Něžný výsek JK

Quo vadis, léto?

Od   | 

Teploty v našich zeměpisných šířkách několik týdnů neklesají pod třicet stupňů a i ti, kteří tvrdí, jak vedro milují, začínají pomalu přiznávat, že už to není úplně komfortní.

Kolem bazénu položte dlažbu s protiskluzovou úpravou

Ne, nebudu na počasí nadávat. A že já bych mohla, protože je o mně všeobecně známo, že teploty nad 25 °C bych zakázala ze zákona. A ani se nebudu odvolávat na globální oteplování. Nevěřím ani na ně. Myslím, že matka příroda má své cykly, a my jsme zrovna v té teplejší fázi. Ale také jsme mohli vyfasovat opačnou stranu sinusoidy a umrznout!

V současné době jsou dlažba i obklad s dekorem dřeva velmi vyhledávané

A zatímco v Itálii by si měli začít pořizovat sněžnice, my bychom si měli pomalu ale jistě osvojit několik osvědčených postupů, které jižní národy dělají naprosto automaticky, protože tak to mají zakódováno po staletí. Okna opatřit venkovními žaluziemi nebo okenicemi. Větrat jen brzy ráno a pozdě večer. Vrátit do ulic stromy. I v interiérech pokládat na podlahy dlažbu, protože to, že se vám ještě před dvaceti lety zdála jako povrch příliš studená, se nyní začíná jevit jako přidaná hodnota.

A krom toho konečně přestaneme zouvat návštěvy!

Když jsem v tomto oboru začínala, byl argument „ne, dlažbu nechceme, je příliš studená, raději parkety“ na denním pořádku. Druhý nejpoužívanější pak byl „my chceme parkety, jsou přírodní materiál“. To bylo obzvláště úsměvné; copak hlína, ze které se dlaždice vyrábějí, je méně přírodní?

Pro milovníky přírodních dezénů jsou v nabídce obklady a dlažba připomínající mramor

Abyste rozuměli – já proti dřevu vůbec nic nemám. Ale když vidím domy nebo byty s terasami, zahradami a bazény, kde venku dlažba je, ale v místnosti na ně navazující jsou položené parkety, říkám si, jak dlouho můžou zůstat nepoškozené. Jednu sezónu? Tu první?

Do namáhaných prostor volte dlažbu, která vydrží maximální zátěž.

A přitom je v dnešní době už poměrně ucelená nabídka. Dlažbu, která vypadá jako dřevo, můžete ve standardní tloušťce použít v obytných místnostech a v zesílené tloušťce 2 cm, pokud byste ji nechtěli lepit, ale pokládat na terčíky, pak na terasách. V Atlas Concorde pak mají natolik komplexní program, že ve stejném designu naleznete i tvarovky k bazénům, dlaždice pro přelivové žlábky a podobně. Je tak možné vytvořit komplexní a kompaktní celek, vesele přebíhat z domu na terasu a zpět třeba dvacetkrát za hodinu, aniž by podlaha přišla k úhoně. Nevím proč, ale já si vždycky vzpomenu na reklamu na Hammerite – „Maminko, až já příště budu natírat tenhle plot, vy, vy už tady nebudete!“. Snad kvůli té podobě v trvanlivosti materiálů.

Do interiérů situovaných na jih nebo jihozápad se nebojte použít dlažbu

Slinuté dlažby mají také nepřekonatelné technické vlastnosti, které byste u dřeva či přírodního kamene hledali marně. Vyzdvihla bych hlavně odolnost vůči kyselinám a chemickým činidlům obecně, vůči teplotním změnám a dále nenasákavost, díky které jsou slinuté dlažby mrazuvzdorné.

Dalším kladem je jednoduchá, nenáročná údržba. A v dnešní době, kdy jsou v oblibě formáty až 150 x 320 cm, splňují tyto podlahy také nejpřísnější hygienické normy. Je tomu tak díky minimálnímu množství spár, které jsou jediným místem, kde by se teoreticky mohly vyskytovat různé bakterie, roztoči a podobně, a díky právě technickým vlastnostem, kdy je možné dezinfikovat plochy beze strachu, že bychom je poškodili.

Půvabně působí dlažba s úctyhodným formátem 120 x 240 cm

A v neposlední řadě uděláte i něco nejen pro sebe, ale i pro ekologii. Při výrobě slinutých dlažeb je totiž používáno 20 – 40 procent recyklovaného materiálu. A krom toho, že zachráníte pár stromů, nasbíráte i nějaké ty plusové body pro Leed certifikaci. U nás se tím pořád ještě nijak zvlášť nezaobíráme, ale např. právě v Itálii nemovitost bez certifikace prakticky neprodáte. Ne za peníze, které byste za ni chtěli. Podle statistik uveřejněných na EcoBuildu v Londýně je realizovaná prodejní cena certifikované budovy o 16 % vyšší než průměr v případě, že je v dané oblasti certifikace budov rozšířená, a o neuvěřitelných 26 % vyšší v případě, že je v okolí certifikovaných budov málo.

Použijete-li stejnou dlažbu v interiéru i na terase, pak se prostor slije opticky v jeden a bude působit mnohem větším dojmem

Je mnoho způsobů, jak myslet na budoucnost, a tohle by mohl být jeden z nich!
P.S. To letošní léto je prostě ROMANTIKA! Ač – kvůli vedru – s r.o.

Fotogalerie:

Zdroj:  Atlas Concorde a archiv firmy Kozák bath&interior

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login