Inspirace

Pokojovky do koupelny patří. Poradíme, kterým se tam bude dařit

Od   | 

Koupelna je možná místnost, kterou by vás ani nenapadlo ozvláštnit pokojovými rostlinami. Ale budete se divit, vlhko, teplo a kondenzující pára jsou pro spoustu druhů přirozenými faktory jejich původního bydliště, uvidíte, že se ji bude výborně dařit. Pojďte si nějaké vybrat.

Vybírejte s rozumem

Ještě před tím, než se vrhnete do nákupu interiérových rostlin, je nutné si uvědomit, jakou máte vlastně koupelnu. V zásadě jde, kromě vlhka a tepla, hlavně o jeden faktor, a to o světlo. Existují koupelny s velkými okny, která poskytují téměř identické prostředí pro rostliny jako jiné místnosti v domě. Dále jsou koupelny s malými okny, kudy už tolik světla nepronikne. Sem vybíráme hlavně pokojovky, které mají rády polostín nebo stín, záleží také na orientaci okna ke světovým stranám. Na sever tak volíme spíše stínomilné. A pokud máme koupelnu zcela bez oken, nemusíme začít hned zoufat. Dařit se tu bude stínomilným druhům, ovšem doporučuje se jejich přisvěcování úspornými žárovkami alespoň pár hodin za den. Dnes můžeme zakoupit i speciální zářivky, přímo pro pěstování rostlin. Řešením je i jejich vynášení během dne do světlé místnosti. Stejné praktiky budou vyhovovat i rostlinám v koupelně s menším oknem orientovaným na sever.

I jedna větší rostlina dokáže v prostoru divy. Výborně se do koupelen hodí také lopatkovec (Spatiphyllum)

Pokojový bambus

Latinsky Pogonantherum paniceum je půvabná, trávovitá a keřovitá interiérovka, která dorůstá výšky až 1,5 m. Bambus je nenáročný na pěstování a dařit se mu bude zejména ve světlých koupelnách. Vyžaduje vlhko, můžeme ho občas mlžit a nevadí mu ani stát v misce plné vody, sucho by ho mohlo zabít. Přesazujeme ho vždy na jaře do rašelinového substrátu, pokud zpozorujeme, že kořenům už květináč nestačí.

Okouzlující begonie

Begonie je velmi bohatý rod, možná se vám vybaví spíše letničky, ale do koupelny se hodí právě begonie Masonova (Begonia masoniana), která je zajímavá svou kresbou na listech i barvou. Místo najde ve světlých koupelnách, přímé slunce jí však vadí. Má ráda mírně vlhký substrát a vysokou vzdušnou vlhkostí, nikdy ji ale neumisťujte do průvanu a k topení. Mínusem však je, že se jedná o pokojovku pouze krátkodobou. Dalším druhem, s obdobnými nároky na pěstování, je begonie Elaciorka (Begonia elatior), která nám bude dělat radost i květy. Opět vyžaduje vlhký substrát, ale nedopusťme přemokření, mohla by nám začít uhnívat. Nedostatek světla poznáme žloutnutím listů.

Na první pohled zaujme svým zbravením listů begonie Masonova.

Nebojte se monstery

Monstera (Monstera deliciosa) získala v poslední době na oblibě, nebojte se ji umístit také do větších koupelen s lehkým polostínem, mladším rostlinám bude vyhovovat i hlubší stín. Vystačí si s běžnými pokojovými podmínkami, větším květináčem a konstrukcí, ke které se přivazuje – dorůstá až 2,5 m. Uvítá vlhký substrát, ale ne přemáčený. Přesazujeme na jaře, každé dva roky. Pozor dávejte na vzdušné kořeny a nikdy je neodstraňujte.

Monstera bude výrazným prvkem koupelny

Zajímavá tilandsie

Tilandsie jsou rodem epifytů – téměř všechny rostou bez půdy a vystačí si s jednoduchým podkladem, v přírodě ho tilandsiím tvoří stromy či skály. My je můžeme pěstovat jak na kusu dřeva nebo kameni, tak i volně zavěšené na vhodném místě. Dařit se jim bude ve světlých nebo polostinných koupelnách, to záleží od druhu. Vyžadují vysokou vlhkost vzduchu, proto si pořiďte rozprašovač, a poroste. Od jarních měsíců do podzimních téměř každý den, v zimě postačí pouze párkrát do týdne. Nejlépe jim bude vyhovovat rosení navečer.

Tilandsii můžeme pěstovat v různých materiálech. Poslouží nám kus kůry, mušle nebo sklo.

Vsaďte na netík

Netík Raddiho, latinským názvem Adiantum raddianum, pochází z deštných pralesů. S tímto původem souvisí vysoké nároky na vzdušnou vlhkost a sympatie ke stinnějším stanovištím. Uvítá časté rosení a stále vlhký substrát, jinak dojde k sesychání listů – nejvhodnější je postavit ho do misky s oblázky a vodou. V zimním období však zálivku mírně omezte. Pokud by se nám ale stalo, že by listy uschly, stačí je sestříhat a rostlina zase krásně obroste. Kromě netíku můžete dát přednost i dalším kapradinám. V polostinné koupelně se bude dařit také ledviníku a sleziníku.

Kapradiny jsou v koupelnách velmi oblíbené. Využijme i závěsné květináče.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login