Zahrada

Co s posekanou trávou? Na zahradě ji můžete ještě výhodně zužitkovat

Od   | 

Sekání trávy je nezbytností každého, kdo má i malou zahrádku. Věděli jste, že ji nemusíte vyhazovat do bio popelnice, ale naopak ji využít ve svůj prospěch? Přinášíme praktické tipy, jak posekanou trávu využít. 

Hnojivo pro trávník

Nejjednodušším a velmi užitečným řešením je ponechat posečenou trávu přímo na trávníku. Poměrně rychlým rozkladem se posečená tráva pro trávník stává přirozeným hnojivem, které mu dodává veškeré živiny a udržuje ho stále hustý a zelený. 

Mulčování

Posekaná tráva také skvěle poslouží pro mulčování keřů, stromů, zeleniny  a ovoce. Vždy pamatujte na to, že vrstva mulče pod rostlinami by měla být nízká. Silnější vrstva by se mohla přehřát a zemina vespod by se dokázala zapařit a začít plesnivět. Výhodou mulčování trávou je fakt, že rostlinám udrží vlhko a zabráníte také růstu nechtěného plevele. Kromě toho dodá zemině potřebné živiny a rostlinám se tak bude dařit.  

Rozkládající tráva uvolňuje živiny. Zdroj: Canstockphoto

Nový záhon

Pokud jste se rozhodli založit nový záhon a posečené trávy máte více, než dost, hodí se i sem. Při zakládání takového záhonu byste v první řadě měli zvolit kvalitní, dobře propustnou zeminu, na kterou se následně umístí tenká vrstva posekané trávy a na ní přijde další vrstva zeminy. Tuto kombinaci vytvořte do požadované výšky, která by však neměla překročit 15 centimetrů. Horní vrstvu by opět měla tvořit vrstva posekané trávy, která udrží vlhkost. 

 

Kam pro látky, kterým nevadí déšť ani slunce?

 

Kompost

Dalším řešením, kam umístit posekanou trávu je kompost. Je ale důležité, aby ji zde nebylo příliš velké množství. Tráva kompostu dodá potřebný dusík a kompost se samozřejmě musí prokládat. Pro něj je důležitý i uhlík, který se do kompostu dostane pomocí listí nebo pilin. Pamatujte, že ideální poměr uhlíku a dusíku by měl být 3:1.

Posekanou trávu lze přidat také na kompost, kterému dodá dusík. Zdroj: Mountfield

Na brambory

Posečenou trávu můžete zkusit umístit i na bramborový záhon. Vyčleňte si na trávníku místo, posekejte trávu a na posekané místo položte brambory. Poté místo zaházejte posekanou trávou a průběžně ji přidávejte. Vrstva trávy by měla mít alespoň 50 cm. Občas prolijte vodou a za 6 – 10 týdnů zjistíte, zda se vám povedla úroda.

Pomocí trávy založte bramborový záhon. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 

Vyberte správné venkovní osvětlení

 

You must be logged in to post a comment Login