Články

Pronajímáte přes Airbnb? Pak vás čekají nové povinnosti

Od   | 

Máte dům či byt a pronajímáte jej před Airbnb? Doba, během které neplatila žádná pravidla ohledně zdanění příjmů či odvodů na zdravotní a sociální pojištění, je u konce. Jaká pravidla pro vás budou platit?

Zdědili jste byt, zrekonstruovali jste jej a začali pronajímat přes platformu Airbnb? Pak vám jistě vyhovovalo, že jste měli příjem navíc, u kterého jste nemuseli nic řešit. Těmto časům bohužel odzvonilo.

V případě pronajímání před Airbnb začnou platit nová pravidla. Zdroj: Canstockphoto

Zhruba od poloviny roku 2025 budete muset splňovat stejné povinnosti, které mají všichni oficiální ubytovatelé. V průběhu letošního podzimu se evropský parlament chystá schválit nařízení o shromažďování a sdílení údajů týkajících se služeb v oblasti krátkodobých pronájmů ubytování a o změně nařízení (EU) 2018/1724. Ačkoliv se původně mělo jednat jen o možnost nabídnout někomu volné lůžku u sebe doma, stalo se to výnosným podnikáním s částečnou anonymitou osob, které pronájem přes ubytovací platformy nabízí.

Zdroj: JAP FUTURE

Jak s Grohe ušetřit za vodu v kuchyni?

 

Provozovatelé mají povinnost sdělit na vyžádání živnostenských úřadů dostupné informace o poskytovatelích ubytování. Ti tuto povinnost obcházejí. U nabídek ubytování na Airbnb jako zákazník nevidíte o ubytovatelích nic. A protože mají provozovatelé sídla v zahraničí, mohou sice dostat pokutu – ale úřady na ně nemohou poslat exekutora. V rámci Airbnb se mohou ubytovat cizinci bez registrace, s čímž se pojí jistá rizika.

Příjem z Airbnb je nutné danit. Zdroj: Canstockphoto

Pronajímání před Airbnb je ubytovací služba – to znamená, že podnikáte. A své příjmy byste tedy měli danit:

  • Zatímco příjmy z dlouhodobého nájmu se daní podle § 9 zákona o daních z příjmů,
  • výpočet daně z krátkodobých pronájmů patří do příjmů ze samostatné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů. Znamená to, že příjmy z pronájmu podléhají i odvodům zdravotního a sociálního pojištění a pro jejich provozování potřebujete živnostenské oprávnění.
  • Rozdíl mezi dlouhodobým a krátkodobým pronájmem spočívá v tom, že zatímco dlouhodobým pronájmem nemovitosti saturujete nájemníkům potřebu bydlení, krátkodobé pronájmy jsou pouze ubytovací službou.

Ubytovatelé budou muset registrovat všechny své hosty. Zdroj: Canstockphoto

Stát chce do konce roku 2024 připravit jednotný registr eTurista. Tam se budou sdružovat všechna ubytovací zařízení. Pokud budete pronajímat svoji nemovitost, budete se tam muset zaregistrovat. Při registraci dostanete číslo, které budete zveřejňovat u každé nabídky ubytování. Ubytovatel bude muset splnit svoji povinnost vůči živnostenskému úřadu, správci daně i obci. Každý host bude muset být zaregistrovaný do 24 hodin.

Zdroj: Fagor

Zdroj: hypoindex.cz, airbnb.cz, podnikatel.cz

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login