Návštěvy bytů

Třicátníkům stačí ke štěstí jen 30 metrů čtverečních

Od   | 

Ceny na trhu s nemovitostmi i nerozhodnost – to jsou dva hlavní motivy, proč si mladé páry volí malé ateliéry a byty. Na rozdíl od svých rodičů, kteří často hledali bydlení v dosahu původního bydliště, se dnes mladým otevřely brány světa. Netuší, kam je práce nebo osobní důvody zavanou. Malometrážní byty jsou nejlepší volbou. Tento pařížský byt se rozkládá na ploše skromných 30 metrů čtverečních. Francouzský návrhář a známý interiérový designér Richard Guilbault dokazuje, že i v malém bytě se můžete cítit jako ve velkém, ale v první řadě jako doma.

Jedním z přání mladého manželského páru bylo maximalizovat prostor kuchyně a obývacího pokoje na úkor místa pro ložnici a koupelnu. Přesto všechno se Guilbault snažil zachovat dojem krásného a útulného bydlení. Výsledek mluví za vše.

Byt byl původně rozdělen přepážkami na čtyři menší tmavé místnosti. Architekt tedy nechal nejdříve přepážky odstranit, aby získal pro byt více přirozeného denního světla. Prostor zprvu působil dost stísněně, po odstranění stěn rázem vzniklo místo svobodnější pro nové nápady.

Denní světlo proniká do místnosti francouzskými okny, která jsou pro pařížské mansardové byty typické. Okna nejsou nijak zakrytá, ani závěsy či žaluziemi. Díky tomu je místnost velmi světlá. Zemitost jí dodává poctivá prkenná lakovaná podlaha. Stěny jsou bílé a ve světlých tónech je laděný i nábytek. Švih mu dodává žluté křesílko od manželů Eamesových a jednoduché plastové barové židličky s organicky tvarovaným sedákem.

Centrální prostor bytu je řešený multifunkčně: sdružuje obývací posezení, jídelní stolek i kuchyňský kout. Koupelna s toaletou zůstala přímo v zádveří: její rozměry sice vyhoví jen skutečně nejnutnějším potřebám, ale originalita jim nechybí: bílé stěny doplnila hravá 3D dlažba. Od chodby koupelnu odděluje posuvná stěna, s klasickými dveřmi se v tak malém prostoru nedá počítat.

Architekt se rozhodl využít prostor do nejmenších detailů. Ložnici dělí od obývacího pokoje jen další posuvné dveře. Rychle a jednoduše si zde vytvoříte potřebné soukromí a klid na odpočinek. Lůžko je umístěno na malém pódiu, do kterého vedou z kuchyně dva schůdky. V pódiu je dostatek prostoru pro ukládání sezónního oblečení a vybavení.

Celou jednu stěnu miniaturního bytu vyplnily od podlahy ke stropu skříně a úložné prostory v různé hloubce. Mělčí našly uplatnění v chodbě, kde slouží na rychlé ukládání věcí, které je třeba mít stále po ruce, hlubší skříně v hlavní obytné části jsou určeny zejména na oblečení.

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login