Návštěvy bytů

Ukrajinský design s japonskými prvky

Od   | 

Nebyl by to skutečný profesionál, kdyby svůj um neaplikoval i ve vlastním bytě. Ukrajinský architekt a designer Sergey Makhno vytvořil pro svou rodinu oázu harmonie a klidu, ve které je s citem propojený tradiční ukrajinský design s japonským minimalismem. Jak to dopadlo? Úžasně. Přesvědčte se! 

Paleta barev, která v tomto bytě dominuje, je sestavena z ryze přírodních odstínů, a to z jednoduchého důvodu: navozuje pocit klidu, který je zvlášť v dnešní uspěchané době cennou komoditou. Ve stejném duchu se nesou i všechny doplňky a dekorace.

Hlavním cílem bylo zasadit do současného interiérového designu starověkou filozofii založenou na teorii čtyřech živlů, které spolu tvoří dokonalou harmonii a rovnováhu. Zemi symbolizuje hliněná omítka na stěnách, vodu a oheň umělecká díla a vzduch zase otevřený prostor, ať už mezi samotnými místnostmi nebo jednotlivými objekty.

Jelikož se jedná o mezonetový byt, mohl si designer dovolit vytvořit z prvního podlaží velký společný prostor, ve kterém na zádveří navazuje prostorná jídelna s obývacím pokojem a kuchyní.

Kuchyňský kout, ač neoplývá velkou rozlohou, nabízí všechno, co je k životu v něm potřeba. Jednoduchý tvar linky, bezúchytová přední dvířka, stůl a židle pro rychlé snídaně nebo svačiny, to vše by mohlo kuchyň charakterizovat jako ikonu minimalismu v tomto bytě.  

Po celém bytě by se daly najít předměty z Makhnovy vlastní dílny. Stoly, židle, a hlavně pro něj typické lustry a lampy, které nejenže dovedou upoutat pozornost, ale také dodají celému prostoru nadčasovost a originalitu.

V poschodí se soustředí obytné pokoje, mezi kterými se nachází i tato ložnice. I v ní figurují jako hlavní element přírodní materiály: dřevo, beton, sklo a kovové prvky doplňují malé bonsaje pro japonský styl typické. Pokud si myslíte, že majitelé z ložnice kráčí rovnou na terasu nebo do zimní zahrady, pak jste na omylu.

K ložnici totiž náleží soukromá koupelna, kterou by nejeden mohl závidět. V horkých letních měsících vana bezpochyby nahrazuje bazén a nabízí tak příjemné zchlazení po slunění se na přilehlé terase. Skrz prosklená okna a dveře vchází spoustu denního světla, které prosvětluje jak koupelnu, tak ložnici. 

Terasa, obklopená bonsajemi a jinými okrasnými dřevinami, přesně vystihuje koncepci celého bytu, která je dokonalým kontrastem šedi velkoměsta. Stačí se jen rozhlédnout kolem dokola.

Ložnici z druhé strany obklopuje prostorná šatna podléhající minimalistickým trendům. Pojme veškeré oblečení, od obuvi až po zimní kabáty, a majitelé se tak nemusí těmito věcmi obklopovat ve společných prostorech. Podlahu šatny zdobí ručně tkaný koberec, který je ukázkou tradičního ukrajinského řemesla.

A co děti? Ano, mají si kde hrát. Dětský pokoj se od ostatních místností liší především v jeho barevnosti, ale i tady byl zachovaný základní odstín v přírodním duchu. Obrázky a hračky rozmístěné po pokoji dokonale vystihují dětský svět takový, jaký by měl být: veselý!

Foto: Design Milk

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login