Návštěvy bytů

Jak se bydlí v 15 metrech čtverečních aneb do detailu promyšlená garsonka

Od   | 

Patnáct metrů čtverečních častokrát nebývá ani jeden pokoj v domě a při představě, že do takto malého prostoru máte vtěsnat kompletní zařízení bytu se mnohým může zdát takový úkol nereálný. Našli jsme ale důkaz, že to jde. A moc pěkně.

Aby majitelé docílili výsledného efektu, musel původní podkrovní prostor projít náležitou rekonstrukcí. Nejen že neodpovídal provozním potřebám, ale zároveň zvolené barvy maličký prostor dusily. Architekti ze studia Batiik přišli s promyšleným řešením, které každý centimetr proměňuje ve funkční místo. Navíc má výsledek vysoce estetickou hodnotu, ostatně přesvědčte se sami. 

Jakmile se vysune matrace pod pódiem vzniká sofa nebo lůžko. Otevřené police slouží pro odkládání

Hned za vstupními dveřmi se nachází místnost, kde majitelé vaří, stolují a zároveň spí. Oddělená je jen koupelna, a přestože je malá, je bohatě postačující pro osobní hygienu. Aby garsonka poskytla zázemí pro veškeré potřeby bylo do části prostoru navrženo vyvýšené pódium. Na něm stojí kuchyňská sestava, která je v rovině po celé délce stěny. Úložný prostor je v horních i spodních skříňkách, přední dvířka jsou bezúchytková a bílá, takže sestava splývá s bílými zdmi a vnímáme jen pracovní desku ze dřeva. Ta materiálem i barvou navazuje na nábytek.

Šatní skříň byla vyrobena na míru a je se shodného materiálu jako pódium

Na pódium se vešel i barový pult, ve kterém je umně zabudována rozkládací deska. V běžném provozu se tedy stoluje u baru, jinak se pohodlně majitelé nají u jídelního stolu, a to společně s ostatními přáteli. Pod vyvýšenou podlahou se skrývá matrace, která se používá při částečném vysunutí jako sofa, doplněné polštářky, anebo se vysune celá. Pak se zde spí.

 

Koupelna je vymezena černou stěnou, která v jinak prosvětleném interiéru vyniká

Garsonka působí velmi jednoduše právě proto, že tu jsou použity jednotné materiály a vše co bylo možné je skryto. Topení za dřevěným opláštěním, jehož přední plaňky jsou zkosené, což napodobuje šikminy v prostoru. Podobného efektu bylo docíleno i ve vstupu, kde je botník vytvarovaný podle zkosené stěny. V interiéru nevyčnívá, a přitom pojme několik párů bot. 

Zařízení nevelké koupelny je ryze funkční

Do nevelké koupelny se vešel sprchový kout a umyvadlo doplněné spodní skříňkou, nechybí police a zrcadlo. I tady je nábytek ze světlého dřeva a díky návrhu na míru prostoru je využit každý centimetr čtvereční.

Fotogalerie:

Zdroj: Studio Batiik 

 

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login