Zahrada

Rozveselte zimní okna truhlíky

Od   | 

V zimě se z jindy barevných a rozkvetlých parapetů stávají smutná a holá místa, jakoby bez života. Nepropadejte ponuré zimní náladě, a zkrášlete si okna truhlíky se správně zvolenou dekorací, která vám vydrží celou zimu! Na výběr máte z dekorace vhodné nejen pro zimní měsíce, ale i takové, které vydrží celý rok.

Vhodně nakombinované rostliny a dekorace udělají velkou parádu

Jde to i jednoduše, bez sázení!

Jestliže nejste ten typ, co by nad zahradničením trávil spoustu času, vhodnou variantou pro vás bude místo sázení rostlin truhlík pouze naaranžovat. Jediné, co budete potřebovat, je trocha zeminy a větve borovice, smrku, nebo jedle, které zapícháte přímo do truhlíku. Aby takový naaranžovaný truhlík nevypadal s pouze jehličnatými větvemi smutně, dozdobte ho krásnými barevnými listy, které jste sesbírali na podzim, sušenými květy, žaludy, šiškami, šípky, jeřabinami, anebo vlašskými ořechy, díky nimž na první pohled poznáte, že se jedná o zimní výzdobu. 

Truhlíky po celý rok

Nadšení pěstitelé rozhodně ocení přímo osázení truhlíků než jen pouhé aranžmá větvičkami. Skvělou variantou je vysazení malých jehličnatých keřů, které jsou vhodné po celý rok, a podle ročního období je můžete doplňovat sezónními květinami. Dopřejte však rostlinám mezi sebou dostatečný rozestup, aby při rozrůstání kořenů měly dostatek místa! Rostliny si před zasazováním opravdu prohlédněte, aby se jednalo o zdravou rostlinu.

Mezi zakrslými jehličnany i ostatními rostlinami ponechte dostatečné místo pro rozrůstání kořenů

Co kombinovat přes zimu s jehličnany? 

Přes léto truhlíky nakombinujete jednoduše. Jaké rostliny ale zvolit k jehličnanům, aby truhlík nepůsobil nudně a aby přes zimu vypadal krásně? 

Drátovec

Název si tato rostlinka nevysloužila pro nic za nic. Jelikož vzhledově vypadá jako bílostříbrná drátěnka, dostala jméno Drátovec. Zajímavostí je, že se jedná o letničku, která zimu nesnese, pokud ji však umístíte do zimních truhlíků, chybu neuděláte. Když tato rostlinka zmrzne, bude vypadat stále stejně po celé zimní období, proto si ani nevšimnete, že dávno uhynula. 

Drátovec je letnička, přesto je skvělou volbou do zimního truhlíku

Cinerárie

Jedná se o další rostlinku, která nesnese zimu, ale pokud ji zasadíte do zimního truhlíku máte jistotu, že si ani nevšimnete, že zmrzla. Jednoduše ji poznáte díky šedému povlaku, který má zespoda svých listů. 

Přes zimu vám nevykvete, ale i když zmrzne, bude vypadat stále stejně

Okrasná kapusta

Veselosti truhlíků docílíte zasazením jehličnanů v kombinaci s okrasnou kapustou. Má veselé barvy, které házejí odstíny do fialové, modré, zelené a někdy růžové barvy. Pokud se rozhodnete zasadit ji do zimního truhlíku, umístěte jej na okno, kde přežije i tuhé mrazy.

Okrasná kapusta truhlíku dodá naprosto jiný rozměr díky své barevnosti

Vřes 

Oblíbenou rostlinou do zimního truhlíku bývají vřesy, které je vhodné zasadit už na podzim. Je možné, že při tuhých mrazech zmrznou, ale opět se jedná o rostlinu, která vypadá stále stejně, i pokud zmrzne. V zahradnictví najdete nespočet barev a ,ale pamatujte na to, že čím barevnější vřesy jsou, tím náchylnější budou na mráz. Pro zimní truhlíky zvolte tedy raději zelené vřesy. 

Některé vřesy přes zimu vydrží, a pokud ne, nepoznáte to na nich

Fotogalerie:

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login