Rady a tipy

Jak připravit radiátory na novou topnou sezónu?

Od   | 

Začátek topné sezóny se blíží a to znamená, že je na čase zkontrolovat u všech radiátorů, zda jsou plně funkční. V opačném případě radiátory nebudou topit dostatečně a celá zima se vám hodně prodraží.

Vzduchové bubliny nacházející se v radiátorech způsobí, že radiátory zůstanou v některých místech vlažné, ačkoliv budete topit naplno. Pokud nechcete protopit více, než je nutné (obzvlášť, když ceny energií směřují strmě nahoru), musíte radiátory před zimou zkontrolovat a odvzdušnit.

Zkontrolujte všechny radiátory u vás doma. Zdroj: unsplash.com

Jak poznáte zavzdušněný radiátor?

Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – i při plném výkonu nebude moc hřát. Zatímco radiátor v obýváku bude horký, ten v ložnici sotva vlažný. Navíc můžete uvnitř slyšet i šplouchání vody.

Jak odvzdušnit radiátor?

K odvzdušnění radiátoru musíte přistoupit k ventilu, který je umístěn ze strany. Pod ventil si dejte kbelík, po ruce mějte i hadr na utírání. Vzduch z topných těles odstraníte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Stačí s ním otočit jen do půli otáčky, pak uslyšíte syčení vzduchu. Ten může být horký, proto buďte opatrní. Ve chvíli, kdy vzduch přestane unikat a začne kapat voda, ventil uzavřete. Tento postup je vhodné zopakovat znovu za půl hodiny, v tuto chvíli vak nechejte odtéct asi 0,5 dl vody.

Jak odvzdušnit radiátor v paneláku?

I když je třeba při odvzdušnění radiátorů v panelových domech spoluúčast všech obyvatel, samotné odvzdušnění provádí obyvatelé nejvyšších pater. Termoventily na všech radiátorech v paneláku je třeba na několik dní otevřít a nastavit na nejvyšší teplotu. Vzduch z nejnižších pater vystoupá nahoru k těm, kteří mají na radiátorech výpustné ventily.

Ventil se nachází na straně. Zdroj: unsplash.com

Jak se odvzdušňuje v rodinném domě?

V rodinném domě se s odvzdušněním radiátorů začíná v nejnižším patře, postupně se pokračuje na patro nejvyšší. Nejprve otočte hlavici na nejvyšší stupeň a vypněte oběhové čerpadlo. Počkejte půl hodiny, aby se všechny vzduchové bubliny seskupily. Poté začněte odvzdušňovat. Po dokončení znovu zapněte oběhové čerpadlo a zkontrolujte, zda je tlak vody v topném okruhu dostatečný. Pokud nebudou radiátory topit celé, proces zopakujte. Pokud to nepomůže, zavolejte odborníka.

Zdroj: Zehnder, Viessmann, Domácnost pro kutily

 

Kterou toaletu s bidetovou sprškou?

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login