Rady a tipy

Rosí se vám okna? Víme, jak problém s kondenzací vody zastavit

Od   | 

Zdravý domov? Rozhodně bez kondenzující vody na oknech. Věděli jste, že tento na první pohled neškodný jev opakující se v mnohých domácnostech může vést ke vzniku zdraví škodlivých plísní?

Pravidelné větrání je nutností. Zdroj: Pexels

Kondenzace vody na oknech je jev vyskytující se převážně v zimních měsících, setkat se s ní ale můžete kdykoliv během roku. Kondenzace vzniká, když se vlhký vzduch v domě dostane do kontaktu s povrchem, jehož teplota je nižší, než je teplota vzduchu. Orosená okna jsou škodlivá nejen esteticky, ale také ze zdravotního hlediska. Nejen, že dochází k odlupování laku (v případě dřevěných oken), ale také ke vzniku plísní. Víte, jak s orosenými okny bojovat?

 

Pokud chcete eliminovat kondenzaci vody na oknech, musíte snížit vlhkost ve vašem domu či bytu.

 

Jak zamezit kondenzaci vody na oknech? Lze jí předcházet?

Pokud chcete zamezit rosení oken, máte dvě možnosti. Ideální je pracovat s kombinací obou najednou. Jako první je nutné mít v pořádku všechna okna v domě – nezáleží na materiálu, z něhož jsou vyrobena. Kvalitní okna musejí splňovat všechny parametry. Zejména tak tepelně-izolační funkci.

Pokud máte okno i v koupelně, nezapomínejte jej po sprše otevřít. Zdroj: Pexels

U starších oken dochází k potížím s rosením tehdy, kdy jsou porušeny okenní rámy, případně jejich zasklení. S tím se můžete setkat také u moderních dvojskel a trojskel. A jakými dalšími způsoby můžete bojovat?

 

Jak zvýraznit záclony, závěsy nebo povlak na polštářek?

 

Pravidelné větrání je nutnost

Chcete snížit kondenzaci vody na oknech? Pak se musíte naučit pravidelně a často větrat. I když vám nebude větrání během chladných dnů příjemné, s vlhkostí to hodně pomůže. Stačí větrat dvakrát za den, okno otevřete na 10 až 20 minut. Větrat můžete také během činností, které u vás doma způsobují vyšší vlhkost. Například sprchování, sušení oblečení, vaření, žehlení.

Není třeba vaše stará okna vyměnit za nová? Zdroj: Pexels

Udržujte doma stále stejnou teplotu

Se snížením kondenzace vody na oknech vám může pomoci také udržování konstantní (stabilní) teploty v interiéru. Prudké ohřívání a ochlazování nedělá dobře ani vám, ale ani vašemu domovu. Stabilní teplota zaručí, že povrchy nevychladnou natolik, aby se na nich kondenzovala voda.

Pára jako (ne)přítel interiéru

Zatímco parní čistič je pomocníkem, kterého se vyplatí používat, s dalšími zdroji vodních par to tak slavné není. Kondenzace vzniká při kontaktu vodních par ve vzduchu se studenými povrchy. Dochází k tomu při vaření, kdy je vhodnější zakrýt hrnec pokličkou a zapnout ventilátor. Případně otevření okna v průběhu vaření.

Pokud máte výhodu okna v koupelně, otvírejte jej po každém sprchování a koupání. Tak, aby mohl teplý a vlhký vzduch z místnosti pryč. Případně používejte ventilátor – nechte jej zapnutý i chvíli po tom, co koupelnu opustíte. Pokud přeci jen narazíte na mokré okno, nenechte na něm vodu stát, ale utřete ji.

Okna s dvojskly a trojskly jsou vhodnější. Zdroj: Pexels

Jak kvalitní je vaše izolace?

Pokud je rosení oken váš dlouhodobý problém, je na čase zamyslet se nad kvalitnější izolací. Nejen, že se vám nebudou rosit okna, navíc ušetříte za energie a odlehčíte rodinnému rozpočtu. Pokud máte stará okna, zvažte investici do kvalitnějších oken s dvojitým nebo trojitým zasklením.

Víte, co je antikondenzační barva?

Antikondenzační barva je hustší než běžná barva – byla navržena tak, aby stěnám umožnila absorbovat vlhkost v místnosti. Tak zabrání vzniku plísní a kondenzaci vody na oknech. Tyto barvy jsou vhodné do prostor s vysokou vlhkostí, jako jsou kuchyně a koupelny.

Prádlo sušte v sušičce nebo venku

Sušení prádla v interiéru patří k jedné z největších příčin kondenzace vzduchu na oknech. Ideální je sušit prádlo venku, případně v sušičce. Pokud nemáte jinou možnost než sušit doma, zvažte alespoň otevření okna a investici do odvlhčovače.

 

Kam pro zahradní osvětlení?

 

 

You must be logged in to post a comment Login