Architektura a design

Romantické sídlo s podmanivou atmosférou lákající k nicnedělání

Od   | 

Tuto nádhernou vilu byste našli v ryze staroitalské oblasti v srdci krásného Toskánska, kde ji před časem koupila francouzská rodina. Ta se původní venkovské sídlo rozhodla zrekonstruovat a vytvořit tu pro sebe i své blízké oázu klidu a pohody. Vila kombinuje moderní s tradičním, světové styly a suvenýry s místními. Nejen zvenku, ale i zevnitř je sladěná do nejmenšího detailu a majitelé sem jezdí opravdu jen odpočívat. Ostatně o to jim šlo od začátku.

Architektura a venkovský styl budovy byly zachovány, zatímco vnitřní prostory byly citlivě rekonstruovány s vyváženou kombinací tradice a modernosti, s důrazem na genia loci a zachování věrnosti charakteru oblasti. Vnější vzhled tohoto bývalého statku, který se vyznačuje typickými sádrovými fasádami a šikmou střechou s plochými a ohnutými dlaždicemi, se naštěstí v průběhu času nezměnil, od jeho výstavby v první polovině 20. století až po přeměnu v 70. letech.

Interiéru dominuje dřevo, přírodní materiály a barvy terakoty a písku, odkazující na okolní přírodu.

Designové ikony i nábytek od místních řemeslníků

Architekti ze studia Perattelli Architetture se rozhodli zachovat a respektovat nejvýraznější části původního rozvržení a obměnit a aktualizovat to, co již nevyhovovalo moderním nárokům na bydlení. Při navrhování interiéru bylo rozhodnuto vytvořit eklektické místnosti, kombinující místní materiály s etnickými prvky, jež jsou součástí vzpomínek rodiny. Výbava kombinuje původní prvky s nábytkem na míru a designovými ikonami. Všechny prostory jsou prostoupeny barvami, pro které nemuseli tvůrci chodit daleko – vycházejí z toskánské přírody a toskánských tradic. Vzor kamene pietra serena, opakující se v toskánské a florentské architektuře, najdeme například na dekoracích, či na schodišti, zatímco terakotová podlaha odkazuje na tóny a teplo země.

Terakotová dlažba podtrhuje jižanskou atmosféru

Velké točité schodiště spojuje tři poschodí domu. První patro slouží ke spaní a další dvě pro každodenní soukromý i společenský život. Ve vybavení najdeme ikonické designové kousky, například slavnou Lounge Chair od Charles & Rey Eames pro Vitru, nebo stolní lampy Miss K. od firmy Flos, jinak je ovšem zařízení na míru z místních materiálů, vyrobené místními řemeslníky, ve stylu kombinujícím modernost a tradice, ale zároveň vnášejícím do interiéru diskrétnost a funkčnost.

Do původního statku byla zakomponována kuchyně s naprosto moderním vzhledem. Jednoduché linie potlačuje dřevěná dýha použitá na spodních skříňkách

Velmi zajímavým prvkem jsou všudypřítomné suvenýry z cest, které zajímavým způsobem ladí s místním jednoduchým stylem a barevností a dobře v interiéru vynikají. Přinášejí tak závan jinakosti a exotiky. Naproti velké sedací soupravě možná oproti očekávání nenalezneme žádnou velkoplošnou televizní obrazovku, pouze obrazy, suvenýry a dekorace, a posezení přátel či rodiny tak není rušeno nežádoucími vlivy.

Ložnici majitelé situovali do téměř otevřeného prostoru. Odměnou jim je nádherný výhled

 

Fotogalerie:

Zdroj: Perattelli Architetture

You must be logged in to post a comment Login