Zahrada

Půvabné hortenzie si zamiluje každý. Jaké existují druhy a co jejich nároky?

Od   | 

Nepřehlédnutelná květenství krásných barev – typický znak půvabných hortenzií, které si našly cestu do spousty českých zahrad. Pod názvem “hortenzie” se však většině vybaví pravděpodobně nejobdivovanější hortenzie velkolistá, ovšem stejnou pozornost si zaslouží i ostatní příbuzné druhy. Seznamte se s těmi nejoblíbenějšími.

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Začneme již zmiňovanou a všemi obdivovanou hortenzií velkolistou, která nás láká na výrazná kulovitá květenství různých barev – od bílé přes růžovou či fialovou až po vícebarevné. Tento druh hortenzie vyžaduje sice světlé stanoviště, avšak bez přímého slunečního záření. Velmi dobře snáší také polostín. Hortenzie velkolistá má ráda propustnou a humózní půdu, která by měla být neustále mírně vlhká. Barvu květů, zejména těch růžových, ovlivňuje především půdní reakce. V zásaditější půdě tak pokvetou zpravidla růžově, v té kyselejší se budou květy zbarvovat zase do modra. Změny barvy lze rovněž docílit aplikací speciálních hnojiv podporujících kyselé pH půdy. U bílých kultivarů se však změny barvy nedočkáme.

Díky nižšímu pH se květy zbarví do modra. Zdroj: Pixabay

Hortenzie velkolistá disponuje slušnou sbírkou kultivarů, a proto si tady představíme pár těch nejzajímavějších. Mezi takové se zcela jistě řadí kultivar ’Endless Summer’. Ten se pyšní nejen úžasně velkými květy (v průměru dosahujícími až 20 cm), ale i jistou nenáročností, která tkví v tom, že květy vykvétají jak na novém, tak i starém dřevě, tudíž se zimních mrazíků nemusíte vůbec obávat. Velmi působivým kultivarem je rovněž ’Dancing Angel’ s růžovými kvítky zdobenými tmavě růžovými podélnými skvrnami, jež můžete snížením pH proměnit i na fialovou barvu. A za zmínku jistě stojí i kultivar ’Mirai’ s bílými květy s tmavě růžovým lemováním.

Pořiďte si na zahradu nezámrzný ventil

Hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata)

Tento druh hortenzie je velmi podobný tomu předchozímu – hortenzii velkolisté, a to jak nároky na stanoviště, tak i na péči. Od výše zmíněné hortenzie velkolisté jej rozeznáme podle menších listů a ploššího květenství. K nejpoužívanějším kultivarům patří pravděpodobně ’Preziosa’ s až nápadně růžovou barvou květů a místy vínově zbarvenými listy. Další zajímavou odrůdou je ’Bluebird’, jejíž květy, jak už samotný název napovídá, vykvétají modrofialovou barvou. Žádnou výjimkou u tohoto kultivaru však nejsou ani dvoubarevná – růžovofialová květenství, která jsou odrazem půdní reakce. 

Podobné nároky jako hortenzie velkolistá má i ta pilovitá. Zdroj: Pixabay

Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)

Hortenzie řapíkatá uchvátí milovníky pnoucích rostlin – dejte jí oporu, vysaďte ji k plotu nebo ke zdi a zatraktivní vám i ten nejméně hezký kout v zahradě. Této hortenzii se výborně daří na polostinném a stinném stanovišti. Lze ji však celkem úspěšně pěstovat také na slunci, ovšem je nutné dbát na pravidelnou zálivku. Co se týká půdy, tak ta by měla být dostatečně propustná, mírně vlhká a s nižším pH. Za dobrou péči se vám odvděčí krémově bílými květenstvími, které nakvétají postupně, díky čemuž rostlina kvete poměrně dlouho. Na podzim se navíc můžete těšit na žlutě zbarvené listy.

Popínavá hortenzie je skvělou volbou pro vertikální ozelenění zahrady. Zdroj: Pixabay

Hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens)

Pokud patříte k těm, které pěstování hortenzií trochu děsí, vyzkoušejte právě hortenzii stromečkovitou. Ta velmi dobře snáší slunce i polostín. V létě je ale potřeba trochu více dbát na pravidelnost zálivky, především pak na slunném stanovišti. Půda jí vyhovuje propustná, vlhčí a výživná, avšak přihnojování není zcela potřeba. 

Mezi velmi oblíbené a právě téměř nenáročné kultivary patří ’Annabelle’ s úžasně velkými a jemně nazelenalými květy postupně se zbarvujícími do dokonalé bílé. Výhodou tohoto kultivaru je naprostá mrazuvzdornost a bohaté kvetení i po radikálním jarním řezu. Tato odrůda byla vyšlechtěna také v pastelově růžové barvě a na trhu ji najdeme pod názvem ’Pink Annabelle’. Ještě o něco výraznější je ale kultivar ’Sweet Annabelle’, který se pyšní až 20 cm velkými růžovými květenstvími.

Hortenzie stromečkovitá patří k těm nejspolehlivěji kvetoucím. Zdroj: Pixabay

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata)

Stejně jako hortenzie stromečkovitá, tak i hortenzie latnatá patří k těm méně náročným druhům. Neklade vysoké nároky na půdu ani stanoviště. Dobře se jí bude dařit téměř v jakékoliv alespoň částečně propustné a živné půdě. Poroste na slunci, v polostínu i stínu a dokonce ji většinou nevadí ani vítr či mráz, což jen tak nějaká hortenzie úplně nezvládá. 

Pokud se zaměříme na její kultivary, je potřeba vyzdvihnout především dva. K těm výjimečným patří kultivar ’Vanille Fraise’, jež se pyšní opravdu velkými květenstvími. Ty nakvétají bílou barvou a tu postupně proměňují od světlounce růžové až po tmavě růžovou. Ještě větší parádu snad udělá kultivar ’Lime Light’, který má stejně jako ’Vanille Fraise’ až 30 cm velké květy zelenobílé barvy proměňující se ke konci léta na starorůžovou. 

Nenáročná a proměnlivá během vegetační sezóny, taková je hortenzie latnatá. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Hledáte originální svítidla do zahrady?

 

You must be logged in to post a comment Login