Inspirace

Umělý, nebo živý vánoční stromek? A kolik za symbol Vánoc letos zaplatíme?

Od   | 

Co by byly Vánoce bez stromečku. Jenže který vybrat, když je nabídka tak široká? Abyste nad tím v předvánočním shonu nemuseli tolik přemýšlet, připravili jsme přehled možností a nechybí ani aktuální ceny.

Zdobení stromku je pro děti zábava

Pravý stromek. Do stojánku, nebo do květináče?

Živý stromek má neopakovatelné a nenahraditelné kouzlo, protože voní. To nikdo nenahradí ani umělými vůněmi, ale zase opadává. Proto, aby jehličí zůstalo co nejdéle na svém místě, je nutné stromek nechat co nejdéle venku, a poté přenést do chladnější části bytu a konečně do místnosti, kterou bude zdobit celé vánoční období. Vedle klasických stojánků jsou na trhu stojánky se zásobníkem vody, do kterých se ještě přidává hnojivo. Díky tomu bude stromek po celou vánoční dobu opravdu pěkný. Letos koupíte smrk od 300 Kč / 120 cm, borovici černou za 450 Kč / 120 cm a jedli ve stejné výšce za 550 Kč.

Chcete-li stromek po svátcích přesadit do zahrady, pak můžete pořídit stromek v kontejneru. Je velmi důležité zkontrolovat předem jeho kořenový bal, protože mnoho zahradnictví sází stromky těsně před svátky a kořeny nestačí důkladně prorůst, takže po přesazení se stromek neuchytí. Správně by měl být stromek vysazený už po letních prázdninách, tehdy totiž kořeny stačí zesílit a prorůst, takže po zasazení do zahrady budou růst dál. Kromě kořenového balu poznáte kvalitu stromku i na větvích, které by měly být elastické a jehličí by na nich nemělo opadávat. Za malý smrk v kontejneru (výška kolem 50 cm) zaplatíte necelých čtyři sta korun českých, metrová jedle přijde přibližně na tisícovku. Poměrně novou možností jak si pořídit stromek domů, je půjčit si ho. Kromě toho, že stromek přežije, protože se vrátí do zahradnictví, ještě ke všemu vám ho (v určitých termínech) přivezou (i odvezou) zadarmo až domu. Půjčovné takového stromku se pohybuje od 450 Kč do 1 000 Kč.

Nechte děti ozdobit vánoční stromek

Stromky v květináčích mají velkou šanci na přežití

Umělé stromky jsou k nepoznání od pravých

Stále existuje řada z nás, kteří z nejrůznějších důvodů dávají přednost umělému stromku. Buď je pro ně jednoduché ho vytáhnout každý rok z krabice (a pak ho tam zase schovat), nebo se jim nevyplatí stromek kupovat, protože hned po Štědrém dnu odjíždějí a vrátili by se do bytu plného jehličí. Ať už je důvod jakýkoliv, výhodou umělých stromků je vzhled, který je dokonalý, a protože neopadávají, pak z nich není ani nepořádek. V posledních letech jsou na trhu umělé stromky s takzvaným jehličím 3D. Toto označení je zvýrazněno na krabici a vyjadřuje, že vzhled těchto stromků je skutečně ojedinělý. Konce jehličí jsou vyrobeny z kvalitních PE materiálů, které se odlévají do forem. Na trhu jsou také stromky s označením full 3D, kde je použita rovněž technologie odlévání, tentokrát ale na celé větve. Stromky s 3D technologií patří k finančně náročnějším, počítejte, že budou stát kolem 5 000 Kč, některé dokonce až kolem 10 000 Kč.

Umělé stromky mohou mít různé barvy, například bílou

Umělé větve označené 3D jsou vylévány do formy

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login