Inspirace

Spaní v obývacím pokoji neznamená konec pohodlí ani soukromí: Poznejte chytrá řešení

Od   | 

Máte malý byt, kde není místo pro samostatnou ložnici? Nevadí. Ani tak se nemusíte vzdávat soukromí. Máme pro vás inspiraci, jak elegantně a prakticky vyřešit spaní v obývacím pokoji.

Posuvné dveře zajistí perfektní soukromí, ale zároveň musíte počítat s nedostatkem světla. Zdroj: Tomáš Dittrich

Vytvořit si oddělené spaní v obývacím pokoji můžete i bez toho, abyste museli volat odborníky. Častým důvodem, proč takto lidé spí, je nutnost přenechat pokoj dětem. Takové rozhodnutí je pochopitelné, ale neznamená, že rodiče mají spát na sedačce v obýváku. Naopak. Je nesmírně důležité mít vlastní pohodlnou a hlavně kvalitní postel.

 

Jak na romantickou ložnici? S námi je to hračka

 

1. Rozkládací pohovka

Rozkládací sedací souprava bývá často prvním nápadem a oblíbeným řešením. Bohužel to není úplně nejlepší volba. V první řadě nikdy nebudete mít svůj klid, protože v obývacím pokoji se často schází celá rodina a co když si budete chtít zrovna číst v posteli. Když už se přece jen rozhodnete pro takové řešení, volte variantu s integrovanou matrací. Znamená to, že ve složeném stavu se sedí na sedácích, po rozložení se ale objeví plnohodnotná matrace. Každodenní rozestýlání a uklízení lůžkovin není úplně zábavné, proto takové řešení doporučujeme spíše jako nárazové, pro trvalé spaní je vhodnější řešení jiné.

U rozkládacího lůžka vyžadujte samostatnou matraci na spaní. Zdroj: Natuzzi Italia

2. Skládací zástěna a další oddělovače prostoru

Pokud máte dostatečně velkou místnost, vytvořte si z části obýváku plnohodnotnou ložnici s dvoulůžkem, nočními stolky a šatní skříní. Aby vám nechybělo soukromí, svůj koutek oddělte skládací zástěnou. Jde o nejjednodušší variantu. Navíc můžete paraván kdykoliv složit a dát stranou nebo víc roztáhnout. V tomto duchu můžete využít také knihovnu, skříně a efektivní variantou jsou i závěsy či posuvné dveře. Obojí lze poměrně snadno nainstalovat a kdykoliv je možnost proměnit místnost v otevřený prostor nebo naopak ve dvě samostatné místnosti. Pokud chcete trochu modernější variantu, zvažte posuvné panely, které jsou dostupné v mnoha různých provedeních a vypadají hezky.

Nemáte místnost tak velikou, abyste si ji takto oddělili? Pověste závěsy pouze kolem lůžka ve stylu tzv. nebes. Milovníci minimalismu mohou zvolit lehký bílý závěs. Pokud byste chtěli, můžete měnit látku podle ročního období a vytvořit ideální doplněk.

Oddělit spaní můžete závěsem, posuvným panelem nebo velkou oboustrannou knihovnou. Zdroj: Ikea

3. Postel ve skříni

Chytrým řešením je lůžko uložené ve vestavěné skříni. Ušetříte spoustu prostoru a zároveň získáte soukromí i malou ložničku, která má spoustu výhod. Rychle rozestelete i uklidíte a zároveň se budete mít kam schovat před světem. Nevýhodou je absence okna a samozřejmě velmi malý obytný prostor. Pro ještě větší úsporu místa doporučujeme v tomto případě posuvné dveře. Podobným principem funguje sklopná postel, kterou ale musíte vždy vyklopit ven. Je ideální hlavně do menších místností, kdy přes den máte místo na stolek či křeslo a v noci spací místo. Spolu s postelí rovnou zastelete i lůžkoviny, takže máte uklizeno během chvíle. Tuto činnost zvládne klidně a dítě, obsluha je skutečně jednoduchá. Pořídit takovou postel lze jako jednolůžko, dvojlůžko a sklápět je možné tuto variantu na délku i šířku. Sklopná postel není nápadná a je výhodná i ve chvíli, kdy přijede neohlášená návštěva, pro kterou během chvilky připravíte pohodlné spaní. Šikovný truhlář vám ji vyrobí na míru.

Sklopná postel je ideálním řešením, v tomto případě je součástí sestavy i pohovka, která se schová pod lůžko. Zdroj: Clei

4. Spánek v patře

Spánek v horních částech místnosti není výsadou jen dětí. Je to chytré řešení i pro spaní v obývacím pokoji. Nahoře budete mít dostatek soukromí, kde se můžete klidně celé dopoledne válet a zároveň zůstane dole pod lůžkem místo. Tam můžete umístit sedací soupravu, pracovní koutek, hernu pro děti nebo nějaké skříňky. Samozřejmě, že proto toto řešení potřebujete vysoký strop, a také počítejte s tím, že nahoře bude těžší, tedy teplejší vzduch, což nevyhovuje alergikům.

Patro na psaní zajistí dospělým dostatek soukromí a pod ním získáte místo, které můžete libovolně využít. Patro může být i chytře postavené se schodištěm. Zdroj: CASA 100

5. Stavební úpravy

Rozhodli jste se pro stavební úpravy? Je to u vás možné? Neváhejte a pusťte se do toho. Můžete samozřejmě oddělit místnosti úplně a získat dva samostatné pokoje. Toto lze realizovat jen tam, kde máte dostatek místa a dispozice to umožňuje. Pokud není možné úplné oddělení, vyřešte spaní příčkou jen do určité výšky. Tak získáte soukromí, dostatek světla a můžete si na příčce udělat i místo sloužící jako odkládací plocha. Nejlépe takto fungují OSB desky a sádrokarton.

Předělovací stěna může zároveň sloužit jako malý stolek. Zdroj: Crippa & Assis Arquitetura

Fotogalerie

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Clei, Naše ložnice

 

Do ložnice zvolte správnou barvu světla

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login