Osvětlení

Posviťte si na zahradě nábytkem!

Od   | 

Teplé počasí máme tu a my se pomalu přesouváme ven. Na terasy, balkóny a do zahrady. Vedle běžného venkovního osvětlení si pod širým nebem můžeme přisvítit i nábytkem.

Světelný nábytek je v naprosté většině vyráběný z plastu, protože ten umožňuje prosvícení a výrazně mu nevadí déšť ani přímé slunce. Ostatně to u nábytku, který budeme používat venku, bereme jako samozřejmost. Vedle jednoduché bílé jsou v nabídce i jiné barvy, nejčastěji to je modrá, růžová, oranžová nebo zelená, přičemž ty jsou vyhledávány spíš okrajově. Poptávka je po už zmíněné bílé, která dodává jednoduchým tvarům “šmrnc” a eleganci. A navíc s použitím LED ji můžeme velmi jednoduše proměnit na jakoukoliv jinou barvu.

Některý kusy je možné použít i na vodní ploše. Informujte se na hodnotu IP, která by měla být 44 a výš.

Některé kusy je možné použít i na vodní ploše. Informujte se na hodnotu IP, která by měla být 44 a výše.

Jak to, že svítí?

Uvnitř nábytku jsou úsporné žárovky, nebo častěji LED, které navíc v některých případech umožňují proměňovat barvu světla, nebo svítit jednou konstantní barvou. Zdrojem osvětlení jsou buď baterie, u nichž je zapotřebí kontrolovat délku svícení, která bývá přibližně osm hodin, anebo přívodní elektrický kabel. V tomto případě přemýšlejte, kde ho zapojíte a zda nebude překážet.

Oblíbené jsou celé nábytkové sestavy. Jen pozor, kam je po létě uschováte.

Oblíbené jsou celé nábytkové sestavy. Jen pozor na to, kam je po létě uschováte.

Nabízené modely

Prvotním záměrem bylo světelný nábytek používat ve veřejných prostorách, jako jsou kluby, diskotéky a restaurace. Stále více si ho ale pořizujeme domů, ať už to jsou křesla, stolky, taburety. Velmi oblíbené jsou květináče v XXL rozměru. Nově i lehátka, která ovšem kvůli méně pohodlnému materiálu a nemožnosti složení, zas tak rozšířená nejsou. Ať už zvolíte kteroukoliv variantu, mějte na paměti, že světlo přitahuje hmyz, a i když tento typ nábytku má spíše dekorativní účel (a tedy nevyzařuje výrazně), je praktické zvolit jedno výrazné světlo, kterému létající zvířátka dají přednost.

Velkou parádu udělají svítící květináče v XXL velikosti.

Velkou “parádu” udělají svítící květináče v XXL velikosti.

Máme na to?

Menší typy světelného nábytku se pohybují v řádu několika tisíc korun a rozhodně splní svou praktickou i estetickou funkci. Objemnější předměty nebo celé sestavy už patří k finančně náročnějším a zaplatíte za ně i několik desítek tisíc korun. Při výběru proto přemýšlejte, kam nábytek po sezoně uložíte, protože není skládací, ale maximálně stohovatelný. Necháte-li ho celoročně venku, pak ani plast nevydrží všechno a bohužel se do něj vryje prach a špína, které jen těžko odstraníte.

Fotogalerie:

Foto: Foscarini, Slide, Hagos, Svítící nábytek


You must be logged in to post a comment Login