Inspirace

Už víte, jak bude vypadat váš letošní adventní věnec?

Od   | 

Advent je období čtyřech týdnů před vánočními svátky, je to období, ve kterém bychom měli odpočívat a rozjímat. První neděli adventní, která letos připadá na 2. prosince, zapalujeme první adventní svíčku. A následně každou neděli další až do 24. prosince. Nadešel tedy čas, kdybyste si měli rozmyslet, jak bude vaše letošní vánoční výzdoba barevně laděná a v jejím duchu také pojmout adventní věnec.

Moderní adventní věnec může mít třeba i šálu

Adventní věnec má v každé zemi jinou podobu. U nás jsou nejběžnější čtyři svíčky z nichž podle tradice by měly být 3 fialové nebo modré a jedna růžová. Původně se věnec zavěšoval na stuhu do prostoru, dnes je pokládán na střed jídelního stolu. V současném pojetí už to vlastně ani nemusí být věnec, ale dekorace se čtyřmi svíčkami, které už ani nebývají zbarvené podle tradice. Uspořádání je do řady, do čtverce nebo jak dekoratéry napadne a mezi suroviny, ze kterých je věnec vyráběn běžně patří šišky, ořechy, mech a větve jehličnanů. V moderním pojetí se pak využívá jakýkoliv materiál vhodný k tvoření, například kamínky, dřevěné kousky, látky, pleteniny apod.

Adventním věncem z tradičních materiálů i barev rozhodně nic nezkazíte

Svíčky ale stále zapalujeme ve stejnou dobu

Ať už zvolíme jakkoli moderní vzhled adventního věnce, zapalování svíček má svůj řád, který se nemění. První adventní neděli, letos 2. 12., zapalujeme první svíci takzvanou svíci proroků, která připomíná proroky jež zvěstovali narození Ježíše Krista. O týden později, tedy 9. 12. zapalujeme betlémskou svíčku představující Ježíškovy jesličky. Třetí svíci se říká pastýřská a budeme ji zapalovat 16. 12. Měla by vyjadřovat radost z toho, že adventní období, které v dřívějších dobách bylo také dobou postní a byla zakázána jakákoliv zábava, se chýlí ke konci. Vyvrcholení končí čtvrtou nedělí adventní, která letos připadá na 23. 12. Svíčce se říká andělská a je symbolem pro pokoj a mír.

Adventní věnec nemusí být věnec v pravém slova smyslu, svíčky mohou být uspořádány, jak vás napadne

Fotogalerie:

Návod, jak snadno doma vyrobit adventní věnec

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login