Rady a tipy

Pračka a sušička: Zvlášť, nebo dohromady?

Od   | 

Lednice, sporák, mikrovlnná trouba či pračka – spotřebiče, bez nichž si neumíme představit svůj život. V poslední době je v závěsu i sušička. Ačkoliv se v létě suší prádlo nejlépe venku, v zimě se stává představa kvalitní sušičky přijatelnější a příjemnější. Obzvlášť, pokud doma nemáte prostoru nazbyt. Co je však lepší? Pračka a sušička zvlášť – nebo dohromady?

I když vám za běžných okolností nemusí vadit sušit prádlo den až dva na sušáku, občas nastane situace, kdy si právě vypraný kousek potřebujete večer obléct. A co teď? Řešením je sušička prádla. Nejen, že nebudete zakopávat o sušák, ale navíc si budete moct odpustit i žehlení.  Prádlo sušené v sušičce bude měkké, hebké a voňavé. Co je ale vhodnější? Vlastnit dva spotřebiče? Nebo jeden multifunkční?

Kombinované spotřebiče jsou vhodnější do malých prostor. Zdroj: Haier

Pokud nebojujete s nedostatkem prostoru, určitě to nebudete řešit a pořídíte si pračku a sušičku zvlášť. Naopak kombinovaný spotřebič je vhodný právě kvůli úspoře místa, ale také financí. Obě řešení však mají jak svoje výhody, tak i nevýhody.

Jakou vybrat chladničku? Podívejte se na letošní HIT

Když koupíte pračku a sušičku zvlášť

Jaké jsou plusy?

Dva spotřebiče jsou vždy lepší než jeden (když se nebudeme ohlížet na rozměry prostoru). A důvod? Výrobci samostatných praček a sušiček nemusejí dělat kompromisy. Nesnaží se o to, aby jeden spotřebič mohl vykonávat (hlavně kvalitně) dva odlišné typy funkcí. Buben, motor, ale i programy jsou sestaveny tak, aby fungovaly nejlépe, jak dovedou.

V případě dvou samostatných spotřebičů můžete počítat s dostatečnou kapacitou. Díky tomu můžete vysušit všechno prádlo, které jste předtím vyprali. Velkou výhodou je také širší nabídka různých programů – to je dáno specifickou funkcí bubnu. Na rozdíl od kombinovaných spotřebičů mají ty jednotlivé nižší spotřebu elektrické energie.

Během letních měsíců je vhodnější sušit prádlo na sluníčku. Zdroj: Hoover

Jaké jsou mínusy?

Nevýhodou mohou být zmíněné nároky na prostor – ty můžete částečně eliminovat přikoupením mezikusu. Ten vám umožní postavit oba spotřebiče na sebe. Pak musíte myslet i na dostatek prostoru před spotřebiči – abyste mohli otevřít dveře bubnu. Ačkoliv bude vaše prvotní investice vyšší, ušetříte za provoz.

Když koupíte kombinovaný spotřebič

Jaké jsou plusy?

Koupí kombinované pračky se sušičkou sice ušetříte místo, přesto by se mělo jednat o nouzové řešení nejmenších domácností. Ačkoliv se jedná o elegantní způsob, jak doma ušetříte místo za další spotřebič a sušák na prádlo, současně získáváte spotřebič, které za samostatnými spotřebiči poměrně dost zaostává.

Kombinovaný spotřebič znamená méně programů. Zdroj: Unsplash

Jaké jsou mínusy?

U kombinovaného spotřebiče je bohužel více mínusů než plusů. Kapacita pro praní bývá obvykle o několik kilogramů vyšší než pro sušení – i proto nemůžete vysušit všechno prádlo, které vyperete. To pro vás znamená nejen ztrátu času, ale ve výsledku i peněz. Tyto spotřebiče mají mnohem větší spotřebu energií. V neposlední řadě je zde i nevýhoda v podobě menšího množství programů.

Pokud se pořádně zaměříte na recenze od ostatních zákazníků, zjistíte, že mají kombinované spotřebiče vyšší míru poruchovosti než pračka a sušička zvlášť. Pokud se poškodí jedna funkce, nebude fungovat ani ta druhá. I proto je kombinovaná varianta vhodná jen jako nouzové řešení.

Pokud sušičku nechcete, investujte do kvalitního sušáku. Zdroj: Vileda

Shrnutí:

Pračka a sušička zvlášť

  • Nejvhodnější řešení, vyšší pořizovací cena a nároky na místo, nižší spotřeba energií a vody, více programů, delší životnost, stejná kapacita na praní i sušení.

Kombinovaný spotřebič

  • Vhodné řešení pro malé domácnosti, nižší pořizovací cena a nároky na místo, vyšší poruchovost, menší kapacita pro sušení, vyšší spotřeba energií a vody, méně programů.

 

Konec přeskakování sušáku: I v malém bytě můžete pověsit prádlo aniž by překáželo

You must be logged in to post a comment Login