Obývací pokoje

Jaké vybrat sezení do garsonky?

Od   | 

Vlastníte garsonku a přemýšlíte, jaké sezení zvolit? Pohovku na sezení potřebujete všude, jen u té garsonky je to maličko složitější, protože na malém prostoru šetříte každý centimetr. Přinášíme vám několik tipů, jakou sedačku do garsonky vybrat a čeho se naopak vyvarovat.

Při výběru pohovky do garsonky se šetří každým centimetrem, proto si při výběru dejte záležet.

Tmavé barvy jsou tabu!

Při výběru sezení do malého prostoru se snažte vyvarovat tmavých potahů a celkově barev. Nejenže místnost opticky zmenší, ale nábytek pak působí masivně, což v garsonce nechceme. Navíc zvolíte-li světlejší čalounění, místnost se celkově provzdušní a bude působit světle. 

Velký pozor dávejte i při volbě velikosti. Zbytečně velká pohovka by v pokoji působila nepřiměřeně a zbytečně by zabírala prostor. Raději zvolte jednoduchou moderní sedačku pro dva lidi, kterou můžete doplnit křesílky, nebo stylovými sedátky či taburety. Ty využijete nejen v obývacím prostoru, ale můžete je jednoduše přesouvat po celém bytě. Nábytek „vcelku“ se hodí spíše do větších prostorů. V menších bytech vypadají mnohem lépe oddělené kusy nábytku. 

Dvoumístnou sedačku doplňte stylovými polštáři na sezení, nebo stoličkami.

Kam s umístěním?

Na umístění sezení opravdu hodně záleží a dá se s ním pohrát i v malých prostorech. Ideálně by měla být sedačka tam, kde máte rozhled po celé místnosti. Nejdůležitější pravidlo však je, neumisťujte sedačku zády ke dveřím. Nejenže ztrácíte pojem o tom, kdo do místnosti vchází, ale také se v této poloze nebudete cítit úplně bezpečně. I přesto, že sezení umisťujete do malé garsonky, mělo by kolem sedačky být alespoň trochu místa na průchod. Mezi sedací soupravou a dalším kusem nábytku by mělo být minimálně 85 centimetrů volného místa. 

Ideální dvoumístné sezení do garsonky, umístěné zády ke zdi. Zdroj: Natuzzi

Přes den na odpočinek, v noci na spaní

Mnozí řeší spaní v garsonce tím, že si pořídí rozkládací pohovku, kterou během chvíle promění v dvoulůžko. Odpadají jim tak starosti při řešení ložnice již v tak malém prostoru. Pokud se však rozhodnete, že sedací soupravu budete chtít využívat i pro každodenní spaní, je vhodné zvolit model, jehož součástí je i matrace. Tehdy totoiž nespíte na sedácích, které slouží přes den pro sezení. Pokud však budete pohovku využívat pro občasné přespání návštěvy, kvalitu spacího prostoru nemusíte tolik řešit. Pamatujte, že pokud sedačku večer proměníte v dvoulůžko, potřebujete větší prostor před pohovkou. Volte tedy konferenční stolky, které se dají jednoduše odsunout a ráno zase přisunout.

Rozkládací pohovka potřebuje i více místa, pamatujte na to. Zdroj: Casamoderna

Pokud na pohovce budete chtít spát každý den, musíte zvolit jednoduchý rozkládací mechanismus, abyste při každém večerním rozkládání nemuseli volat někoho na pomoc. Vybírat můžete např. z mechanismu, kdy pro rozložení pohovky nadzvedneme přední část, čímž získáme velké rovné lůžko, které většinou nemá žádné ohraničení. Tento typ rozkládání je asi nejvhodnější pro každodenní spaní. Další metodou rozkládání je pohovka se zásuvkou. Po jejím vytažení získáme velké dvoulůžko. Tato varianta je vhodná spíše pro občasné přespání, protože půlku lůžka tvoří sedák pohovky, na kterém sedíme každý den, a druhou matrace. 

Pro každodenní spaní volte zejména kvalitu! Zdroj: Casamoderna.cz

Dbejte na kvalitu matrace

Budete-li sedací soupravu využívat pro každodenní spaní, pak zvýšenou pozornost věnujte matraci. Kvalitnější rozkládací pohovky jsou vybaveny pružinovými matracemi, nebo matrací z líné pěny. Zakoupit můžete i tenkou pěnovou matraci, kterou položíte navrch lůžka a kterou i jednoduše sbalíte například na cesty. 

Na pohovku lze umístit ještě kvalitní, tenkou matraci, která zajistí větší pohodlí i kvalitu spánku.

Fotogalerie:

A co všechno mohou umět i nejmenší sedačky?


You must be logged in to post a comment Login