrně

Důležitou roli pro další úsporu hraje už teplota v místnosti, ve které se chladnička nachází. Všechny domácí spotřebiče včetně chladniček by se měly nacházet v místnostech, ve kterých se teplota pohybuje mezi 15 a 25 °C. Nastavení příliš nízké teploty chladničce moc neprospívá. Čím nižší teplota je v chladničce nastavena, tím častěji musí spínat kompresor. Zde platí jednoduchá rovnice: čím častější spínání, tím vyšší spotřeba i hlučnost.

Dalším, velice častým nešvarem je otevírání dveří pomocí jejich boční strany namísto madla. Při chybném způsobu otevírání může dojít k poškození těsnění dveří, které by mělo na svědomí únik energie.

V lednici by se také nemělo nacházet ani málo, ale ani mnoho potravin. Příliš plná lednice totiž zabraňuje proudění vzduchu. V prázdné lednici se naopak vzduch kumuluje a při otevření dveří vždy „uteče“ ven. Všechny potraviny by měly být rovnoměrně rozmístěny po celé lednici. Dbejte však na to, aby žádná z nich nebyla přiražena k zadní stěně chladničky. V takovém případě totiž hrozí, že část jejího obalu zůstane přimrzlá ke stěně a při odmrazování by mohla ucpat odvodňovací kanálek. I ten by se měl pravidelně čistit, a to alespoň dvakrát ročně. Při zanesení totiž hrozí, že se kanálek ucpe a následně přeteče.

Chladničky Electrolux mají zásuvky prodlužující čerstvost potravin

Chladničky Electrolux mají zásuvky prodlužující čerstvost potravin

Ideálním obdobím pro údržbu chladničky je jarní úklid. V případě, že vlastníte model s kondenzátorem na zadní straně spotřebiče, je potřeba jej alespoň jednou ročně důkladně vyčistit, ideálně pomocí vysavače. Současně také vyčistěte i odpařovací nádobku, která je umístěná na zadní straně nad kompresorem. Nádobka bývá často plná nečistot a vytváří nepříjemný zápach.

Chladničku udržíte svěží a čistou pomocí kvalitního čističe, ten snadno nasprejujte a setřete vlhkým hadříkem. Čistič pohlcuje pachy, snadno odstraňuje skvrny a zanechává povrch čistý. Pokud vás však trápí jakákoli výrazná vůně v chladničce, vložte do ní pohlcovač pachů, který zneutralizuje zápach z ryb, sýrů, masa a dalších aromatických potravin.

Dveře otevírejte pomocí madla, abyste nezničili těsnění.

Dveře otevírejte pomocí madla, abyste nezničili těsnění.

Každou chladničku se doporučuje alespoň dvakrát ročně kompletně odmrazit, a to i v případě, že se jedná například o typ se speciální funkcí, která zaručuje spotřebiči stálou teplotu. Užitečným pomocníkem při odmrazování se stane škrabka na led, která odstraní případnou námrazu bez rizika poškození chladničky.

Náš tip

Při vybalování velkého nákupu, kdy bývají dveře chladničky déle otevřeny, je nápomocná funkce Nakupování, kterou disponují některé modely firmy Electrolux. Tato funkce potraviny rychle zchladí a poté lednici opět nastaví na preferovanou běžnou teplotu.

Foto: Electrolux, Smeg


1 Komentář

  1. Pingback: Úsporný vodní management: Aby peníze netekly kanálem - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login