Doplňky do bytu

Jak stylově pověsit záclony a závěsy aneb nepodceňte detail uchycení

Od   | 

Záclony a závěsy místnost rozhodně zútulní, jenže pokud je nepověsíme správně, může celkový dojem vyjít vniveč. Jak tedy tento nepřehlédnutelný detail pojmout, abychom dosáhli kýženého výsledku?

Způsobů a možností, jak pověsit záclony a závěsy, je celá řada. Při volbě závěsného systému je třeba vzít v úvahu několik základních informací, které určují, jakým způsobem dekoraci budeme věšet. Prvním důležitým momentem je fakt, odkud bude dekorace viset. Možnosti jsou dvě, a to strop, nebo stěna. Výběr se odvíjí od jejich tvaru a materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. V interiérech s vyššími stropy jsou často fabiony, což je zakulacený přechod mezi stěnou a stropem. I to určuje, kde to více záclonám a závěsům bude slušet. V úvahu můžeme vzít i možnost, zda je možné uchycení zapustit do sádrokartonu.

Použít můžete běžnou kolejničku a zakryjete ji kreativním způsobem třeba s použitím látky ze závěsu. Toto řešení se nazývá „jednoduchý pelmet“. Zdroj: Atelier Orsei

Další faktor hraje jak je dekorace ušitá, jakou má řasící pásku. Běžné je tužkové řasení nebo nyní novější, takzvané na vlnu. To znamená, že sklady látky mají hluboké pravidelné záhyby a tím závěs či záclona působí moderně a vzdušně. Toto dekorativní řešení se neskrývá a nechává se jeho ladnost plně vyznít. A posledním kritériem je způsob ovládání, které může být mechanické, na řetízek nebo motoricky. To navíc můžeme přiznat anebo schovat.

Závěsy mají svou kolejnici a záclony též. Vybrat si můžete i hotovou dvoukolejnici. Zdroj: Atelier Orsei

Nejčastějším řešením jsou kolejnice

Hliníkové kolejnice připevněné do stropu jsou dnes nejčastějším způsobem uchycení okenní dekorace. Jsou kompatibilní s nejrůznějšími řasícími páskami, za které se závěs či záclona ke kolejnici de facto přidělávají. Kolejnice se jednoduše přivrtá do stropu. Trochu sofistikovanější kolejnice má na sobě krycí okraj, který ke stropu přilne a zneviditelní tak montážní mechanismus. Kolejnice mají nejčastěji hranatý profil, ale lze je mít i zakulacené. V případě, že z nějakého důvodu nelze do stropu vrtat, můžeme kolejnice připevnit na stěnu i pomocí speciálních konzolek. Kolejnice lze i ohýbat pod požadovaným úhlem a tím pokrýt například celé rohové okno záclonou v jednom kuse nebo často zahýbáme kolejnici ke stěně, aby k ní závěs krásně přilnul.

Kolejnice může hezky zabočit ke stěně a tím okno přikryje i z boku. Zvláště důležité je to při zastiňovacích blackoutových závěsech, kdy se dbá, aby při zatažení do interiéru nepronikalo žádné světlo. Zdroj: Orsei

Kolejnice můžeme také zapustit do sádrokartonu. Je to velmi elegantní a čisté řešení, které je dobré rozhodnout ještě při stavbě, aby se na kolejnici myslelo a vytvořil se jí prostor. Kolejnici lze schovat i za sádrový profil připevněný ke stropu. V obou případech se do prostoru ke kolejnici dá přidat ještě LED pásek a závěsy nasvítit. Ovládání kolejniček je nejčastěji mechanické nebo na řetízek a závěsy se pak chovají jako opona. Neznámé už nejsou ani kolejnice na elektromotor. Některé motorické kolejnice lze zapojit i do inteligentního systému domu.

Závěsný systém je skrytý v sádrokartonové kapse spolu s LED páskem. Do sádrokartonového podhledu se dají zabudovat i další světla.

Garnýže jsou stále v oblibě

Další samostatnou kapitolou jsou ozdobné tyčové garnýže. Ty se přidělávají výhradně na stěnu a vybrat si můžete podle stylu interiéru – povrch, sílu, zakončení. Závěs či záclona se k nim přidělávají prostřednictvím navlečených kruhů, někdy i oblých obdélníků. Oblíbený způsob je i navlečení takzvanými proraženými kruhy přímo na tyč. Někde na pomezí jsou ozdobné kolejnice na konzolích přidělané na stěnu. Chovají se jako běžná kolejnice, ale plní i dekorativní funkci. Jsou často chromové, ale vyrábí se i v trendy černé.

Zapuštěné kroužky a zavěšené na tyčovou garnýž působí moderně a neformálně. Zdroj: Atelier Orsei

Rolety, posuvné panely atd.

Další stínění oken jako jsou římské či rolovací rolety stejně jako posuvné panely mají specifické uchycovací systémy, které se dodávají již jako součást celkové okenní dekorace. Způsobů je více a záleží na stylu a používání. Nejčastěji se uchycuje do stropu, ale lze ji připevnit i na stěnu. Ovšem tak vysoko, aby vyhrnutý materiál nepřekážel při otevírání okna.

Závěsný systém rolet se umisťuje do okna pokud to prostor dovolí nebo častěji na stěnu před okno, aby se s ním dalo manipulovat.

Fotogalerie:

Zdroj: Ateliér Orsei, Houles, Ado

 


You must be logged in to post a comment Login