Zahrada

Kdy sázet jiřiny? Zkontrolujte hlízy a připravte záhony

Od   | 

Starali jste se v zimě o hlízy jiřin ve sklepě dobře? Pokud ano, nejsou plesnivé, ani přehnaně seschlé, protože jste poctivě vlhčili jejich okolí. Máte je také označeny, a víte tedy, které jsou jak vysoké a kam je vysadit. Ještě je na to trochu času, jiřiny jsou velmi citlivé na mráz. Nicméně už je vhodná doba připravit si záhon a hlízy bedlivěji kontrolovat, protože by brzy mohly začít rašit. Takové je dobré přesunout na světlé chráněné místo (skleník, pařník, okno v zimní zahradě) a proces rašení trochu urychlit. Pozor na přímý sluneční úpal. V každém případě je vyneste ze sklepa v předposledním či posledním týdnu v dubnu. A co s nimi dál?

Jiřin je mnoho barevných kultivarů, například žíhané. Zdroj: Pixabay

 

Co dělat, pokud jste na hlízy trochu zapomněli?

Jestliže hlavním problémem je, že jsou poněkud seschlé, ale stále evidentně živé (ne duté), ponořte je asi na hodinu do vlažné vody a pak dobře osušte, rychleji naraší. Pokud je však napadla plíseň nebo nějaká choroba, ty napadené budete muset odstranit. Některé jsou zřejmě duté, lehké – ty vyhoďte, nic by z nich nebylo. Když takto hlízy vytřídíte, a kalendář ukazuje závěr dubna, máte dvě možnosti. Lepší je již zmíněné rychlení rašení na světlém místě v bedýnkách s rašelinou, s občasnou zálivkou,  a výsadba na záhony až okolo poloviny května, s tím, že se hlízy sází již bohatě narašené. Suchý vzduch a třiadvacet stupňů v obýváku ale to pravé místo nebude, tam by se klíčky velmi vytáhly a byly slabé, takže pokud nemáte rozumný světlý, ale chladnější prostor na rychlení, budete je muset už koncem dubna, pokud nejsou v předpovědi počasí mrazy, vysadit rovnou. V takovém případě je lepší, když jsou nenarašené, klíčky jsou na mráz velmi citlivé.

Hlízy jiřin zkontrolujte, ty duté vyhoďte. Jsou -li lehce seschlé vložte je do vlažné vody. Zdroj: Canstockphoto

Dělení hlíz

Hlízy můžete asi týden před výsadbou dělit, dokonce to pomáhá lepšímu a bohatšímu kvetení. Řezy veďte opatrně, dejte pozor, abyste nepoškodili kořenové krčky, dobře se dívejte, kde jsou očka, ze kterých rostlina vyžene výhony, a řezy ošetřete například popelem z dřevěného uhlí. Nechte několik dnů zaschnout místa řezu a můžete vysazovat. Jak by měl vypadat záhon? Na slunném místě, již z podzimu dobře zrytý. Pokud jste to neudělali, lepší zrýt nějaký čas přes výsadbou než vůbec, v tuhé, nezkypřené zemi by hlízy špatně rostly. Pokud sázíte hlízy nenarašené, nad očky ponechte asi pět až sedm centimetrů hlíny. Zapravte také kompost na dno jamky, vykopané k výsadbě.

Dekorační typ květenství se vyznačuje mírně zkroucenými okvětními lístky dovnitř. Zdroj: Pixabay

Jiřiny jsou náročné na živiny

Můžete přidat i granulované hnojivo, např. Cererit. Jiřiny jsou na živiny poměrně náročné a lépe vám pokvetou. Budete-li sázet hlízy rychlené, výhonky patří samozřejmě již nad zem. Nechte jiřinám potřebné rozestupy, větší, až padesát centimetrů, samozřejmě potřebují hodně vysoké jiřiny, nízkým bude stačit třicet. Po vysazení hlízy při sušším počasí zalévejte. Trs by měl mít maximálně pět, šest hlíz. Když vykouknou výhony ven, nebo pokud sázíte do záhonu rychlené, hned od začátku je také chraňte před slimáky, použijte vhodný hubicí prostředek.

Jiřinky s kaktusovitým květenstvím bývají v zahradách vidět nejčastěji. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login