Inspirace

Únik plynu v domácnosti: Jak jej odhalíte a jak mu zabránit

Od   | 

Také patříte k lidem, kteří se bojí možného úniku plynu ve své domácnosti? Pak vás můžeme uklidnit – pokud nepodceníte pravidelnou revizi, znalost postupů v případě krize a vše zakončíte vhodnou manipulací, jsou rizika úniku zcela minimální. I tak vám ale dnes řekneme o tom, jak únik plynu odhalíte a jak mu můžete zabránit.

Nezanedbávejte pravidelný servis svého plynového kotle. Zdroj: Viessmann

Nezapomínejte na servis plynových zařízení

Štěstí přeje připraveným. A také těm, kteří nic nezanedbají. Víte, co je nejčastější příčinou úniku zemního plynu, výbuchů a otrav? Ano, hádáte správně – je to zanedbaný servis plynových kotlů i ohřívačů. Pravidelné kontroly je třeba provádět ve lhůtách, které stanovuje výrobce. Nehledě na to, jestli jsou povinné, nebo ne.

Unikající zemní plyn ucítíte

Zemní plyn sám o sobě nezapáchá vůbec nijak. Přesto jej spolehlivě poznáte po čichu. Před tím, než se plyn dostane do vaší domácnosti, prochází odorizační stanicí. Zde je obohacen o silně páchnoucí příměsi – většinou se jedná o sloučeniny síry, které vám svým pachem mohou připomínat zkažená vejce.

Detektor CO se musí umístit přibližně 120 cm nad podlahou poblíž plynového spotřebiče (maximálně ve výši hlavy)

Pokud dojde k úniku plynu v kotelně, nemuseli byste si jej kvůli své nepřítomnosti zde všimnout. I proto do těchto prostor nainstalujte detektor úniku plynu, ten vás hlasitým zvukovým signálem upozorní, když plyn začne unikat. A to již při velmi malé koncentraci plynu ve vzduchu.

 

Minikouřový hlásič Argus – Malý, ale životně důležitý

 

Jak postupovat, když začne plyn unikat?

Máte podezření, že vám doma uniká plyn? V tom případě nepanikařte a začněte postupovat logicky a systematicky. Ze všeho nejdřív zhasněte všechny hořáky, které by mohly únik způsobit, poté uzavřete hlavní přívod plynu. Otevřete všechna okna i dveře, je třeba zajistit dostatečné větrání.

V žádném případě nepoužívejte elektrické spotřebiče, elektrické zásuvky, světla – nic, kde by mohlo dojít ke vzniku jiskry. Jakýkoliv otevřený oheň (i obyčejná cigareta) v tuto chvíli představují extrémní nebezpečí.

Při možném úniku vypněte všechny hořáky na sporáku. Zdroj: Unsplash

O riziku nebezpečí informujte také svoje sousedy – nepoužívejte však ani zvonek či výtah. I tyto předměty mohou způsobit vznícení plynu a následný výbuch. Z bezpečného místa musíte kontaktovat pohotovostí službu dodavatelů plynu, kontakt je na telefonním čísle 1239. Nevolejte z pevné linky, ale z mobilního telefonu.

Plyn, který necítíte

Zatímco zemní plyn ucítíte během okamžiku, oxid uhelnatý, který vzniká při nedokonalém spalování, nemáte šanci cítit. I proto investujte do detektoru. A pozor otravný plyn CO kysličník uhelnatý nestoupá ke stropu, vznáší se v prostoru, a proto se detektor CO musí umístit přibližně 120 cm nad podlahou poblíž plynového spotřebiče (maximálně ve výši hlavy). Co nejvýše ke stropu se pak umísťuje detektor topného zemního plynu, který je lehčí než vzduch a stoupá ke stropu.

Jak má vypadat bezpečnostní kování?

 

Jak poznáte otravu oxidem uhelnatým?

Prvními příznaky otravy oxidem uhelnatým jsou bolest hlavy, závratě či únava. Tyto příznaky velmi rychle přecházejí do druhé fáze, ta se vyznačuje zarudnutím pokožky, zvýšením teploty a bezvědomím.

Oxid uhelnatý neucítíte. Zdroj: Pixabay

Nezapomínejte na oxid uhličitý

Oxid uhličitý je všude kolem nás, sami jej vydechujeme. K jeho vzniku však dochází i při spalování a dalších biochemických reakcích. Pokud v místnosti nebude dostatečný přísun kyslíku, ale oxidu uhličitého zde bude hodně, hrozí vám udušení. Oxid uhličitý není viditelný, nemůžete jej cítit. Poznat jej ale můžete – v případě jeho vzniku lze cítit kouř.

Jak ušetřit za vytápění?

You must be logged in to post a comment Login