Návštěvy bytů

Přístup na balkon “na Tarzana”: Sympatický byteček vyniká netradičností

Od   | 

Když se chtějí dostat na malý balkonek, musí po žebříku přelézt kuchyň. Z toho si očividně ale majitelé tohoto netradičního, ale mladistvého bytu zhola nic nedělají. Drobnou netradičnost vynahradí šmrnc, světlost a celková příjemnost malého interiéru. 

Vzhled tohoto malého bytu do značné míry určuje netypické provedení stěn, kdy jsou zdůrazněny dřevěné trámy a doplněny bílou barvou nosných zdí a výplní v příčkách. Ač je interiér nevelký, vešlo se všechno potřebné a navíc architekti dokázali takřka nemožné, jedna každá část bytu vypadá dostatečně prostorně. Ať už jde o toaletu či koupelnu, ve skutečnosti malé, ale díky zrcadlům a naprosto jednoduchému, základnímu zařízení vypadající prostorně. Jak v malých bytech obvykle nebývá zvykem, vešlo se nejen barové posezení se třemi židlemi, ale i řádný bytelný stůl, kolem kterého se v klidu usadí až šest osob. Stejně tak sedací souprava je řádná a pohodlná.

Návštěvník bytu vkročí přímo do obývacího pokoje. Zdroj: Matú Arquitetura

Botník a věšák chybí

Po vejití do bytu se ocitnete přímo a doslova “ve středu dění”. Chodba zde chybí, stejně jako úložné prostory na boty a oblečení, což je nepochybně velký zápor bytu. Dále už však následují samé klady. Prostor je jednoduše, funkčně a úsporně rozdělen na jednotlivé zóny. Malý obývací pokoj reprezentuje pohodlná sedačka pro dvě až tři osoby s televizí a dekoracemi v podobě živých a řezaných květin a drobností na poličkách, které činí tuto část bytu útulnou a domáckou. Další zónou je jídelní, s masivním dřevěným stolem. U něj jsou umístěny jen dvě židle, ale nic nebrání rozšíření jejich počtu a usazení až šesti lidí, prostor na to je.

Mimo záběr foťáku, v levé části kuchyně, se nacházejí schůdky, po kterých se vystoupá na terasu. Zdroj: Matú Arquitetura

Obrovským plusem bytu je, že to, co chybí na podlahových metrech, opticky značně doženou metry výškové. Vysoký strop s vysoko umístěnými okny má zkrátka své kouzlo, dodává vzdušnost a monumentalitu  a zcela rozpouští možný dojem stísněnosti, který jinak typicky u malých bytů vzniká. Kuchyň sice nedisponuje velkými úložnými prostory, nevyužívá naplno svrchní řadu, kde jsou místo plnohodnotných skříněk pouze poličky, ale pro potřeby páru je velikost kuchyně dostačující. Opět je zde prostor pro budoucí změnu, kdy se snadno horní řada dá nahradit plnohodnotnými skříňkami. Krásný odstín modré dokonale ladí s barvou trámů a okenních rámů. Elegantní šedý ostrůvek  osvětlený velkým šedostříbřitým  lustrem vše doplňuje tak, aby vznikl barevně dobře sladěný, příjemný a především praktický celek.

Barvy interiér doladí

Tím, že je interiér velice jednoduchý a v základu barevně střídmý, vzniká prostor doladit jej pomocí drobných barevných doplňků, které byt rozveselí a rozzáří. Majitelé toho využívají a na veselý růžový ciferník, drobné doplňky i pestrobarevný přehoz se vskutku dobře dívá, stejně, jako na zářivě žluté schůdky, vedoucí trochu krkolomně k východu na malou terásku. Nic pro malé děti, ale pro opatrné dospělé je tento prvek spíše zábavným oživením interiéru, než jeho závažnou závadou.

Společenský prostor je multifunkční. chybějící plošné metry vynahrazuje vysoký strop. Zdroj: Matú Arquitetura

Místo, kde by chtěl odpočívat každý

Ložnice se nese v tradičním, venkovském stylu. K dekoracím na stěně s tradičními motivy a z přírodních materiálů dokonale ladí v tradičním duchu pojaté ložní prádlo. V ostrém kontrastu s touto jemnou, něžnou, lidovou notou jsou industriálně laděné lampičky, čímž získává místnost na zajímavosti. Tradiční vzezření okenic se opakuje na dveřích skříní, na vnitřních dveřích a jako jednotící niť se vine celým interiérem. Čerstvé květiny a zrcadlo už jen dolaďují romantičnost interiéru, který láká ke spánku, partnerskému životu a relaxaci jakoby zcela mimo dnešní uspěchaný časoprostor.

Nevelká ložnice je zařízená prakticky a útulně. Zdroj: Matú Arquitetura

Toaleta se sprchovým koutem je malá, ale je zde vše, co je potřeba. Chybí jen více úložných prostor, najdeme zde jedinou skříň ve stejném odstínu modré, v jakém je kuchyňská linka. Designové žluté svítidlo evokuje slunce. Užití retro kusu nábytku jako podstavce pro malé umyvadlo koupeně velice sluší, stejně jako vzorovaná, tmavá podlaha. I zde tvoří důležitou část interiéru drobné, barevné doplňky, na které si majitelé potrpí, a stávají se tak vizitkou a jednotícím prvkem celého bytu.

Zrcadlo opticky zvětšuje malou koupelnu. Zdroj: Matú Arquitetura

Uzoučká terasa, na kterou se majitelé dostanou po již zmíněných schůdcích, bohužel není otevřena delší stranou do výhledu, ten najdeme pouze na jedné boční straně. Výhled do zdi však zde byl alespoň částečně kompenzován vysazením zeleně, která až se dostatečně rozroste, stěnu z větší části zcela pokryje. Malé posezení na čerstvém vzduchu, chráněné dokonale před ostrými slunečními paprsky, tak i přes své handicapy může být vítaným místem odpočinku.

Terasa není prostorná, i tak ale poskytuje skvělé místo pro odpočinek. Zdroj: Matú Arquitetura

Fotogalerie:

Zdroj: Matú Arquitetura


Komentáře

You must be logged in to post a comment Login