Zahrada

Na příští rok si opatřete vlastní semínka. Poradíme vám jak

Od   | 

Rádi byste se samozásobili semínky rajčat, cuket, dýní nebo okurek, abyste je nemuseli každý rok kupovat? Chcete stejné letničky jako letos? A chcete být i malinko překvapeni, protože někdy mohou být květy dalších generací jiné?  Nebo vás zajímají semena jedlá, která jsou velmi prospěšná zdraví? Není problém si opatřit semínka vlastní.

Semínka rajčat získáme z dužiny, kterou přibližně na dva dny vložíme do sklenice s vodou

Semínka rajčat získáte poměrně snadno (pozor na vhodnou odrůdu, viz dále). Vyberte opravdu krásné, velké, co nejzralejší rajče bez stop plísně nebo jakéhokoliv jiného napadení. Třením nad miskou uvolněte dužinu s rajčaty a vložte ji celou do sklenice s vodou. Postavte na teplý parapet a jednou denně promíchejte. Nesmíte nechat sklenici stát déle než 72 hodin, aby semena nezačala předčasně klíčit. Po uplynutí této doby semena sceďte a důkladně propláchněte čistou vodou tak, aby na nich nazůstaly žádné zbytky dužiny, která by zapříčinila plesnivění a hnití.

Dobře se skladují například semena cukety.

Hlavně dobře vysušit

Semínka položte na plech vyložený kuchyňským papírem a nechte je dokonale uschnout, klidně několik dní. Skladujte ve tmě a suchu, například ve sklenici se šroubovacím uzávěrem v suché a temné skříňce. Zcela stejně můžete naložit s dýní a cuketou. Jen pozor, pro konzumaci jsme zvyklí například cukety sklízet hodně mladé, pro sběr semen je lepší jeden plod nechat maximálně dorůst a dozrát.

Dýňová semena můžete nejen za rok vysadit, ale také sníst.

Sbírejte v pravý čas

Pro sběr semen je okrasných rostlin si vyberte suchý a slunný den na konci léta, podle zralosti semen jednotlivých druhů. Poznáme to tak, že semenná pouzdra (květenství, plody, lusky, tobolky…) už jsou hnědá, jen tak tak se otevřít. Zralá semena by měla být černá a dobře se vyklepávat – vypadávají sama. Vybereme si zdravé, krásné a silné rostliny. Po sběru, který můžeme provádět třeba vyklepáním do malého lavoru, nezapomeneme semena důkladně usušit.  Můžete je rozložit na plech vystlaný papírovou utěrkou a nechat klidně týden na teplém suchém místě, kde dobře proudí vzduch.

Takto vypadá odkvétající měsíček – semena v tobolách ještě nejsou zralá.

Skladovat hlavně v suchu

Skladovat lze opět ve skleničkách, ale také např. v krabičkách od zápalek či papírových sáčcích. Papír užijte tam, kde jste si jisti, že není vysoká vzdušná vlhkost.Pokud máte, přiložte sáček s tzv. silicagelem, který najdete u nové elektroniky, v krabici od bot a podobně.  Následující rok na jaře vyséváme dle doporučení pro každou rostlinu. Sbírat a uložit můžeme semena těchto rostlin: měsíček lékařský, afrikán, slunečnice, bazalka pravá, mák setý, fazole, hrachor vonný, topolovka i další rostliny. 

Semena uschovávejte v suchu

Dopřejte sobě i ptactvu

Sbírat lze i jedlá semínka, ať už pro sebe, nebo pro ptactvo. Nabízí se k tomu semena slunečnice či dýně. Slunečnice ovšem poslouží spíše ptactvu, protože její vyloupání je velice pracné – o něco lépe to jde po opražení. Dýňová semínka usušte a upražte, pak jdou ostrým nožíkem vyloupat poměrně dobře. Jsou velice zdravá a jejich zobání je návykové.

Pozor na hybridní odrůdy

V případě zeleniny nesbíráme semena z rostlin, které jsme sami vyseli ze sáčku označeného jako F1, tedy hybrid, protože do příštích generací rostliny se vlastnosti nedědí. U rajčat či cuket je takových semen k běžné koupi většina, ale seženete i nehybridní odrůdy a nutně to neznamená, že jejich vlastnosti jsou automaticky horší. Pokud tedy chcete vlastní semena, vybírejte tyto odrůdy.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login