Zahrada

Sukulenty – vděčné rostliny pro věčně zaneprázdněné

Od   | 

Kdo by neznal sukulenty. Jde o jedny z nejméně náročných rostlin vůbec, které vám odpustí, když je někdy nezalijete a nepřesadíte. Některé z nich vás odmění i květy – občas jako by se zdálo, že čím méně se staráte, tím více kvetou. Zvláště, pokud jim dopřejete letnění na balkoně, terase nebo zahradě. 

Většina sukulentů toho má mnoho společného. Vyhovuje jim sucho a teplo panelákových bytů, letnění se snadno dá obstarat na balkoně a vůbec jim nevadí, pokud občas opomenete zálivku, naopak. Zlikviduje je spíš nadbytek vody. Navíc jsou květy i tvary velmi pestré, seženete je za málo peněz a jsou drobné, tudíž nejsou prostorově náročné. Jako zajímavé rostlinky se hodí k svěření do péče dětem. Můžete je sesadit i dohromady a vytvořit malou domácí skalku. Jediné úskalí se může skrývat v opakovaném kvetení – mnoho z nich potřebuje pro násadu květů kratší den a chladnější prostředí. Dobrý nápad může být například studenější chodba bytového domu, teplotu někdy stačí navzdory chytrým knihám snížit pouze nepatrně. 

Lithops: Kámen, nebo rostlina? 

Velmi zajímavé jsou tzv. „živé kameny“- (Lithops).  Ztluštělé masité listy rostou tak blízko u sebe, jen rozděleny zářezem, že celek vypadá doopravdy jako kámen. Potřebují jen hodně světla, mohou být dokonce i na přímém slunci, velmi málo zálivky a propustný substrát s trochou humusu. Nedivte se zimní výměně listů. Naopak když si živý kámen kupujete, dotkněte se ho, nesmí být měkký. To je známkou vnitřní hniloby z důvodu přehnané zálivky. Přesazujeme pouze v případě potřeby, stačí jednou za zhruba 3 až 4 roky. Pěstujeme v hlubších květináčích. V létě rostlině propívá letnění. Při správné péči se každoročně dočkáme bílých, žlutých nebo růžových květů. 

Sukulenty jsou nenáročné rostlinky. Zdroj: Pixabay 

Kalanchoe alias kolopejka. Proč už nechce znovu kvést? 

Kalanchoe si domů často přineseme jako součást nejrůznějších dekorací, valentýnských, velikonočních a podobně. Může totiž kvést velmi bohatě a v rozmanité barevné škále. Třebaže je velmi životaschopná a vydrží celkem cokoliv, dokonce i po přelití je schopná znovu obnovit kořenový systém a pokračovat v růstu, bývá někdy zdrojem zklamání, protože se pěstitelům už nedaří obnovit kvetení. Přitom je to prosté. Rostlina potřebuje ke kvetení s příchodem podzimu kratší a chladnější den. Ideální je tedy místnost, kde prakticky nesvítíme umělým světlem a je tam chladněji. Pokud takovou nemáme, vybereme alespoň chladnější kout a rostlinu večer přikryjeme, tak, aby měla 10-12 hodin světla, ne více. Pěstujeme ve směsi pro kaktusy, zaléváme mírně. Rostlině se bude dařit po zbytek roku kromě přípravy na kvetení v teplotě okolo 20 °C, vyšší teploty nemá ráda. 

Kalanchoe má krásné barvy květů. Zdroj: Pixabay

Echeverie: Snadné množení 

Pěstování echeverií vás bude bavit mimo jiné i pro snadné množení, stačí si odlomit lístek od kultivaru, který se vám líbí na návštěvě, a tento snadno zakoření. Pěstují se na dostatečně světlém místě a stejně jako jiným sukulentům, i echeveriím prospěje letnění. V létě potřebují trochu více zálivky než jiné sukulenty. Voda se v žádném případě nesmí lít do středu růžice, rostlina by uhnila. Substrát volte lehký a propustná. Pokvete, když jí dopřejete zimní klid v chladnější místnosti mezi 6°C a 15°C, ale i bez kvetení je velmi krásná svými dekorativními listy, které mohou mít mnoho různých zbarvení a podob. 

Echeveria potřebuje zimní klid. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login