Architektura a design

Starý dům v Provence uchvátí každého cestovatele

Od   | 

Nekonečná levandulová pole a prosluněné dny zaručeně okouzlí každého návštěvníka jižní Francie. Pokud jste milovníky Provence stylu, pak vás u srdce rozhodně zahřeje pohled na kamenný dům v srdci francouzského venkova. 

Mezi rozlehlými vinicemi, do kterých praží horké sluneční paprsky, se nachází typický francouzský venkovský dům z kamene. Mnoho desetiletí ho obývala četná rodina, která se tu živila pěstováním vinné révy a zemědělstvím. Před několika lety byl ze stavení vytvořen prázdninový dům. A výsledek? Rozhodně stojí za to! Kde jinde strávit prázdniny ve Francii než v typickém venkovském domě, ve kterém se snad zastavil čas?

Vinice a kamenné venkovské domy jsou pastva pro oči

Z typické venkovské kuchyně se přesouváme do společenské místnosti sloužící jako obývací pokoj. Obzvlášť pozoruhodná je břidlicová kamenná podlaha a dřevěný strop, na kterém byly zachovány příčné trámy. Venkovský styl podtrhuje i sněhově bílá omítka v celém interiéru. Atmosféru podtrhuje romantický krb v rohu, jehož spodní část tvoří velké, nepravidelné kameny. Domácí pohodu evokuje i komoda a stolek z masivního dřeva, na kterém nechybí levandulová kytice. 

Ve společenské místnosti si můžeme užit příjemného klidu se skleničkou vína u krbu

Z jedné místnosti byla vytvořena samostatná jídelna. V domě nenajdete jediný moderní prvek, vše bylo do detailu propracováno podle bývalého konceptu. Kromě kaštanu a borovice zde byl použit i další přírodní materiál, jako například břidlice. Že se jedná o zachovalé staré stavení naznačují silné zdi, které tvoří celý dům. Stará komoda v rohu, taška ze slámy a oprýskaná omítka kolem vchodu – to vše podtrhuje celkovou atmosféru, stejně jako dekorace ze sušených květin a plédy zdobící celý dům. Díky této atmosféře se rázem přesunete do dob minulých. Alespoň pocitově!

V domě nenajdeme nic, co by narušovalo tradiční Provence styl

Omítnuté schody s kamennou horní deskou pouze podtrhují styl, jakým se v domě kdysi žilo. Vystoupáme po nich do prvního patra, kde najdeme ložnice a koupelny. Z této místnosti, která je spojena s kuchyní a jídelnou, vyjdeme na venkovní terasu, která se nachází za dřevěnými dveřmi. 

Dřevo, bílá omítka a kámen. Co může být typičtější?

V domě nalezneme čtyři ložnice. A aby pokoje nepůsobily tolik chladně, byla v každé z nich položena nejen masivní podlaha z borovice, ale materiál je použit i na strop. Malé okno ve výklenku je taktéž typický prvek francouzského venkova. Místnost doladila dřevěná vysoká šatní skříň, stolek na odkládání věcí a židle. 

Ani v ložnici není pochyb o tradičním stylu

Koupelny nejsou výrazně prostorné, ale k hygieně bohatě postačí. Kromě sprchového koutu zde nalezneme toaletu, umyvadlo a zrcadlo. Bílá je zde kombinována s pastelově fialovou barvou, která se objevuje nejen na malbě stěny, ale také na použitých obkladech. Barevná kombinace symbolizuje barvu levandule, která nebyla opomenuta a byla umístěna do vázy k umyvadlu. Útulnost místnosti dotváří dřevěné trámy a věšáky na ručníky. 

Ani koupelna nebyla ošizena o typický venkovský styl

Venkovní terasa vede do nádherné zahrady, plné barevných květů, o které se majitelé pečlivě starají. Posezení v podobě zeleného stolu a židlí vedle kamenného stavení přímo vybízí k odpočinku u lahve vína, při které není třeba ani mluvit. Okolí domu je ideální pro každodenní výlety, anebo na příjemné krátké prosluněné procházky. Pokud se rozhodnete navštívit toto místo, nebudete litovat. Místo moderních a neosobních hotelů budete čas trávit v typickém francouzském domě, který má za sebou bohatou a kouzelnou historii. 

Venkovní terasa je jako stvořena pro dlouhé letní večery

Fotogalerie:

Foto: Iveta Kopicová

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login