Rady a tipy

Jak umýt okna rychle a efektivně bez zbytečné dřiny

Od   | 

Dokonale uklizený dům, ale okna tak špinavá, že přes ně nevidíte na ulici? Pak děláte chybu. Protože právě okna jsou tím, čeho si spousta lidí všimne jako prvního. Minimálně u rodinných domů, když jdete kolem, tomu tak je. Přesto chápeme, že se mytí oken nestane oblíbenou kratochvílí nikoho z nás. I proto  dnes přinášíme tipy, jak na dokonale čistá okna, ale i žaluzie bez šmouh a v maximálně rychlém čase.

Na mytí oken používejte přípravky na bázi octa nebo jiné k tomu určené. Zdroj: Unsplash

Začněte u žaluzií, parapetů a garnýže

Mytí žaluzií je něčím, co je snad ještě méně oblíbené než mytí oken. A není divu. I proto často umýváte okna až ve chvíli, kdy žaluzie zdobí zašlá barva a velké nánosy prachu. Ať už se je ale rozhodnete čistit jednou za čtvrt roku nebo za rok, rozhodně byste to měli udělat dřív, než se pustíte do oněch okem. Jinak si přidáte práci navíc.

Náš tip: K oprášení žaluzií si můžete pořídit kartáček, s jehož pomocí očistíte více lamel současně.

Jak na mytí žaluzií?

Žaluzie můžete vyčistit dvěma způsoby – a to buď nasucho nebo namokro. Pokud se rozhodnete pro suché čistění, budete potřebovat měkký hadřík, vysavač, případně prachovku. Tímto způsobem však žaluzie zbavíte jen prachu, nikoliv mastnoty. K tomu budete muset jít cestou mokrého čištění. Tento způsob je více zdlouhavý, ale mnohem efektivnější a účinnější. Rozhodně nepoužívejte parní čističe, které by mohly lamely poškodit.

Při mytí oken začínejte u žaluzií, poté umyjte rám, nakonec sklo. Zdroj: Unsplash

Budete potřebovat čistou vodu, hadřík z mikrovlákna, který po sobě nezanechá šmouhy, čisticí přípravek, který odmašťuje a suchý hadřík na finální osušení. Pokud můžete žaluzie sundat z oken, můžete je opláchnout a nechat uschnout venku – v tomto okamžiku ale můžete přijít o záruku, kterou vám poskytuje váš dodavatel.

Kromě žaluzií očistěte také stěny a stropy kolem oken, garnýže a parapety omyjte mýdlovou vodou.

K čištění samotnému: Můžete jít jednu lamelu po lamele, sice to bude trvat déle, ale vaše práce bude efektivnější. Na lamely při čištění netlačte a otírejte je vodorovně. Druhým způsobem je sklopení lamel do svislé polohy a otírání celé plochy. Potom je otočíte na druhou stranu a vše provedete znovu. Nejprve použijte vlhký hadřík s čistidlem, potom vše vysušte.

Čím častěji budete čistit i žaluzie, tím rychlejší to bude. Zdroj: Pixabay

Jak na dokonale čistá okna?

Je pravděpodobné, že po čištění žaluzií budou okna u vás doma špinavější než před tím. Proto jim budete muset věnovat dostatečnou péči. A my vám dnes řekneme, jak na to – rychle, efektivně a bez zbytečných dojem kazících šmouh.

Jako první umyjte měkkým hadříkem namočeným ve vodě s jemným saponátem (vyhýbejte se abrazivním prostředkům, které by okna poškrábaly) rámy oken – největší nečistoty budou v okolí kliky a v dolní části rámu. Po jejich očištění vyměňte vodu za čistou.

Zrcadla můžete čistit stejným způsobem. Zdroj: Blum

Pokud si chcete ušetřit práci, můžete se pořídit také robota na mytí oken – jde však o činnost, která se dělá párkrát do roka, proto je to většinou zbytečné.

Hadřík si namočte do vody s trochou čističe (nepoužívejte jar, ale prostředek na bázi octa nebo jiný prostředek na to určený) a vytvořte na okně dostatečně bohatou pěnu – ono myjte shora dolů (skvěle funguje také rozmývák – chlupatá násada připomínající váleček). Tímto způsobem odstraníte běžné nečistoty a usazeniny. Poté přijde na řadu stěrka. S tou se pokuste táhnout souvisle po co největší ploše skla, nyní nejen shora dolů, ale i ze strany na stranu.

Čistá okna budou ozdobou vašeho domova. Zdroj: Pixabay

Pokud budete stěrku mezi jednotlivými tahy otírat, nebude vám dělat zbytečné šmouhy a další nečistoty. Stěrka se přikládá při čištění gumou nahoru – tak se nedostanou případné nečistoty ulpívající na stěrce na okna. Pokud vám stěrka nechá malé šmouhy v krajích oken, opatrně je rozleštěte papírovou utěrkou nebo hadříkem z mikrovlákna. Pokud dodržíte tento postup, nemusíte leštit celá skla jako doposud.

Okna myjte ideálně na jaře nebo v létě. Na podzim v době, kdy ještě není tak velká zima. V opačném případě nečistoty neodstraníte a voda na okně bude zamrzat.

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login