Zahrada

Srpen v zahradě: Sklizeň, nová výsadba a příprava rostlin na chladnější měsíce

Od   | 

Poslední oficiální měsíc letních prázdnin a potažmo samotného léta představuje ideální čas užít si zahradu, dokud je ještě v tom nejlepším stavu. Momentálně si zahrádkáři pochutnávají na spoustě lahodného ovoce a zeleniny z vlastních výpěstků.

Zálivku aplikujte ke kořenům nebo takzvaným podmokem. Předejdete spoustě problémů. Zdroj: Pixabay

Zahrada je v srpnu plná krásných květů a svěží zeleně. Není divu, že zahrádkáři doufají v příležitost využít počasí na maximum a trávit čas venku na zahradě, ale měli by se také dívat na nadcházející období a začít připravovat své zahradní nápady na chladnější měsíce. Na zahradě je v srpnu spousta prací, které vás zaměstnávají – je to ideální období roku začít stříhat květiny, abyste podpořili neustálý zdravý růst a sázení zimní zeleniny.

Tento měsíc je klíčové zalévání, zejména pro rostliny pěstované v květináčích a výsadby na okrajích záhonů. Ať už je to rychlých 30 minut o pauze na oběd nebo pomalé nedělní zalévání při poslechu oblíbené hudby, pravidelná hydratace udrží zahradu v nejlepším vzhledu až do podzimu.

Kam pro lampy na zahradu?

 

Zeleninové záhony

Využijte tento měsíc k zasazení odolné zeleniny, jako je brokolice, zelí a růžičková kapusta, aby byly připraveny ke sklizni během zimních měsíců. Ujistěte se, že sázíte na otevřené místo s propustnou půdou, avšak nezapomeňte záhon kultivovat před výsadbou, abyste zajistili, že tato zelenina bude mít nejlepší šanci pro růst. Zasévejte řepu, ředkvičky, špenát, hlávkový salát a další salátové plodiny, vše rychle rostoucí, pro prodlouženou sezónu čerstvé zeleniny. Aktuálně je čas sklízet cukety a pokračovat v zalévání tykví a dýní, protože dozrávají pod letním sluncem.

Vyset můžete ještě některé druhy salátů. Zdroj: Canstockphoto

Pokračujte v zalévání rostlin rajčat důsledně a pravidelně. Nezapomeňte průběžně dodat rajčatové hnojivo s vysokým obsahem draslíku pro zdravý růst a plodnost. Rajčatové hnojivo s vysokým obsahem draslíku využijete i pro papriky, okurky a lilky. Odstraňte spodní listy z rostliny rajčat, abyste snížili riziko onemocnění a udrželi je déle prosperující.

Pokud to počasí dovolí, využijte zásoby dešťové vody. Zdroj: Shutterstock

Když je růst rostliny rajčete značně hustý nebo pokud listy leží příliš blízko země, může to znamenat, že jsou listy trvale ve stínu. Odstraněním spodních listů z rostliny mají zbývající listy více prostoru a přístup ke slunečnímu světlu. Je pravděpodobnější, že listy zůstanou sušší, takže jsou lépe chráněny před chorobami. Dávejte pozor na známky plísně rajčat a brambor a okamžitě odstraňte postižené rostliny, abyste zabránili dalšímu šíření.

Rajčata nezalévejte na list. Mohlo by dojít k napadení chorobami nebo škůdci. To platí i pro hnojení na list. Zdroj: Pixabay

Květinové záhony

Sbírejte zralá semena z rostlin, které plánujete znovu vysévat a uchovejte je na příští rok. Na sběr semen si vyhraďte suchý den, jinak by vám semena mohla rychle uhnít. Ponecháním některých semen na místě umožní rostlině, aby se sama vysévala do okolní půdy. Posekejte květnaté louky, abyste pomohli rozptýlit semena divokých květin. Vezměte si řízky oblíbených trvalek, jako jsou pelargonie a fuchsie, abyste je rozmnožili na příští rok. Pokud nechcete, aby se samy vysévaly, odstraňte všechny použité odolné letničky.

Pokud chcete obměnit trvalky na záhonu, odstraňte současné odrůdy včas, jinak se opět vysemení. Zdroj: Pixabay

Vistárii po odkvětu seřízněte tak, že z hlavní větve odstraníte všechny postranní výhonky asi na 20 cm od jejich základny, což je přibližně pět listů od hlavního stonku. Stejně jako u mnoha jiných kvetoucích rostlin je důležité levanduli po jejím květu seříznout, abyste podpořili nový růst. Správné seříznutí pomůže udržet dobře zaoblený a kompaktní tvar rostliny. Měli byste prořezávat jednu třetinu rostliny pomocí ostrých a čistých zahradnických nůžek. Avšak vyhněte se řezu do starších dřevnatých stonků. Řízky vložte do vlhkého a dobře odvodněného substrátu.

Kam pro látky, kterým nevadí déšť ani slunce?

 

Koncem srpna můžete začít plánovat barvu květinového záhonu na příští rok výsevem svých odolných letniček. Chryzantémám bude prospěšné, když je uštípnete nebo ostříháte, čímž podpoříte další růst a bohaté květy až do podzimu. Pokračujte ve sbírání řezaných květin, abyste podpořili jejich kvetení. Během pozdního léta udržujte kamélie a rododendrony dobře zalévané, dokud se jim tvoří poupata. Nesouvislé růže seřízněte. Odstraňte až třetinu jejich stonků, které již odkvetly, a zbytek přivažte k podpěrám. Vysazujte podzimní cibuloviny, jako jsou lilie, krokusy, narcisy nebo řebčíky.

Rododendrony dobře zalévejte, dokud se jim tvoří poupata. Zdroj: Pixabay

Zdroj info: Naše zahrada, Tipy pro zahrádkáře, Abeceda zahrady

 

Ugrilujte s námi výtečný kuřecí steak s domácím kořením

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login