Inspirace

Samy lepí

Od   | 

Jak rychle a efektivně proměnit domov, když zrovna nemáte peníze nazbyt? Zkuste samolepky. Jsou finančně dostupné, snadno se lepí a na trhu jsou rozmanité dekory.

Standardní samolepky jsou vyrobené z PVC fólie, která je velmi tenká (přibližně 55 mikronů) a pouze jednobarevná (přibližně 30 odstínů). To samo sebou ovlivňuje výběr vzoru. Nejčastěji to jsou siluety, což ovšem v mnoha případech nemusí být na škodu. Pro hraje i celkový dojem. Samolepky z PVC fólie působí přirozeně, téměř připomínají malbu. Další variantou jsou samolepky z vinylu. Jejich síla je asi trojnásobná oproti PVC fólii a jsou plno barevné. Obrázek se na povrch tiskne dodatečně, takže vedle nabízených záběrů si můžeme nechat udělat samolepku i z vlastní fotografie. Nabízeny jsou lesklé i matné povrchy, přičemž platí, že lesklé samolepky mohou kvůli nerovnosti podkladu způsobovat nechtěné odlesky. Matné působí přirozenějším dojmem.

Kam s nimi

Obecně platí pravidlo, že samolepky drží na jakémkoliv suchém a hladkém povrchu, takže to, co chceme dekorovat, nemusí být jen zeď. Může to být nábytek, dveře, keramické obklady, skleněné dělicí příčky a jiné. Vyrábějí se po dílech, které se následně sestavují k sobě. Konečný rozměr tedy není limitem.

 

Jiný úhel pohledu

Samolepku můžete využít také jako šablonu. Stačí ji nalepit na zeď a okolo vymalovat. Když budete dekor opakovat, získáte na zdi třeba stádo koní.

Náš tip

Samolepku můžete nalepit i na zem (vytvořit například silnici, skákacího panáka).
Samolepku lze otírat navlhčeným hadrem, podlahu tak můžete standardně mýt.
Životnost samolepek se na zemi o něco zkrátí (záleží na způsobu využívání).

O barvách:

Barva na vinylových samolepkách se časem setře.
Barevná PVC fólie je probarvená v celé tloušťce. Samolepka tedy nemění svou barvu, dokonce i malé škrábance nemusejí být na první pohled patrné.

V kostce:

Samolepky by neměly být vystavovány přímému slunci.
Neublíží nábytkovému laku. Případné zbytky lepidla lze umýt technickým benzínem.
Nejdou-li strhnout, stačí je nahřát teplým vzduchem (fénem).
Etiketa svědčí o jejich nezávadnosti.

Fotogalerie:

Text: Karolína Sornas, Foto: Dekorace samolepky, Nejlevnější samolepky, Wallvinil

Související články:

Nebojte se vytapetovat

Dekorace na zeď

Hana Kroa: Vím co udělají látky s interiérem

Látky v interiéru aneb o čem by i odpůrce trendů měl vědět


You must be logged in to post a comment Login