Architektura a design

Rezidence ve vinici

Od   | 

Rezidence Holler, kterou si navrhl architekt Holler pro své vlastní bydlení, se nachází v obci Lana ve vinařské oblasti Tyrolských Alp, přibližně 10 km od italského města Merano. 

Pozemek, na kterém je stavba umístěna, se nalézá v prudkém svahu v samém centru vinice spadající směrem k jihu, s úžasným výhledem do krajiny alpského údolí a na alpské vrcholky. Celá budova je orientována tímto směrem.

Hmotová architektonická koncepce vychází z hlavních myšlenek funkcionalismu první poloviny 20. století se současným minimalistickým materiálovým pojetím.

Vyzdvižená hlavní hmota obytné části domu do výšky druhého nadzemního podlaží přibližně 4,5 m nad terén je tvořena jednoduchým kvádrem o rozměrech 18,5 x 22,5 x 4,5 m. Funkci primární svislé nosné konstrukce plní dva ocelové pilíře válcového tvaru o průměru asi 1,8 m. Sekundární podpůrný systém doplňují subtilní tyčové ocelové sloupy o průměru 200 mm. Hlavní válcový pilíř zavrtaný do svažitého terénu o celkové výšce přibližně 15 m má i další funkce, je například prostorem pro umístění krbového tělesa, komínového průduchu, nebo svislých stoupacích instalačních vedení.

Přístup a příjezd k domu je zajištěn z horní úrovně severní části pozemku. Pod budovou je umístěna kromě dvou parkovacích stání s výhlídkou, vstupního jednoramenného schodiště, také podpůrná kvádrová hmota stavby, ve které je umístěna garáž pro dvě osobní auta a technické zázemí domu, jako je kotelna a sklad. V druhé úrovni suterénu se skrývají prostory vinného sklepa.

Nosný systém hlavní obytné hmoty tvoří zateplená roštová ocelová konstrukce z válcovaných profilů ve tvaru ležatého písmene U, obložená plechem černé barvy. Velké boční prosklené tabule, ukotvené od podlahy ke stropu, jsou doplněny na fasádě patnácti elektronicky vertikálně otáčivými slunolamy o rozměru 1,2 x 3,75 m. Tyto panely plní kromě funkce zastínění vnitřních prostor také funkci zajištění pocitu soukromí nebo bezpečnosti. Jižní fasáda je zcela prosklená a otevřená, včetně elegantního zábradlí, z důvodu maximálního propojení interiéru s atraktivním výhledem do exteriéru.

Plošné a prostorové řešení obytné části budovy je dimenzováno zcela nadstandardně o celkové užitné ploše 320 m2 prostoru je možné pohodlně umístit všechny místnosti určené k životu několikačlenné rodiny. Autor využil další myšlenky moderny 20. století, a to použití volné dispozice, kterou je navíc možné měnit podle toho, jak se mění požadavky provozu a života. Tohoto docílil dělením jednotlivých prostorů pomocí lehkých přestavitelných plných nebo prosklených příček. V centru dispozice je umístěno otevřené schodiště a také schodišťový prostor, který přímo navazuje na vnitřní prostory domu. V severní části domu a podél schodišťového prostoru architekt umístil šatní místnosti a zdvojené hygienické zázemí pro rodiče a děti. Obytné místnosti umístil po obvodu domu. Celé délce jižní fasády dominuje otevřená terasa-lodžie s dřevěnou palubou o rozměrech 3,5 x 21 m. Jižní prosklená stěna umožňuje nejužší propojení hlavních obytných místností s tímto otevřeným prostorem, jako jsou obývací prostor, kuchyně s jídelnou a krbem o celkové ploše 100 m2 pokoje o ploše 2 x 25 m2 šatnou s celkovou plochou 50 m2. Obytný obestavěný prostor tvoří přibližně 1 700 m3 . V tomto . Podél východní fasády jsou umístěny dva dětské a západní část byla ponechána pro velkorysou manželskou ložnici se šatnou s celkovou plochou 50 m2.

Vertikálním vytažením budovy do výšky nad terén a odlehčením prostoru pod ní odkazuje autor stavby architekt Holler na principy architekta Le Corbusiera, hmotovým a materiálovým řešením z ocelových konstrukcí na architekta Miese Van der Rohe a proskleným a provzdušněným pojetím domu na Skleněný Dům architekta Phillipa Johnsona.

Nekonvenční řešení rodinného bydlení, které není pro italský venkov příliš běžné, však odráží zcela jasně postoj a vnitřní filosofické přesvědčení architekta.

Fotogalerie:

Text a foto : Ing.arch. Jan Zahradník, Atelier 3

Související články:

Moderní rodinný dům na kraji lesa

Rodinný dům na atypickém pozemku

Vila, do které se chce každý nastěhovat

Bydlení v korunách stromů

Dům v zemi

Dům se zelenou střechou

Bungalov na pozemku velkém 3 000 m2

Osada v přístavu

Bílý dům na skále

Dům s vlastní galerií

Moderní dřevěný dům na lichoběžníkovém pozemku

Motorový člun na pevnině

Kontrast moderní a původní architektury

Dům plný světla

Katalogový či individuální projekt rodinného domu?

Co je třeba vědět o pozemku určeném ke stavbě rodinného domu.

Projekty rodinných domů. Víte vše?

Co je nutné vědět o odstupových vzdálenostech na pozemku.

Orientace rodinného domu na pozemku.

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *