Zahrada

Šedý podzim? Zapomeňte! Přesuňte květy blíž

Od   | 

Na pár dní se sice vrátilo pozdní babí léto, padají dokonce teplotní rekordy, ale vládu brzy definitivně převezme sychravý podzim. Chybí vám posezení mezi květy? Není nic snazšího, než si vyzdobit terasu, balkon a okenní parapety podzimními kvetoucími truhlíky a dívat se na tu nádheru přes sklo. Při správném výběru rostlin a péči vám vydrží až do začátku prosince.

Jak začít? Nákupem pořádných, objemnějších truhlíků. Malé květináčky snáz promrznou a rostliny v nich vydrží kratší dobu. Ujasněte si, kam truhlíky umístíte. Když se budou takřka dotýkat skla či zdi vašeho domu, rostlinám bude tepleji a vydrží déle. Dobré je také místo kryté alespoň částečně před větrem.

Vsaďte na kontrast žluté, oranžové a fialové.

Kam a jak je naaranžovat?

Pokud ze svého obývacího pokoje vidíte na terasu, na které máte celoročně venkovní nábytek, bude efektní umístit velký květináč či truhlík na stůl. Krásně na něj zevnitř uvidíte. Přes rok, kdy venkovní stůl používáte, byste na něm nic podobně objemného mít nemohli, tak si to užijte nyní. Jen musí být truhlík dost stabilní, aby jej neporážel vítr. Pokud máte prosklený roh místnosti až k zemi, bude také hezké vyrovnat stejně osazené truhlíky těsně za sklo na okapový chodníček, ale postavte je na polystyrenové desky, nejchladněji je od země. Využít můžete i závěsné truhlíky, které se vám uvolnily po muškátech, begoniích a jiných rostlinách. Zábradlí balkonu bývá dost vystaveno nečasu. Podzimní výsadbou obšťastněte konečně také raději sebe než okolí a dejte truhlíky spíše na parapety za okno. Lépe na ně uvidíte a budou chráněnější.

Šedý podzim? A proč?

 

Substrát může být kyselejší

Dále zvolte vhodný substrát. Vzhledem k tomu, že základ podzimních dekoračních truhlíků tvořívají vřesy a vřesovce, volte klasický zahradní substrát smíchaný s kyselejší rašelinou a pískem. Žádné těžké, mokré zeminy, čím víc vody, tím víc promrzání. Z tohoto důvodu je také dobré volit druhy na vodu méně náročné.

Střídmá zálivka

Do podzimních truhlíků patří mnohem silnější drenážní vrstva než do jarních a letních, musíte zabránit vodě, aby se hromadila. Ze stejného důvodu postačí mělké podmisky, do hlubkých na podzim nesázejte. Zalévejte velmi střídmě, za mrazu raději vůbec.

Když mrzne, podzimní květináče a truhlíky nezalévejte.

Vřesy, trávy, rozchodníky

A to nejdůležitější nakonec: Co osadit? Kromě zmíněných vřesů a vřesovců jsou to trávy nejrůznějších druhů. Odolná je například Imperata s krásnmými červenými vršky.

Aranžmá trav a vřesů doplňte odolnějšími kultivary listopadek, rozchodníky a okrasnými rostlinami Brassica oleracea, které se nejkrásněji vybarví, když mrzne.  Také dlužichy a okrasné břečťany mívají listy dlouho krásné. Krásnohlávek Brownův je tajný tip, který aranžmá velmi ozvláštní. Vysadit můžete i bramboříky, ty vám ale první silnější mrazy zklividují.

Brassica oleracea, okrasné zelí, vás překvapí svou krásou

Nejen rostliny

Nemusíte se ale spoléhat jen na zasazené rostliny. Truhlíky nádherně, ale přitom vkusně doplní šišky, kaštany, ozdobné tykve či větvičky plné lákavě červených šípků. Pokud máte děti a vyzdobíte truhlíkem i jejich okno, přivřete oči nad mírou vkusu a nechte je z podzimních plodů nebo z filcu či moduritu vytvořit podzimní víly, skřítky a zvířátka, aby truhlíky obydleli. 

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login