Rady a tipy

Tipy pro správný a hlavně efektivní úklid toalety

Od   | 

Současné moderní toalety mají takzvané bezokrajové splachování a keramika může být navíc vybavena speciální glazurou zabíjející v celkem rekordním čase bakterie. A co když takovou toaletu doma ještě nemáte? Nedá se nic dělat, musíte si vystačit s čisticími prostředky a pomocníky. Poradíme vám, jak docílíte skvělého výsledku.

Otřít toaletu jen mokrým hadrem je nedostačující, zvláště je-li vás v domácnosti víc a k tomu se ještě dveře s návštěvami netrhnou. Ostatně, věděli jste, že na toaletě strávíte okolo dvou let života?

Toaleta TECEone má ovládání mechanické.

Současné moderní toalety mají bezokrajové splachování. To usnadňuje údržbu. Zdroj: Tece

Chlorid sodný nechte v regálu

Základem je výběr kvalitního čistícího prostředku, který efektivně zbaví toaletu nejen nečistot, ale i bakterií. Nenechte se proto nikdy zmást reklamou, ale raději si přečtěte složení a podle něj se vždy rozhodujte. Zvolte takový čistící prostředek toalety, který obsahuje kyselinu mravenčí, nebo octovou, ale také ty, které používají ti největší odborníci. V regálu nechte bez povšimnutí takové prostředky, ve kterých najdete chlorid sodný. Chlorid sodný sice vyčistí toaletu, ale pokud ho v záchodové míse necháte až moc dlouho, akorát vám přidělá práci.

Toaletu také vyčistíte roztokem teplé vody s octem.

Tip 2 Vždy odshora dolů

Tak jako v každé jiné místnosti, i u toalety se věnujte nejprve horním místům a postupujte směrem dolů, protože jedině tak spodní partie opětovně neznečistíte během úklidu horních. Máte-li na toaletě například poličky, či jiné předměty, vždy se vrhněte nejprve na ně a až poté se věnujte samotné toaletě.

Toalety mohou být opatřeny speciální glazurou zabíjející bakterie, zdroj: Duravit

Tip 3 Začínáme čistit

Před začátkem úklidu naneste čisticí prostředek do záchodové mísy, začněte již od okraje, aby se prostředek dostal opravdu všude a stejnoměrně. Po nanesení nechte klidně 15 minut působit, protože se tak efektivně zbavíte všech nečistot a bakterií. Během působení prostředku ponořte do toalety i záchodovou štětku, ve které se vše také rozpustí a zničí.

Naneste čistič pod okraj mísy. Zdroj: Pinterest

Tip 4 Využijte dobu, kdy vám působí čisticí prostředek

Jestliže vám právě působí čisticí prostředek v záchodové míse, můžete chvíli čekání využít užitečně. Omyjte hadrem s trochou prostředku také vnější část toaletní mísy, obklady a dlažbu a nevynechejte ani splachovací tlačítka.

I splachovací tlačítka mohou být vybavená antibakteriálním povrchem. Plast je doplněn o aktivní stříbro zabraňující šíření bakterií. Zdroj: Tece

Tip 5 Zpět dovnitř mísy

Nyní se vrhneme na vnitřek toaletní mísy. K ruce si přizvěte kromě štětky i hadřík, nebo kartáč. Pořádně vyčistěte místo pod okrajem, které bývá většinou původcem nepříjemného zápachu a nečistot. Protože se nejspíše do tohoto místa nevejde štětka, je ideální použít například právě kartáček. Vydrhněte prostor pod okrajem dokola. Hadříkem se poté přesuňte na horní část mísy a rozhodně nevynechávejte ani šrouby, úchyty sedátka a také místo za šroubky. Soustřeďte se i na samotné sedátko, které bývá původcem především zápachu moči. Čističem v rozprašovači sedátko postříkejte jak seshora, tak i zezdola a otřete vlhkým hadrem. Nakonec štětkou pořádně vyčistěte dno toalety. Nezapomínejte, že štětka by měla mít dostatečně tvrdé štětiny a nešetřete ani silou během drhnutí.

Postupně začněte s čištěním a nevynechejte žádné místo. Zdroj: Pinterest

Tip 6 Nezapomeňte vyčistit také pomocníky

Po dokončení úklidu toalety také nezapomeňte důkladně vyčistit a omýt veškeré náčiní. Vydezinfikujte je a omyjte horkou vodou. Jedině tak zabráníte rozmnožování bakterií, kterých jste se nyní zbavili na jednom místě.

Keramika může být doplněna glazurou s kladně a záporně nabitými ionty stříbra, které bakterie zcela zneškodní. Výhodu je i bezokrajové splachování. Zdroj: Grohe

Fotogalerie:

 

Nevejde se vám bidet vedle toalety?

 


You must be logged in to post a comment Login