Inspirace

20 tipů na sklápěcí stolky, které vám pomohou vyřešit malý prostor

Od   | 

Nemusíte mít zrovna malý byt, abyste ocenili sklápěcí stolek. Hodí se totiž na nejrůznější místa, o kterých byste možná ani neuvažovali.

Sklápěcí stolky se primárně používají v malých kuchyních, kde slouží pro stolování. Samozřejmě, že to je praktické jen ve dvou, maximálně tříčlenných rodinách. Pro více lidí se pak musí najít jiné, vhodnější místo. Poslední dobou se tyto typy stolků využívají i pro zřízení domácího pracovního místa. Pro notebook nebo tablet nepotřebujeme mnoho prostoru, přičemž většinu dokumentů míváme v elektronické podobě, takže nepotřebujeme výrazně velkou pracovní desku. Sklopné stolky se hodí ale třeba i do předsíně, kde částečně mohou zastat funkci konzolových stolků, ale praktické mohou být i v obývacím pokoji nebo všude tam, kde na čas potřebujeme zvětšit odkládací prostor. Proto nacházejí uplatnění v domácích prádelnách a sušárnách, nebo v dílně či garáži.

Kolem stolu by měl zůstat prostor široký 60 cm.

Kolem stolu by měl zůstat prostor široký 60 cm.

Typy stolků

Základním typem skládacího stolku je deska, která se připevní ke stěně a rozkládá se tak, že desku zvedneme a podepřeme nohou, která je součástí stolku. U některých modelů se deska opírá o podporu připevněnou zespodu desky. O něco praktičtější je box připevněný ke stěně, jehož otevřením získáme stolek, přičemž část, která zůstává na stěně, je zároveň i úložná. Některé tyto typy mají navíc po složení na stěnu další funkci. Zespodu desky je přilepené zrcadlo, plakát ad. a ve složeném provedení je ozdobou, která je častokrát i praktická. Další možností jsou stolky, kdy po složení zůstane přibližně 20 cm široká police, kterou můžeme využívat pro odkládání (klíče, mobil apod.). Na trhu jsou i typy, které se nemontují ke stěně, ale jejich základnu tvoří úzký díl, který stojí sám o sobě a který se využívá pro ukládání. Deska je jeho pevnou součástí a skládá se, může být i z obou stran dílu, takže po složení získáme plnohodnotný jídelní stůl.

Při koupi skládacího stolku berte kromě rozměru v úvahu i tvar. Bude-li sloužit tam, kde je málo místa, jistě oceníte zaoblené rohy, o které se procházející nezraní. Nezapomeňte také, že deska, která zůstane na stěně, bude zároveň i její dekorací. Proto vybírejte materiál, který se hodí do celkového konceptu místnosti. Zkontrolujte provedení spojů a kvalitu podnoží, případně opory. Deska bude namáhána, a tak je zapotřebí, aby provedení bylo kvalitní a stolek vydržel. Jeho připevnění záleží na materiálu stěny, na které bude sloužit. Nevíte-li si rady, raději zkonzultujte celou věc s některým z odborníků z hobby marketu, aby stolek po namontování vydržel i zátěž.

Sklopné stolky se často používají tam, kde není místa nazbyt. Tehdy se hodí i skládací židle.

Sklopné stolky se často používají tam, kde není místa nazbyt. Tehdy se hodí i skládací židle.

Jak velký má být nejmenší?

Velikost stolku se odvíjí od funkce, případně od počtu sedících. Obecně tedy počítejme, že člověk potřebuje 60 cm k tomu, aby se pohodlně najedl. Je-li stůl určen pro práci, pak se doporučuje alespoň 80 cm. K tomu potřebujeme ještě 40 x 40 cm pro židli a 15-20 cm pro její manipulaci (odsunutí, přisunutí) a dalších minimálně 30 cm pro průchod, abychom mohli kolem sedícího pohodlně projít. Může se však stát, že po rozložení stolku a posazení už nezbude žádné místo pro pohyb okolo. Obecně tedy potřebujeme kolem stolu 60 cm, aby byla zajištěna nutná manipulace.

Šíře sklápěcí stolku je limitována prostorem, kde bude sloužit.

Šíře sklápěcího stolku je limitována prostorem, kde bude sloužit.

Fotogalerie:

Foto: Ikea, For living, Tchibo, Martha Stewart, Pinterest a archiv

 

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login