Inspirace

Co je to upcycling a proč je tolik oblíbený?

Od   | 

Trendy v bydlení jsou velmi dynamické a každou chvíli se objeví něco nového. V poslední době se ale svět designu a módy zpomaluje a ke slovu se dostává právě upcycling. Co to je a jaká je jeho filosofie?

Zdánlivě nepotřebné věci můžete snadno přetvořit v nové, originální kousky. Zdroj: Pixabay

Pojem upcycling je velmi široký, protože se dotýká mnoha oblastí. V základě se ale jedná o jakousi formu znovupoužití věcí, kdy je jim přisouzen nový a lepší význam. Nejde o recyklaci jako takovou. Z věcí totiž není použit pouze jejich materiál. Jsou použity tak, jak jsou, jen je jim dán nový účel a vzhled je lehce poupraven. Upcycling vznikl jako reakce na rychlou konzumní společnost, pomáhá bojovat s velkým množstvím odpadu a v případě bydlení se netýká pouze bytových doplňků, ale také nábytku.

Staré věci v novém kabátě

Pokud chápete hlavní myšlenku upcyclingu, ale stále nevíte, jak si upcyklovaný produkt představit, podíváme se na celý upcycling trochu konkrétněji. Tento proces umožňuje použít starý kus nábytku, nádobí nebo obal pro zcela nový účel v domácnosti. Dřevěnou bedýnku můžete využít jako neotřelou knihovničku, konzervu použijete jako květináč, z palet vyrobíte zahradní nábytek, ze starého šlapacího šicího stoje vytvoříte jedinečný odkládací stolek a zavařovací sklenici zase snadno přetvoříte ve svícen. Nepotřebujete nic než starou a zdánlivě nepotřebnou věc a trochu kreativity. K vytváření drobných bytových doplňků vám postačí navštívit papírnictví nebo hobby shop. V případě, že hodláte přepracovat celé kusy nábytku, pak bude zapotřebí trocha zručnosti a trpělivosti.

Staré lahve mohou posloužit jako neotřelé svícny. Zdroj: Pixabay

Na co si dát při upcyclingu pozor

Upcycling je skvělý způsob, jak chránit životní prostředí a doplnit svůj interiér o jedinečné výtvory. Vždy je ale třeba dávat pozor na to, abyste udrželi jistý balanc a v interiéru to s výraznými kousky nepřehnali. Pokud jde o upcyklaci nábytku, při jeho proměnách nebo revitalizaci dejte pozor na kombinace barev a vzorů. Pokud se chystáte natřít starou komodu zbrusu novou barvou a ozdobit ji ornamenty, pečlivě si promyslete, jak tento kousek zapadne do prostoru. To stejné platí i o dekoracích. Upcyklace je skvělá a nejednoho kutila si podmaní. Pamatujte ale, že méně je někdy více.

Kde všude se upcycling objevuje

Dát věcem druhou šanci není pouze věcí bytového designu. Tento trend se dostal do oblasti umění, architektury nebo módy. Narazit můžete na peněženky vyrobené z nápojových kartonů, koberce vytvořené z lemů ponožek nebo šperky z PET lahví.

Upcyklace otevírá dveře kreativitě. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Zdroj: Pixabay

Upcycling, downcycling, recycling

O upcyklaci už víme, že dává starým věcem novou, lepší a vznešenější podobu. Ačkoliv si možná říkáte, že se v mnohém podobá recyklaci, jedná se o dva rozdílné pojmy. Díky recyklaci jsou sice vytvářeny nové věci, používá se ale pouze materiál původního produktu, nikoliv jeho předešlá podoba. Posledním podobným pojmem je downcyklace. Při něm dostávají šanci takové věci, které se běžně považují za odpad. Skvělým příkladem tohoto procesu je například kvalitní bílý papír, který se postupnou downcyklací stane kartonem a později až ruličkou na toaletní papír.  

Velmi oblíbená je recyklace palet. Zdroj: Canstockphoto

Proč dát upcyclingu šanci

Dnešní doba je uspěchaná a obchody nabízí vše, na co si jen vzpomeneme. To vede k časté výměně věcí za nové a lepší, ale také k hromadění těch starých. A přitom je tak snadné dát nepotřebným věcem novou šanci. Tím nejen předejdete zbytečnému plýtvání, ale také si můžete vytvořit naprosto originální kusy nábytku nebo neotřelé dekorace. Pokud to s tvořivostí nepřeženete, můžete upcyklovanými věcmi velmi vkusně doplnit váš domov a udělat z něj jedinečné místo, na které se budou všichni rádi vracet. A pokud nevíte, jak začít, na internetu už na vás čeká moře inspirace.  

Boxy a krabice můžete proměnit třeba na stolek s úložným prostorem. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

 

You must be logged in to post a comment Login