Rady a tipy

Požár v domácnosti: Jaké jsou nejčastější příčiny a jak domov chránit?

Od   | 

Náš domov považujeme za útočiště, kde se cítíme bezpečně a kde se nám nemůže nic stát. Stačí však pár vteřin a náš dům nebo byt se může změnit v hořící past. Vzniku požáru se ale dá účinně přecházet.

Ke vzniku požáru stačí jen jedna malá jiskra. Zdroj: Unsplash

Technická závada, nedbalost nebo neopatrnost. Přesně tyto tři věci jsou nejčastější příčinou požárů rodinných domů a bytů v České republice. V roce 2023 zachvátily plameny přes 5000 českých domácností, vyžádaly si přes 50 lidských životů a škody dosáhly téměř 1 miliardy korun.

Nejčastější příčiny vzniku požárů

V roce 2023 způsobila nejvíce požárů nedbalost, technické závady a špatně udržované komíny. Mezi další patřily topidla a manipulace s hořlavými látkami.

Nedbalost nebo neopatrnost

Zapomenuté jídlo na sporáku, špatně odložená žehlička, nedopalek v koši nebo nehlídaná svíčka – už tak málo stačí, aby se vám život obrátil vzhůru nohama. Předcházet těmto nehodám je velmi jednoduché. Přesto však tyto důvody stále patří k nejčastějším příčinám vzniku požáru v českých domácnostech.

Technická závada

Zde řadíme problémy s elektrospotřebiči, jako jsou varné konvice, elektrická topidla, nabíječky telefonů nebo dobíječky baterií. Velký problém představují také přetížené zásuvky. Zapnutý spotřebič nebo zapojenou nabíječku proto nenechávejte bez dozoru.

Zanedbání údržby topidel a kouřovodů

Nezřídka dochází také ke vznícení sazí v důsledku špatné údržby komínů nebo nedostatečné revize jiných topidel.

V loňském roce došlo k požáru ve více než 5000 českých domácnostech. Zdroj: Pixabay

Jak domácnost chránit před požárem

Už jedna jiskra stačí k zažehnutí požáru. Ochrana domácnosti by proto měla být důsledná. Zapomínat nesmíte také na pravidelné revize elektroinstalace a kotlů. Mezi hlavní zásady požární ochrany v domácnostech proto patří:

Volte nehořlavé materiály

Pokud stavíte dům nebo rekonstruujete byt, volte takové konstrukční prvky a materiály, které domácnost chrání. Nehořlavé stavební a dokončovací materiály zvolte pro strop, stěny i podlahy. Myslete také na dveře a okna. Protipožární dveře brání šíření požáru a jsou funkčním ochranným prvkem.

Obměňujte poškozené spotřebiče

Zní to jako samozřejmost, ale v mnoha případech tomu tak není. Spotřebiče, které nefungují správně nebo u nich došlo k poškození kabelu, mohou pro domácnost představovat nebezpečí.

V roce 2023 došlo k 542 požárům v důsledku neopatrné tepelné přípravy potravin. Zdroj: Pixabay

Uklízejte okolo zdrojů tepla

Nepořádek za lednicí, prach a nečistoty za sporákem nebo zanesená digestoř – všechny tyto drobnosti mohou mít za následek vznik požáru. Poblíž zdrojů tepla nikdy nenechávejte hořlavé předměty a prostor udržujte uklizený.

Nenechávejte otevřený oheň bez dozoru

Krb i svíčky jsou velmi častou příčinou vzniku požárů. Nikdy proto nenechávejte oheň bez dozoru. Například adventní věnce jsou dekorovány hořlavými prvky. Při jejich vznícení dojde k rozšíření požáru za pár desítek vteřin. To platí i u klasických svíček. Díky vzplanutí ubrusu nebo záclony dojde k rozšíření požáru do celého prostoru. Také platí, že byste neměli kouřit v bytě.

Adventní věnce a svíčky mějte vždy pod dohledem. Zdroj: Pixabay

Neodcházejte od vaření

Jen v loňském roce bylo 542 požárů způsobeno při tepelné přípravě potravin. Pokud vaříte, mějte sporák vždy v dohledu. Vznícení pánve, vyvaření vody z hrnce, zapomenutí jídla v troubě a další nehody jsou poměrně běžným jevem a bez včasného zásahu vedou ke katastrofě.

Nepřetěžujte zásuvky

Elektrické zásuvky plné prodlužovaček a sem tam nějaká ta jiskra při zapojování dalšího spotřebiče. Přesně tento scénář může vést ke zkratu a následnému požáru. Proto elektrické zásuvky nepřetěžujte a dbejte na pravidelnou revizi. Důležitá je také ochrana proti přetížení a přepětí.

Vypínejte spotřebiče a hlavní jistič

Zapnuté spotřebiče nikdy nenechávejte bez dozoru a při odchodu z domu je vypněte. Pokud odjíždíte na delší dobu, zvažte jejich úplné vypojení z elektřiny nebo vypnutí hlavního jističe.

Provádějte pravidelné revize

Nezapomínejte také na pravidelnou revizi elektrospotřebičů, komína, elektroinstalace a plynových či elektrických kotlů. Jen špatný stav komína vedl v loňském roce k 1262 požárům v českých domácnostech.

Instalujte detektory kouře, plynu a oxidu uhličitého

Instalace detektorů pomůže včas odhalit problém. Jejich umístění do vhodné vzdálenosti od místa rizika vzniku požáru pomůže včas zasáhnout. Chybět by proto neměly v kuchyni nebo poblíž krbu.

Mějte vždy po ruce pískový hasicí přístroj. Zdroj: Unsplash

Mějte po ruce hasící přístroj

Abyste začínající oheň mohli dostat pod kontrolu, je důležité mít v domácnosti hasicí přístroj. Nejuniverzálnější je pískový. V případě vzplanutí oleje jej však nepoužívejte. Vhodnější je přes hořící pánev hodit mokrou utěrku.

Nechte přístupné únikové cesty

Únikové cesty nechávejte přístupné. V případě nebezpečí hraje roli každá vteřina. Mnoho lidí totiž při požárech umírá už při nadýchání se toxických zplodin.

Zdroj: Statistická ročenka hasičského záchranného sboru ČR 2023, Požáry.cz, BOZPinfo.cz

 

Bydlet hned teď. S modulárními domy je to hračka!

 

 


You must be logged in to post a comment Login