Architektura a design

Skvěle vydařená rekonstrukce fary, ve které se po mnoha letech dá znovu bydlet

Od   | 

Před lety se manželé ujali nelehkého úkolu zrekonstruovat dlouho neobydlenou, neudržovanou a zcela neobyvatelnou barokní faru. Vzhledem k tomu, že šlo o nemovitou kulturní památku, byl to úkol velice náročný. Aby nedošlo k poškození charakteru barokní architektury, nejen hlavní budovy a hospodářských budov, ale také cenných prostorů a technických detailů, bylo nutno při rekonstrukci postupovat uváženě, poctivě a zodpovědně, vzhledem k době vzniku stavby a tehdejším technologiím.

Na dlažbě chodby a přilehlé haly majitelé uplatnili neorenezanční motiv kobercového vzoru. Foto: Majitel nemovitosti

Majitelé hodlali ve faře bydlet a zároveň ji chtěli navrátit její barokní vzhled. Při rekonstrukci odstraňovali stopy neodborných zásahů a úprav a nevhodné stavební prvky dávali do původního stavu. Byly použity jak dobové, tak i novější technologické postupy.

Římské rolety v obývacím pokoji jsou šité na zakázku a jsou vsazeny do obloukových okenních záklenků a upravených garnyží. Nábytek je novodobý, ale je zvolen tak, aby ladil s historickým prostředím. Foto: Majitel nemovitosti

 

Látky, které zabrání vstupu světlu, hluku a mnoho dalšího. Kam pro  ně?

 

V areálu se kromě hlavní budovy fary nachází dřevěná roubená stodola, kamenná stodola, chlévy, čeledník, ohradní zeď s vjezdovou bránou a také velká zahrada o výměře přibližně osm tisíc metrů čtverečních. Kompletní renovace se ujal sám majitel, který měl za sebou mnoho let praxe ve stavebnictví. Snahou bylo postupovat ekonomicky úsporně. 

Před rekonstrukcí. Foto: Majitel nemovitosti

Po rekonstrukci. Historizující vzhled dávají kuchyni zdobné úchytky a repliky barokních obkladů, dovezených ze Španělska. Foto: Majitel nemovitosti

Hlavní budova fary je dvoupodlažní, v každém patře se uprostřed dispozice nachází hala. Celkem tu je sedm obytných místností, dvě koupelny, v přízemí kuchyně a spíž. Výhodou bylo, že budova fary nebyla poničená vzlínající zemní vlhkostí. A to i přesto, že nebyla dlouho obývaná. Je však částečně podsklepená. Proto stačilo původně neizolované zdi i podlahy přirozenou cestou pouze odvětrávat a vysoušet.  Pro zvýšení vysoušecí schopnosti obvodových zdí byl u jejich paty kolem domu zhotoven podélný odvětrávací kanál, zakrytý dlažbou na sucho. Během rekonstrukce bylo u fary třeba vyrovnat se s narušenou statikou svislých i vodorovných konstrukcí, zděných i dřevěných. Bylo nutno provést renovaci všech stropů a schodiště a vnitřních dveří se zárubněmi. To, co se opravit nepodařilo, bylo nutno vyměnit. Například střešní krytina, vchodové dveře či okna. Pro zajištění  tepelné pohody, bylo nutno strop pod půdou opatřit tepelnou izolací a také modernizovat veškeré rozvody včetně topení.

Před rekonstrukcí. Foto: Majitel nemovitosti

Po rekonstrukci. V hale je osazena původní historická půdovková dlažba, která byly snesena z půdního prostoru. Byl odhalen původní trámový strop. Foto: Majitel nemovitosti

 

Proč stěrku na podlahu, kterou vybrat a kam pro ni?

 

V domě se nachází také několik uměleckých prvků, které byly odborně restaurovány. Třeba v prvním patře klasicistní kachlová kamna, či novorenesanční výmalba stropu. Doplněny také byly repliky kovaných dveří krbových komor, které byly v minulosti nevhodně odstraněny.  Na fasádě dále byly instalovány repliky původních sponkových mříží. 

Prostor jídelny v 1. patře před celkovou rekonstrukcí. Původní trámový strop byl bez podbití.

Na faře zůstala původní kamna. Foto: Majitel nemovitosti

Obývací prostor v 1. patře je vybaven renovovaným originálním dobovým nábytkem. Foto: Majitel nemovitosti

Rekonstrukce celého areálu je velice zdařilá. Majitelé obnovu fary řešili s vysokým nasazením a citem pro barokní stavbu. Probíhala také pod přísným dozorem památkářů. Výsledkem je harmonické ucelené dílo, které bylo oceněno titulem Stavba roku.

Zdroj info: Majitel nemovitosti

Fotogalerie:

 

Markýzu, nebo pergolu? Co je pro vás lepší?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login