Zahrada

Založte si bylinkovou zahrádku jednoduše a skoro bez práce

Od   | 

Čerstvé bylinky v kuchyni jsou vynikajícím zpestřením jídelníčku a zdrojem mnoha vitaminů. Kromě toho poslední dobou nebývají zimy příliš studené a mrazivé, zvláště, pokud bydlíte v teplejší oblasti, a tak se vám může klidně stát, jako to máme vyzkoušeno my, že některé bylinky – trvalky zůstanou i v zimě natolik neporušeny, že je můžete dále využívat, samozřejmě v míře, abyste rostlinu nepoškodili. Založit si bylinkový záhonek či malou bylinkovou zahrádku přitom není nic složitého. 

K vyvýšeným záhonům se nebudete muset tolik shýbat. Zdroj: Canstockphoto

Jaké otázky byste si měli klást? V prvé řadě, jaké bylinky budete opravdu v čerstvém stavu několikrát týdně využívat? Nemá cenu mít v záhonku všechno, ale využívat polovinu. Je zbytečné si například zasadit mátu, i když velmi dobře roste, pokud nemáte rádi ani mátový čaj, ani mochito; její využitelnost v běžné kuchyni je slabá, stejně, jako meduňky. Pro klasickou petržel, pažitku, bazalku, oregano a rozmarýn budete ale asi chodit prakticky neustále. Milujete čerstvé pesto? Pak budete potřebovat opravdu hodně bazalky. Jednoduchým sepsáním nejběžnějšího doma vařeného jídelníčku si snadno ujasníte, jaké druhy a také v jakém množství zasadit. 

Prostor na sluníčku a ideálně vyvýšený 

Vyberte vhodný prostor. Pokud má zahrádka splňovat kritérium co nejmenší pracnosti, volte vyvýšený záhon. Nebudete se k němu muset tolik shýbat při časté sklizni v malých množstvích, nebude vám takřka zarůstat plevelem a snadněji si v něm upravíte půdu. Mimořádně vhodné jsou maxikvětináče a velké, například dřevěné bedny či maxitruhlíky, bylinkám se mimo dosah slimáků a jiných škůdců daří jedna radost a ve velkých nádobách i krásně vypadají. Můžete si jimi například olemovat terasu a těšit se jejich omamnou vůní.

Bylinkám se bude dobře dařit i ve velkých květináčích. Zdroj: Canstockphoto

Mulčujte 

Pokud budete pěstovat bylinky na klasickém  záhonu, připravte si něco, čím zasypete prostor okolo bylinek, pomůžete udržet vláhu a potlačíte plevel. Hezky vypadají například kamínky či štěrk. Tak či tak však volte maximálně slunečné a co nejvíc chráněné místo. Pokud to myslíte s pěstováním vážně natolik, že chcete mít po celou sezonu dost bylinek pro běžné vaření pro rodinu, měly by bylinky být minimálně na dvou až třech metrech čtverečních. 

Lehká a kvalitní půda 

Jakou půdu? Bylinky chtějí až na výjimky lehkou, výživnou a propustnou půdu. Zde se opět ukazuje výhoda velkých nádob. Snadno jim zajistíte drenáž, odtok i směs jim šitou přímo na míru. Nejjednodušší a nejméně pracné je vhodný substrát prostě přímo koupit. Sázíte li přímo do půdy, bude třeba vykopat jámu a zeminu v ní vylehčit například pískem, pokud nemáte to štěstí, že máte skvělou lehkou půdu přímo na pozemku.  Některým naprosto nenáročným druhům, jako je například již výše zmíněná máta, či mateřídouška, se bude dobře dařit kdekoliv na sluníčku.

Bylinkám dopřejte lehkou propustnou půdu, v zahradnictví můžete zakoupit i speciální bylinkový substrát. Zdroj: Pixabay

Sazenice raději ze zahradnictví 

Bylinky uvítají v suchém počasí zálivku, ale opatrně, přemokření nesnášejí. Bylinky není nutné nijak hnojit, dokonce to někdy je na škodu. Dopřejte si stoprocentně bio chuťový zážitek a od bylinek držte veškerou zahradní chemii dál. Dejte velký pozor, abyste si porost nechtěně nezasáhli třeba některým z postřiků na stromy, takovou pažitkou byste si asi sypat následující oběd nechtěli. Kde získat sazenice? Zapomeňte na rychlené, neduživé, bledé a vytáhlé kusy ze supermarketu a pro základ své trvalkové zahrady si dojeďte do dobrého zahradnictví a vyberte si dobře rostlé, silné a velké sazenice, již uvyklé teplotě venku. 

A které druhy jsou naprosto nenáročné a navíc patří k trvalkám, takže vám na zahradě vyrostou opakovaně? Tymián, oregano, meduňka, libeček, máta, šalvěj, levandule…pokud máte rádi rozmarýn, vysaďte si i ten. Nevyhovuje mu silný mráz a přemokření, ale v suchých letech a teplejších zimách, které často poslední roky panují, přezimovává velmi dobře i bez přenesení dovnitř. Oblíbená bazalka je jednoletá; je však snadno dostupná každý rok v zahradnictvích a pěkně dorůstá, můžete si ji tedy takřka bezpracně užívat každý rok znovu. 

Bylinky můžete dát i do vody. Vydrží déle čerstvé. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Jednoduchý nápad jak obkladem vyšperkovat koupelnu


You must be logged in to post a comment Login