Inspirace

Pořádek v předsíni? Nepodceňte správný výběr botníku

Od   | 

Vstupní prostor by měl být reprezentativním místem, kterému poházené boty rozhodně nepřidají. Takže pokud botník ještě nemáte, rozhodně si ho pořiďte. My vám prozradíme pár pravidel, která výběr usnadní.

Podívejte se ZDE na několik tipů, přímo ze života.

Space step můžete využít i pro úschovu bačkor. Zdroj: Blum

Správný rozměr

Důležité je si uvědomit, že výběr a velikost botníku se odvíjí především od dispozice předsíně. Je tedy třeba si pečlivě změřit jak široký a jak vysoký botník do místnosti zapadne. Pokud je vaše předsíň malá, budete rozhodně šetřit každý centimetr. Do malého prostoru se hodí užší, vysoké provedení disponující výklopnými zásuvkami, které ušetří místo.  Pečlivě si také změřte hloubku botníku, protože by se lehce mohlo stát, že by se některé boty do něj nemusely vejít. U policového botníku myslete na rozmanitost polic tak, aby se sem kromě klasických tenisek vešly i kotníčkové boty nebo vysoké zimní kozačky. 

Několikrát změřte prostor, do kterého má botník přijít. Zdroj: Ikea

Výběr botníku se vedle designu řídí počtem párů bot, které pojme. Nezapomeňte, že boty nebudou vždy jen čisté a opadané bláto, bahno i kamínky budete z nábytku vymývat. Proto volte botník z odolného, snadno udržovatelného materiálu. Tomu nahrává kovové provedení.

 

Výběr materiálu

Cenově dostupné botníky bývají vyrobeny většinou z laminátu nebo z dřevotřísky a nejenže drží barvu, ale zároveň se i snadno udržují. Stabilitu a pevnost zajistí síla provedení minimálně 1,8 cm. Do těchto botníků však nevkládejte mokré boty, které by mohly způsobit nabobtnání a odlupování povrchu. Odolnější řešení představují například kovové botníky, které se udržují stejně a nevadí jim ani vlhké boty. Dražší variantou jsou botníky z masivu, které nádherně vypadají a navíc voní dřevem. Počítejte však s náročnější údržbou a vyšší pořizovací cenou. Na druhou stranu vám budou sloužit dlouhá léta. 

Nezapomeňte na stupínek, který usnadní obouvání. Zdroj: Blum

Styl musí ladit

Je jedno, jestli botník kupujete jako první, nebo poslední kus nábytku do předsíně. Je ale vhodné, aby ladil s ostatním nábytkem. Zakoupit ho můžete u stejného výrobce, nebo alespoň zvolit stejnou barvu. Předsíň laděná do jednoho stylu budete vypadat pěkně a vkusně. 

Zamyslete se i nad kompletními sestavami. Zdroj: Home Style

Nezapomínejte na funkčnost

Botník může disponovat i jednoduchými zásuvkami, kam lze uschovat doplňky, jako jsou tkaničky, čisticí krémy, nebo ponožky. K botníku nezapomeňte umístit i lavici na sednutí, nebo odkládací polici – ovšem pokud máte místo. Jestliže zvolíte nízké provedení botníku, vznikne vám nejen prostor pro sezení, ale i úložný prostor. Nezapomeňte k botníku umístit i několik věšáků na svrchní oblečení a zrcadlo. Někdy se vyplatí zvolit jednu sestavu v celku, než vybírat každý kus nábytku zvlášť.

Nezapomínejte, že botník musí být v první řadě funkční.
Zdroj: Ikea

Fotogalerie:

 

Na vstupní haly i malé předsíně – prakticky i elegantně

 

 


You must be logged in to post a comment Login