Architektura a design

Proč má bydlení v zemi plno výhod

Od   | 

Domy v zemi nejsou určeny jen pro hobity sira J. R. Tolkiena. Někteří vědci dokonce tvrdí, že již od roku 2050 bude s ohledem na životní prostředí a potřebu úspor energií podzemních domů přibývat.Takže stačí nalézt správné místo a můžete budovat. A pokud si ještě stále nejste jisti, proč byste to dělali, pak přinášíme hned několik pádných důvodů.

Tento dům je na míru pozemku i majitelů

Dům v zemi perfektně splyne s okolím a nijak ho neruší. Máte-li pozemek ve svahu či pod kopcem, tuto variantu oceníte. Hliněná, travnatá střecha má totiž svůj půvab. Můžete na ni umístit svou zeleninovou zahrádku. Tomu se říká úspora místa. Další výhodou jsou velmi dobré přírodní izolační a zvukové vlastnosti. Teplota pod zemí bude v našich klimatických podmínkách stále stejná, bez ohledu na roční období. V hloubce 1,5 m je totiž konstantní celý rok. A hluční sousedé? Zapomeňte na ně, protože hlína hluk utlumí.

Dům v zemi s bazénem. Zdroj: Inhabitat – Lassa architects

Rozhodně ušetříte. Vzhledem k tomu, že prostor pod zemí skýtá stálý tepelný komfort, přináší i možnost obejít se bez topení a klimatizace. Pokud navíc přidáte kvalitní systém pro rekuperaci dešťové vody, můžete ušetřit při praní či ve sprše. V podstatě nebudete daleko od celkové soběstačnosti.

Ve svahu. Zdroj: Trendir

Nemusíte se obávat dešťů ani bouří. Dům v zemi není bunkr, to zajisté ne. Neochrání vás před živelnými pohromami hodnými katastrofických filmů. Ale běžné výkyvy počasí, se kterými se setkáváme v průběhu roku vás neohrozí. A nemusíte se bát ani přívalových dešťů. Pokud pro stavbu domu využijete správnou technologii s polyethylenovou plachtou a plastové komponenty, není důvod, aby voda kamkoliv zatekla.

Domek nejen pro hobita. Zdroj: Blogger

Dům v zemi rozhodně nepotřebuje tak rozsáhlou údržbu jako běžný dům. Žádné natírání štítu, opravy střechy či izolace. Stačí klasická sekačka a je hotovo.

Dům může mít výhled různými směry. Zdroj: Off the grid news

Dům v zemi působí útulně. Jako byste byli v náruči matičky Země. A jeho pořizovací hodnota je nižší než při stavbě klasické nadzemní vily.

Dům v zemi splyne s krajinou a neruší. Zdroj: Selfbuild ireland

Přístup k domu může být řešen velice nápaditě. Zdroj: Dezeen – Romegialli

Fotogalerie. Jak to vypadá uvnitř takového domu?

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login