Návštěvy bytů

Pohodlný život na 35 metrech? S trochou důvtipu to je hračka

Od   | 

Myslíte si, že podlahové metry nejdou „nafouknout“ a 35 metrů čtverečních je pro dlouhodobé bydlení zoufale málo? Ano i ne. Naprosto stěžejní se na tak malém prostoru stává promyšlenost, práce architekta, využití každého centimetru. Pokud se to podaří, vznikne bydlení, které může bezdětnému páru dokonale vyhovovat.

Za květinovými dvířky se skrývá úložný prostor. Foto: Iveta Kopicová

Po vstupu se prakticky ihned ocitáme v kuchyni, která je velmi dobře přizpůsobená potřebám garsonky. Neobvyklá barevnost, navrchu tmavší než vespodu, na sebe strhává pozornost a odpoutává ji od malého prostoru. Úložné prostory jsou naprosto dostatečné; zabudované poličky poslouží pro drobné nezbytnosti k vaření. Bílý ostrůvek dělí prostor, činí ho členitějším a tím i pocitově, opticky větším. Indukční deska v bílé barvě je netypická a krásná.

Kombinace růžovo-fialové je ryze ženskou záležitostí. Foto: Iveta Kopicová

Malý, ale důležitý

Jídelna sousedí s kuchyní. Je tvořena jasně růžovým stolečkem, odděleným panelem, na kterém je namontována i televize. Ne že by nebyla možnost najíst se u většího stolu, například u toho, který slouží jako pracovní, nebo u kuchyňského ostrůvku, ale právě to, že je stolek samostatný a poskytne prostor k jídlu dvěma lidem, byť miniaturní, zaručuje, že si člověk více připadá jako v plnohodnotném bytě, kde je každé činnosti vyhrazena vlastní zóna, a psychologicky tak opět minibyteček posouvá k trvalému bydlení. Dlouhodobě jíst u počítače by nechtěl nikdo; ale malý stolek už nevadí. Vždyť co je malé, to je hezké. Průhledné židle a křiklavá barva stolu a stěn minimístnůstku ideální pro tajné špitání dovádějí k designové dokonalosti. Se vším dobře ladí uměřená dřevěná podlaha.

 

Kde navrhnou osvětlení do pokoje, bytu nebo celého domu se zahradou?

 

Balkon pozvedá bydlení

Obrovskou devízou malého bytu je balkon; každý metr se počítá a možnost z bytečku na chvilinku „vypadnout“ na čerstvý vzduch, večer posedět se sklenkou vína v ruce a odpočinout si, se v malých bytech cení dvojnásob. Balkon má výhled do zeleně – další velké plus, které posouvá byteček směrem k dlouhodobé obyvatelnosti. Umíme si představit, že za letních nocí se stává nejoblíbenějším místem a že návštěva kamarádky bude usazena k holčičímu povídání právě tam.

 

Podívejte se na realizaci od stejného architekta ZDE

 

Pracovní kout v barvě žužu

Pracovní kout je velkoryse pojatý, prostorný, dostatečně světlý a vybavený vším potřebným. Prim zde opět hraje zářivě růžová barva. Vejdou se i dekorační předměty, díky kterým garsonka nepůsobí stroze, ale domácky a útulně. Stůl má úložné prostory v podobě bílých zásuvek a polic. Police najdeme i nad sedačkou v obývací části prostoru, která je vyvedena v elegantní tmavé kůži a skrývá jedno tajemství  – večer se promění v plnohodnotné, široké lůžko. To je obklopeno dvěma šatními skříněmi na míru, které tak naprosto nijak neruší prostor a nepůsobí zbytečným dojmem „zastavěnosti“.

Sytě růžová se objevuje v detailech. Foto: Iveta Kopicová

A konečně malá, ale plnohodnotná koupelna působí zajímavě díky betonové stěrce, kterou je opatřena. Tento materiál je výborný pro koupelny, protože mu nevadí vyšší vlhkost. Veškerý nábytek do koupelny byl vyroben na míru, všimněte si atypického tvaru skříňky pod umyvadlem. Zrcadlo je osvědčeným „zvětšovačem“ malého prostoru. LED osvětlení zajišťují dostatek světla, aniž by prostor jakkoliv narušovaly.

Foto: Iveta Kopicová, Realizace: Architekt Martin Sladký, Studio De.Fakto

Fotogalerie:

 

Mechy dokonale zútulní váš domov. Kam pro ně?

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login