Zahrada

Správný čas na hortenzii, která zbarví (ne)jen zahradu

Od   | 

Hortenzie se vyznačuje bohatými a nádhernými květy v nejrůznějších barvách, ale i typech. Proto tento skvost patří mezi favority nejen na zahradě, ale i v květináčích na terase či na balkoně. Hortenzie přináší radost nejen během květu, ale skvěle bude vypadat i po usušení a může sloužit jako dekorace všeho domova. Jak ji však správně pěstovat?

Hortenzii můžeme pěstovat nejen na záhonech v zahradě spolu s ostatními rostlinami, ale také v květináčích, ve kterých může dělat radost nejen na terase, ale i na balkóně v bytovce. Kromě správné půdy a místa není hortenzie náročná, a proto její pěstování zvládne i méně zkušený zahradník. 

Hortenzie je díky své nenáročnosti a kráse velice oblíbená.

Květináč versus zahrada

Hortenzii se na zahradě bude nejvíce dařit v polostinném místě, kde bude mít lehce kyselou půdu. Pokud zakoupíte odrůdu latnatou, před zasazením smíchejte dohromady kompost, rašelinu a písek, jedině tak se jí bude dařit dobře. Naopak odrůdy s růžovým a červeným, modrým a bílým zbarvení požadují kombinaci písku, jílu, kompostu a mórovky. Zálivku odhadněte podle počasí a daného ročního období. Přes léto hortenzii postačí obvyklá vlhkost a snese jak polostín, tak i slunné místo. Zálivku zvyšte v období růstu a kvetení. Květy jsou náchylné, a pokud se jim nedostane vláha, jednoduše zvadnou. Ke konci srpna zalévání postupně omezujte. Velký pozor však věnujte tvrdosti vody. Hortenzie nesnese tvrdou vodu, která by ji mohla naprosto zničit. Pokud hortenzie právě roste, můžete ji hnojit i dvakrát do měsíce. Hnojivo vybírejte tak, aby obsahovalo tekuté minerály. Rozhodně se vyvarujte vápníku, které květina nesnese. Po odkvětu můžete jednoduše květy nechat na rostlině a odstranit je až na začátku jara. Pokud je hortenzie zasazena na zahradě, chraňte ji v zimě před mrazem a přihrňte k ní co nejvíce zeminy, spolu s chvojím.

Hortenzie se na zahradě bude pyšnit krásnými květy.

Pěstování v květináči oceníte, pokud nemáte zahradou, nebo pokud chcete rostlinu ukázat na obdiv na terase. Květináč s hortenzií umístěte na takové místo, kde je dostatek světla, ale zároveň ho nevystavujte na přímé sluneční paprsky, které by mohly rostlinu jednoduše spálit. Hortenzii se bude dařit nejlépe v polostínu, proto se vám odmění nádhernými květy i na balkoně, či na terase. Nezapomínejte hortenzii dostatečně hnojit a zalévat, stejně jako na zahradě. Na podzim, než se objeví první mrazy, květináč s rostlinou přesuňte do světlé, chladnější místnosti, ideálně na místo, kde se teplota pohybuje od 6 do 8 stupňů Celsia. Během zimy provádějte zálivku opravdu zřídkakdy, rostlinu udržujte pouze tak, aby neuschla.  

Parádu udělá i v květináči na balkoně, či terase.

Kdy nám udělá radost svým květem a jaké barvy může mít?

Hortenzie nás potěší nádhernými květy od března do konce července. Kvetení záleží především na tom, v jaké půdě je rostlina zasazena. Existují však i druhy, které mohou kvést i v září, tyto druhy jsou však opravdu ojedinělé. Hortenzie mohou mít odstíny modré, růžové, červené, bronzové, krémové, fialové, bílé, žíhané, ale i jasně zelené barvy. Před koupí se ujistěte, jaký druh a barvu rostliny kupujete. Poté stačí připravit pouze vhodnou půdu pro danou barvu. 

Hortenzie mohou kvést v nádherných duhových barvách.

Přesazování a rozmnožování hortenzie

Rostliny, které jsou mladé, můžeme přesadit klidně i dvakrát za rok do středně velkých květináčů. Až se alespoň trochu rozrostou, můžeme je přesadit do větších nádob. Důležité je hortenzii zaštípnout za čtvrtým až pátým listem do konce května. Starší hortenzie můžete přesadit jednou ročně, a to pouze po odkvětu. Než rostlinu přesadíte, nezapomínejte na důsledné seříznutí. 

Chcete-li tyto nádherné rostliny rozmnožit a vytvořit tak více barevných zákoutí na zahradě, zkuste řízkování. Mělo by probíhat začátkem března a nejpozději na konci dubna při teplotě 15 – 18 stupňů Celsia. Řízky z mladých výhonů je vhodné zasadit do kombinace rašeliny a písku.

Přesazování a množení není nic složitého, stačí vědět, jak na to!

Pozor na škůdce

Tak jako jiné rostliny i hortenzie mohou být napadeny nepříjemnými škůdci a chorobami. Nejčastěji se setkáme s mšicemi, které rostliny naleptávají, čímž pádem jsou mnohem více náchylné na choroby a virózy.  Na mšice je vhodné použít postřik. Další neplechou, která se může objevit na rostlině, je plíseň. Jedná se o šedý potah, který vzniká při teplém a vlhkém počasí. Jako prevenci provádějte pravidelný postřik. 

I hortenzie mohou být napadeny škůdci, důležitý je preventivní postřik.

Fotogalerie:

 

 

Poradíme, jak rychle a dobře uklidit

You must be logged in to post a comment Login