Návštěvy bytů

Dokonalá garsonka

Od   | 

Třicet pět metrů čtverečních není sice mnoho, ale budete-li nad zařízením každého metru pečlivě přemýšlet, pak můžete docílit nejen praktického, ale i vkusného bydlení.

Když je kuchyňská skříň zavřená, tvoří kuchyň jen varný ostrůvek z corianu.

A pokud si na to netroufnete, můžete přizvat ke spolupráci architekta. Neotřelé nápady s vtipným podtextem a ještě patřičný výsledek je přesně to, čeho byste s jeho pomocí měli docílit. A přesně to se podařilo majitelce pražské garsonky a architektovi Martinovi Sladkému z ateliéru Defakto.

 

Naproti kuchyni je rozkládací sedací souprava umně začleněná do úložného prvku, který byl navržen na míru prostoru.

Byt patří ženě, která bydlí mimo hlavní město, a když se někdy nestihne vrátit z práce domů, zůstává tady, aby ušetřila čas. Garsonka tedy slouží pro přechodné bydlení, i tak je však zařízena velmi komfortně a nechybí jí nic, co je potřeba ke každodennímu užívání. Architekt ponechal původní podlahy, okna i dveře a soustředil se na zařízení, které mělo být nadčasové a hlavně účelné. “Místnost jsem rozdělil na jednotlivé zóny, kuchyň s malým jídelním stolem je v jedné části a naproti se nachází sezení, které se snadno rozloží a může se tu spát,” vysvětluje architekt.

Panel u jídelní stolu tu byl dostavěn záměrně. Poskytuje soukromí při jídle a zároveň je stojanem pro TV.

Podíváme-li se na kuchyň podrobněji, zjistíme, že je promyšlená do poledního detailu. Tvoří ji vestavěná skříň, jejíž dvířka jsou zvenku opatřena obrazem. V momentě, kdy se zavřou, je vidět jen on a kuchyň opticky tvoří jen corianový ostrůvek. “Ve vestavěné skříni je zabudovaný mimo jiné i odsavač par, který se vysune přímo nad varnou desku. Po použití se vrátí zpět, zavřou se dvířka a vše je schované,” upozorňuje architekt na praktický detail. Jídelní stolek pro dvě osoby je v těsné blízkosti kuchyně a architekt ho navrhl ukotvit na dostavěnou stěnu, která poskytuje soukromí při jídle a zároveň slouží pro uchycení televizoru.

Výrazné barvy prozářily malý prostor.

Protější stranu zdobí po celé šíři stěny prostorná šatní skříň s knihovnou vyrobená na míru tak, aby do úložného prvku bylo možné začlenit i rozkládací sedací soupravu. V blízkosti nechybí prostorný pracovní stůl, umístěný z praktických důvodů přímo pod oknem. Majitelka bytu má ráda pestré barvy, a tak jí je architekt dopřál. Fialovou stěnu kombinoval se sytě růžovou a díky nim, dostatku denního světla a použitým doplňkům působí byt svěže a mladistvě.

Šatní skříň a knihovna je vyrobená na míru prostoru tak, aby se do ní mohla začlenit rozkládací sedací souprava.

Malé vstupní prostory

Nevelký je i vstup, proto architekt navrhl jednu ze stěn opatřit zrcadly, které opticky prostor zvětšují. “I dveře, které vedou do koupelny, mají zrcadlo, jen je na nich navíc klika,” doplňuje architekt. Nevelká koupelna má podlahu i stěny opatřeny speciální stěrkou Pandomo, která nepropouští vodu a vlhkost. Nábytek je vyrobený na míru tak, aby se kolem něj mohlo pohodlně chodit, a přitom poskytoval úložné prostory. “Nechtěl jsem, aby byl malý prostor opticky rozčleněn. Proto tu není obklad ani dlažba a není tu ani sprchová vanička. Tím může být půdorys sprchového koutu atypický,” doplňuje architekt. A my ještě dodáváme, že k pohodlí a komfortu celého bytu přispívá i toaleta s integrovaným bidetem.

Oblé hrany koupelnového nábytku dovolují pohodlný pohyb po místnosti.

Foto: Iveta Kopicová, Realizace: ing. arch. Martin Sladký, Defakto

Fotogalerie s popisem:

Komentáře

You must be logged in to post a comment Login