Kuchyně

Světla nad jídelní stůl

Od   | 

Abychom se dobře najedli, nestačí mít jen výborné jídlo, ale zapotřebí je na ně i dostatečně vidět.

K osvětlení jídelního stolu jsou vhodná všechna stropní svítidla, vybírat můžeme z vestavěných v podhledu, přisazených ke stropu nebo závěsných. Podle typu pak volíme jejich počet, který se zároveň odvíjí od velikosti jídelní desky. Není-li nad stolem vyvedena elektřina, mohou se hodit také některé nástěnné modely, případně i stojací lampy s nastavitelným teleskopickým ramenem.

Pěkně působí několik závěsných světel vedle sebe.

Pěkně působí několik závěsných světel vedle sebe.

Několik pravidel o světlech

U všech svítidel, která vybereme nad jídelní stůl, musí být schován zdroj světla. V opačném případě by osvětloval přísedící. Podhledové lampy vybavujeme dichroickými žárovkami, jejichž vyzařovací úhel světla využíváme pro zvýraznění určité části. V nabídce jsou typy s různými úhly, záleží tedy na uživateli, jak velkou plochu chce nasvítit. Stropní svítidla opticky nepřekáží, důležité je pouze vybrat typ, do kterého lze použít dostatečně silný zdroj osvětlení. Závěsné lampy instalujeme tak, aby stínítko neviselo v úrovni očí. V potaz bereme výšku stolu, židlí i sedících osob. Zvláště nad jídelními stoly jsou proto ideální světla s možností okamžitého nastavení délky závěsu.
U jídelního stolu je příjemné, když můžeme navozovat různé atmosféry. Proto se hodí, když můžeme regulovat intenzitu světla. Použít můžeme klasické regulační modely, které se instalují místo běžných vypínačů a jejichž cena se pohybuje řádově ve stokorunách. V některých domácnostech už na podobné situace mysleli předem a instalovali některý ze speciálních systémů, který ovládá intenzitu veškerého osvětlení v domácnosti.
K pohodové atmosféře velkou měrou přispívá také barva světla. Obecně platí, že bychom měli vybírat všechny zdroje vyzařující teplý odstín. Tehdy totiž jídlo na stole působí chutně a i strávníci ve světle lamp vypadají přitažlivě. V tomto ohledu je důležitá rovněž barevnost
stínítka, které se s barvou světla prolíná. Bude-li totiž například modrý, barva světla bude studená, tedy nevyhovující. Volte proto stínítka v neutrálních barvách, jako například bílá nebo čirá, případně všechny teplé odstíny.

V kostce:

Vhodné jsou lampy s možností okamžitého nastavení délky závěsu.

Zdroj osvětlení nesmí oslňovat strávníky.

Vyberte zdroj světla s teplou barvou.

Příjemná je možnost regulace intenzity světla.

Fotogalerie:

Text: Markéta Helcelová, Foto / Kontakt: Ledko, Hagos, Uni light, Posvit.si, Aulix

468x60

Související články

15 krásných svítidel nad jídelní stůl

Zrodila se nová kreativní svítidla

Zrodila se nová kreativní svítidla

LED diody a jejich použití

Svítidla s důvtipem

Osvětlení v ložnici

Proč si nechat navrhnout osvětlení do bytu?

Ozdoba stínítka – video

Už nepotřebujeme akvárko! Video

Venkovní osvětlení

Designová svítidla za příznivé ceny

Světla nad hlavou

Lucerna na ven i na doma

 


1 Komentář

  1. Pingback: Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál, jak na ně. - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login