Architektura a design

Uvažujete o stavbě bunkru? Jak by měl vypadat, abyste skutečně přežili.

Od   | 

Bunkr není žádný nový objev, sloužil pro přežití od středověku, kdy se podzemí využívalo k záchraně života, či jako prostor k ústupu při dobývání. S dnes rostoucím mezinárodním napětím a zvyšujícím se rizikem různých konfliktů se jejich obliba znovu zvyšuje. Lidé využívají nejen stávající bunkry, ale dokonce si na zahradách staví vlastní ochranné kryty.

Bunkr je odolnější vůči útokům či rabování než dům a zvyšuje se pravděpodobnost, že rodina přežije krizi bez toho, aby ji nepřítel objevil. Napadlo by vás, že základní funkci útočiště může splnit i bunkr postavený z pytlů s pískem či zeminou někde v krytém koutě zahrady? Zastánci bunkrů považují toto řešení za nejlepší možnou přípravu na přežití. To je nepochybně pravdivé za předpokladu, že mají dostatečné rezervy a vybavení. Čtyři základní pilíře společné pro všechny životaschopné podzemní přístřešky jsou potraviny, pitná voda, cirkulace vzduchu a likvidace odpadu. Rozsah a kapacita těchto prvků závisí na funkci úkrytu nebo bunkru a předpokládané době pobytu.

Bunkr může sloužit i jako protiatomový kryt. Zdroj: Topito

Umístění bunkru

Stejně, jako řešíte místo, kde bude stát dům, patří i umístění bunkru mezi první body, které musíte vyřešit. Při výběru místa tedy berte v úvahu okolní prostředí – jestli není v záplavové oblasti, jaké je podloží – půda, kde budete kopat, jaké je riziko požárů či dalších přírodních pohrom. Máte-li dostatečně velkou zahradu, budete pravděpodobně volit právě ji. Výhodou je, že můžete bunkr přímo propojit s domem. Pokud budete stavět naopak zcela mimo bezprostřední dosah svého bydliště, volte prostor ve vnitrozemí, dostatečně daleko a skrytě, aby ho nikdo hned nenašel a neubytoval se v něm. Tak daleko, aby bylo obtížné ho nalézt, ale přitom, aby byl pro vás dosažitelný v případě nouze.

Rozumným kompromisem je zajistit opevněnou místnost v blízkosti domu či zahrady – pod zemí či nad zemí, určený pro přežití krátkodobou neočekávanou extrémní událost, jako je přírodní katastrofa nebo invaze.

Dalším důležitým rozhodnutím bude, zda váš přístřešek bude podzemní, polozapuštěný nebo nadzemní. Každá z těchto možností má výhody a nevýhody. Podzemní bunkry se snadno ukryjí a nabízejí lepší ukrytí. Půda kolem stěn také nabízí vynikající ochranu před většinou výbuchů a různými druhy přírodních katastrof. Podzemní přístřeší je ideálním místem k schovávání, ale mnohem méně vhodným pro obranu. Pokud jsou všechny východy nalezeny agresivním útočníkem, obyvatelé bunkru jsou v pasti. Jediná věc, kterou bude muset udělat, je počkat až se otevřou dveře, jakmile dojdou zásoby. V některých případech nebude muset útočník ani dlouho čekat. Zablokování větracích otvorů, přidávání toxických plynů útěk z úkrytu urychlí. Proto je nejdůležitější utajení prostoru. Je to přinejmenším stejně důležité jako síla stěn, ne-li více.

Vybrat správné místo není jednoduché. Zdroj: survivreauchaos

Zajistěte vstup do bunkru

Není příjemné, pokud v případě nouze hledáte útočiště v bunkru a zjistíte, že prostředky, které měly zajistit přežití a bezpečnost, jsou zničeny, nebo zmizely. Je-li to možné, instalujte kamerový systém, který vás upozorní na neoprávněný vstup. Pokud jste zvolili odlehlé místo v přírodě, zvolte mechanickou kontrolu (nástrahu, podle které poznáte, že zde někdo byl – můžete viditelně u vstupu ponechat menší obnos peněz, který pravděpodobně nenechavce zaujme a vy snadno poznáte, že jste měli nezvanou návštěvu). Zabezpečení ostnatým drátem či jinou viditelnou bariérou může naopak přitáhnout pozornost. V každém případě prostor pravidelně kontrolujte. Připravte si základní zbraně (tyče, nože, obušky, luk…), které můžete potřebovat – možná se před útěkem nestihnete stavit doma a vše zabalit.

Bez nože se neobejdete. Zdroj: La-bible-du-surivalisme

Ukrytí

Způsob a míra skrytí bunkru závisí od účelu, pro který ho budujete. Hledáte úkryt před přírodní katastrofou, teroristickým či vojenským útokem ? Uvažujete o pobytu v řádu hodin, dní, či týdnů až měsíců ? Ochrana před útočníky je účinná pouze do té míry, dokud není objeven, případně dokud nedojdou zásoby. Útočiště před přírodní katastrofou (hurikánem, tornádem …) nevyžaduje takovou účinnost skrytí, může stačit polopodzemní sklep s možností využití zásob v domě. Úkryt před agresory naopak vyžaduje maximální skrytí s možností pobývat zde delší dobu. Optimální je tedy jeho úplné zakrytí v zemi se zcela nenápadným vstupem.

Podzemní bunkr. Zdroj: survivreauchaos.com

Vstup do bunkru je nejslabším bodem

Samozřejmě, bez vstupu to nejde. Volte co nejsilnější, nejodolnější materiál a vyztužte ho z vnitřní strany. Při ochraně před útočníky je vhodné volit neprůstřelný štít s protivznětlivou ochranou. Stejnou pozornost věnujte rámu dveří. Velice důležité jsou nouzové dveře, které by měly být v opačné části bunkru. Využijete je v případě, že hlavní vstup bude z jakéhokoliv důvodu blokován. Nouzové dveře by měly být pečlivě zamaskovány z obou stran, ale zejména z exteriéru. Neměla by být žádná viditelná stopa po jejich existenci. Nezapomínejte, že to může být opravdu poslední možnost, jak se dostat z nepříjemné situace.

Vzduch, voda a potraviny

Jde samozřejmě o naprosté nezbytnosti. Přívod vzduchu by měl být osazen filtrem proti kontaminaci vzduchu včetně radioaktivity. Optimální jsou minimálně 2 nezávislé přívody vzduchu, které musejí byt naprosto dokonale skryté. Mohou totiž snadno prozradit umístění vašeho bunkru a zároveň vás při jejich ucpání donutit k nechtěnému vystoupení z úkrytu. Objem vody odhadnete podle času, který v prostoru potřebujete strávit. Počítejte 4-5 litrů vody na osobu a den. Pokud máte přímý – podzemní zdroj vody, je tato situace ideální. Kromě neomezeného přísunu se vyhnete i riziku kontaminace zvnějšku. V opačném případě musíte zabudovat jímku na vodu s dostatečným objemem s ohledem na počet osob a strávený čas. Pokud byste v úkrytu strávili šest měsíců, je třeba počítat s tím, že kvalita vody v jímce bude klesat. Pro malou rodinu lze instalovat barel o objemu tisíc litrů, což je nejekonomičtější řešení, nikoliv však nejlepší. Výměna vody v barelu či jímce by měla proběhnout alespoň jednou za 6 měsíců. Vyřešení problému s dostatkem vody je velmi důležité, zvažte tedy velmi dobře možnosti přísunu podzemní vody. S potravinami a léky si pravděpodobně poradíte nejsnáze. Počítejte okolo dvou tisíc kalorií na osobu a den. Kontrolujte pravidelně datum trvanlivosti na potravinách. Můžete vytvořit seznam s daty spotřeby a podle něj přistupovat k pravidelné obměně.

Barely s vodou. Zdroj: illustre

Jak velký by měl bunkr být

Počítejte s prostorem pro všechny nezbytnosti – zbraně, vodu, jídlo, zařízení. Příliš malý prostor a spaní mezi zásobami z vás může velice brzy udělat klaustrofobika. Potřebujete prostor pro pohyb, spánek, wc a pro žití. Umíte si přestavit, jak dlouho dokážete být zavření v prostoru 20 m2 spolu s ženou, dětmi a všemi zásobami?

Kvalitní filtrace je nezbytná. Zdroj: jgalere

Energie a příslušenství

Elektřinu lze zajistit generátorem, ale tehdy potřebujete i další úložný prostor pro palivo a zajištění odvodu výfukových plynů. S elektřinou samozřejmě bude pobyt v bunkru o poznání snazší. Pokud plánujete využívat otevřený oheň, je třeba zajistit palivo a stejně tak odvod kouře. Pálení mokrého dřeva či plastů, které při hoření kouří, může úkryt prozradit a při špatném odvodu kouře se můžete navíc otrávit. Zejména pokud v prostoru plánujete strávit delší dobu, je nezbytné, abyste měli pohodlné místo pro sezení a odpočinek, skutečné toalety, umyvadlo, hry, čtení…. Nezapomeňte i na osobní věci jako deky, polštáře, plyšové hračky pro děti – jednoduše vše, co může zpříjemnit pobyt.

Základní vybavení bunkru

Ať už se rozhodnete stavět na povrchu nebo pod zemí, je třeba v každém případě zajistit:

  1. Několik výstupů. Vyhnete se tak riziku uvíznutí ve svém bunkru.
  2. Cirkulace vzduchu. Jednoduchý systém může být proveden se dvěma otvory a ventilátorem, ale vystaví vás všem kontaminantům. Mřížky a sifony zabrání vstupu hlodavců a vody.
  3. Vzduchové filtry (HEPA) odstraňují mnoho malých částic a některé bakterie a viry. Můžete také použít UV světlo pro dezinfekci vzduchu před jeho cirkulací, nejlépe těsně za filtrem HEPA.
  4. Zdroj pitné vody. Klíčovým bodem v této oblasti je předpokládaná délka pobytu. Pokud se jedná pouze o dočasný úkryt, stačí jednoduše nádrž nebo barely. Pokud je smyslem zůstat v bunkru po dlouhou dobu, bude třeba studna nebo vrt. Ve všech případech bude také poskytovat filtrační systém a dezinfekce.
  5. Likvidace odpadních vod obecně včetně fekálií. Septik v blízkosti bunkru je nejjednodušší způsob. Na krátké časové období a pokud můžete čas od času vyjít, jsou k dispozici jednoduché suché toalety. Zbytek odpadu může být zakopán nebo spálen v interiéru, avšak s rizikem že kouř může přilákat nepřítele.

Dvě únikové cesty jsou základem. Zdroj: Wikihow

Opevnění, jako je bunkr, je užitečným způsobem, jak přežít mnoho kritických situací. Ať už se připravujete na tornádo nebo na III. světovou válku, bezpečné místo pro ústup může zachránit váš život. Nicméně, pokud nemáte značné finanční prostředky, musíte si uvědomit, že zajistíte přežití spíše jen na pár dní. Komplexní řešení pro skutečný bunkr na dlouhodobý pobyt má velmi vysoké technické požadavky a zajištění veškerého zařízení je velmi nákladné.

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login